show list DC
show listrecommendedvenuesarchiveaboutlinksdaily blog

ShowListDC.com is a comprehensive DC/Northern VA/Baltimore concert listing web site with a daily blog that rounds up local music articles and reviews.

Any questions or additional show listings can be sent to showlistdc@gmail.com. Bands and venues, please add that address to your mailing lists.

       


Wednesday, 1 October 2014 [link to this day]

• Abinnet Berhanu - Twins Jazz (Two shows)
• the Afghan Whigs and Joseph Arthur - 9:30 Club
• Ark Life, America Hearts, and Aylward + Golden Triangle - DC9
• Artifacts and Not Tonight Josephine - Ottobar (Baltimore)
• Asia - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Augustines and the Bots - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Communion DC: Quiet Life, Field Report, the Dawn Drapes, Holy Ghost Tent Revival - Gypsy Sally's
• DangerEgo, Varia, Malander, and Hero of the Hour - Shockwave Records [7914 Harford Rd, Parkville, MD] (6 PM In-Store)
• DangerEgo, Solus, and GWB.com - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Diet Kong, the Expanding Man, Dataloaf, and Oh My Love! - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Dom Flemons Trio and Grace & Tony - the Hamilton
• Doyle Dykes - Jammin' Java
• Dru Hill feat. Sisqo, Nokio, Jazz & Tao - Howard Theatre
• Fax Holiday, Raditaor King, and Stranger in the Alps - 2521 Pennsylvania Ave NW, WDC
• Harold López-Nussa - Kennedy Center (Millennium Stage)
• National Symphony Orchestra (Matthew Halls, conductor) - Paul Jacobs (organ), Tamara Wilson (soprano), Twyla Robinson (soprano), Paul Appleby (tenor), the Washington Chorus: Poulenc's Organ Concerto, J.S. Bach's Prelude and Fugure in A minor, Mendelssohn's Symphony No. 2 "Lobgesang" - Kennedy Center (Concert Hall)
• Prong and Curb the Enemy - Empire (formerly Jaxx)
• Puss N Boots (featuring Norah Jones, Sasha Dobson, Catherine Popper) and Van Hayride - Birchmere
• the Raveonettes and Coves - Black Cat (Mainstage)
• Tedd Baker & Victor Provost - "Eastern Standard Time" - Blues Alley (Two shows)
the Bentzen Ball Comedy Festival Opening Night: Tig Notaro, Jeff Garlin, Kyle Kinane, Ben Kronberg, Kate Berlant, hosted by Brandon Wetherbee - Lincoln Theatre
• Tokimonsta (Desiderium Tour) and Made In Heights - Rock & Roll Hotel
Uriah Heep - Birchmere CANCELLED due to travel issues
Woman's Hour - DC9 CANCELLED


Thursday, 2 October 2014 [link to this day]

• the Airborne Toxic Event (acoustic) - Lincoln Theatre
• Big Freedia and DDm - Howard Theatre
• Bill Cosby - Strathmore (Music Center)
• Black Lips, King Khan & the BBQ Show, and the Shine Brothers - Black Cat (Mainstage)
• Calavera Skull, Finding Fiction, and Tiger Horse - Velvet Lounge
• Catfish & the Bottlemen and Phantomweight - DC9
• Charli XCX, Elliphant, and Femme - 9:30 Club
• the Chuck Brown All Star Go-Go Tribute Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Emery, Norma Jean, Artifex Pereo, Night Verses, Inquiry, and With Lying Eyes - Empire (formerly Jaxx)
• Erik Dylan - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Feedel Band - Bossa
• Fozzy featuring wrestling legend Chris Jericho - Sound Garden [1616 Thames St, Baltimore, MD] (3 PM Meet-and-greet)
• Freeman (aka Gene Ween) and Arc Iris - Rock & Roll Hotel
• Go Go Gadjet - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• GusGus - U St Music Hall (Early show - 6:30 PM)
• John McEuen Trio featuring former Nitty Gritty Dirt Band members Les Thompson and John Cable with special guests Mollie O'Brien & Rich Moore - Jammin' Java
• Joy Buttons, Flamers, and Hemlines - MLK Library [901 G St NW, WDC] (DC Punk Archive Inaugural Show)
• Lisa Doll & the Rock & Roll Romance, the Fever, and Drone Theory - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Lori McKenna and Carrie Rodriguez - Birchmere
• Marc Brousard, Andy Suzuki, and Mingo Fishtrap - the Hamilton
• Mimi Loco & the Go Getters, Joe Taylor, Tiik Pollet, and Angela Pine - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• Natalie Jean - Twins Jazz (Two shows)
• National Symphony Orchestra (Matthew Halls, conductor) - Paul Jacobs (organ), Tamara Wilson (soprano), Twyla Robinson (soprano), Paul Appleby (tenor), the Washington Chorus: Poulenc's Organ Concerto, J.S. Bach's Prelude and Fugure in A minor, Mendelssohn's Symphony No. 2 "Lobgesang" - Kennedy Center (Concert Hall)
• Parthenon Huxley & Friends perform Electric Light Orchestra Hits - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Puss N Boots (Norah Jones - Sasha Dobson - Catherine Popper) and Van Hayride (honky tonk Van Halen cover band) - Ottobar (Baltimore)
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Soft Swells - IOTA Club & Café
• Spunion, Magnolia Blue, and Comic Book Colors - Gypsy Sally's
• Tensnake and Beautiful Swimmers - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
the Bentzen Ball Comedy Festival: Eugene Mirman, Ron Funches, Dave Hill, Seaton Smith, Myq Kaplan, Kate Berlant, Jenn Tisdale, and host Sean Joyce - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
the Bentzen Ball Comedy Festival: Todd Barry, Kyle Kinane, Henry Phillips, Mike Lebovitz, & more - Fillmore Silver Spring
• Theory of a Deadman - Rams Head Live! (Baltimore)
• Valerie June and Tom McBride - 6th & I
• Wild Horses Improv Troupe - Kennedy Center (Millennium Stage)


Friday, 3 October 2014 [link to this day]

• Albino Rhino Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Amy Schumer - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Bach Society of Paraguay - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Barcelona, Bel Heir, and the Raised By Wolves - Rock & Roll Hotel
• Big K.R.I.T., Two-9, and NaVon Smith - Howard Theatre
• Boban & Marko Markovic Orchestra - Lisner Auditorium
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Celtic Tenors - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Clarks with Scott Kurt & Memphis 59 - State Theatre
Concert for Ebola Relief: Cheick Hamala Diabate, Cameroon Allstars, Armand Nte, Famous, Ville (Vreezy), Naomi Achu, DJ Skeeper, Pan Lara, P Brodaz, Group Ebola Song (Shadow Boxer + Jay Arr+ Menace+ Supa Laj + Blakka Pee + Natasha + Cool Jay + Oozey + Lyrique), Sahel, Rafiya, Chris Deshield, and more - Fillmore Silver Spring
• Dave Attell's Comedy Underground - Rams Head Live! (Baltimore)
• Delta Spirit and Peter Matthew Bauer (of the Walkmen) - 9:30 Club
• Ezra Mae & the Gypsy Moon, Harmonic Blue, Sunbathers, and Sealab - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• the Fabulous Dialtones and Marshall Artz - Jammin' Java
• Hangtown Dancehall: Eric Brace & Karl Straub with Kelly Willis, Trent Wagler, Alan MacEwen, Wesley Stace (aka John Wesley Harding), Peter Cooper, Robert Aubry Davis, and more - Birchmere
• Hollywood Blanks, DuCru, Rezin, and FaceKiller - Metro Gallery (Baltimore)
• In Dying Arms, the Enigma Code, Hydra Kyll, and Minutes Till Midnight (formerly Camisado) - Baltimore SoundStage
• Inca (album release) - Wind-Up Space (Baltimore)
• Irene Jalenti - Twins Jazz (Two shows)
• Jon Bellion - Empire (formerly Jaxx)
• Kink, Aaron Hedges, and Raffi - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Lauren Calve Band (EP Release Show for Between the Creek & the Tracks), the Weathervanes, and Letitia VanSant & the Bonafides - IOTA Club & Café
• Mockingbird Sun - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• MXPX, Zebrahead, Allister, and Survay Says! - Black Cat (Mainstage)
• the Nighthawks and Vintage #18 - Gypsy Sally's
• Northwoods, the Thirds, and Head of Power - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Picture Perfect, Timberbrooke, the Oddities, and Just Another Scene - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Pygmy Lush, Pinkwash, Gouge Away (last show), and Polyon (first show) - the Rocketship [1223 Decatur St. NW, WDC]
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
Sonic Circuits Festival: Insect Ark, Lazurite, Mind Over Matter Music Over Mind, Chester Hawkins [ówt krì], Bonnie Jones, Chris Lynn - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD]
• Sons of Bill and Israel Nash - the Hamilton
• Suzy Bogguss - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Taj Weekes & Adowa - Empire (formerly Jaxx) (Late show - 10:30 PM)
the Bentzen Ball Comedy Festival: John Hodgman, Jena Friedman, the Lampshades, , Jamel Johnson, with host Rob Coddry and pre-show jams from Romane & Lettuce - Lincoln Theatre
• the Third-Floor Walkups, Round About, City on Silt, and the Loose Ends - Velvet Lounge
• Toby Walker - Archie Edwards Blues Heritage Foundation / Archie's Blues Barbershop [4701 Queensbury Road, Riverdale Park, MD]
• Toumani Diabate & Sidiki Diabate - Artisphere (Spectrum Theatre)
U+NFest 3: Screaming Females, Nothing, Big Mouth, Ausmuteants, Give, Amanda X, Sam Coffey & the Iron Lungs, Wume, Mind/Glow - Ottobar (Baltimore)
• We Are Scientists, Surfer Blood, and Eternal Summers - U St Music Hall (Early show - 6 PM)


Saturday, 4 October 2014 [link to this day]

• the 19th Street Band - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• 8x8: Bentzen Ball Edition (Early show): Mike Lebovitz, Liza Treyger, Kyle Martin, Natalie McGill, Josh Kuderna, Katherine Jessup, Rachel Dry, Howard Lester, and hosts Stephanie Hasz & Brandon Wetherbee - Black Cat (Backstage - 9 PM Show)
• 8x8: Bentzen Ball Edition (Late show): the Lucas Brothers, Katie McVay, Matty Litwack, Elahe Izadi, Ryan Schutt, Chelsea Shorte, David Carter, Bill Metzger, hosted by the Puterbaugh Sisters - Black Cat (Backstage - 11 PM show)
• Ab-Soul, Bas, Earthgang, TT the Artist, and Greenspan - Baltimore SoundStage
• Agrath, Mutant Supremacy, Archael, and Vorator - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]
• Al Petteway & Amy White - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Big Bang Baby - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Brother Ox, Gross Ex Machina, Corpse Light, and the Osedax - Guido's Speakeasy [543 N Market St, Frederick, MD]
• Calabrese, Darrow Chemical Company, the Jasons, Black Cat Attack, and the Sonic Cree - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Chessie Jam Children's Music Fest: Biz Markie of Yo Gabba Gabba, Justin Roberts, Recess Monkey, Father Goose, Milkshake, Lalabibi - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Chris Eldridge (of Punch Brothers) and Julian Lage - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Cloud Nothings and Tyvek - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Coda (CD Release) and Travis Adams Band) - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Cowards Choir and Justin Jones - IOTA Club & Café
• the Crossroads Club: Mehliana featuring Brad Mehldau and Mark Guiliana - Kennedy Center (Atrium - 8 PM & 10 PM)
• Darius Rucker, Eric Paslay, David Nail, Cassadee Pope, and Chase Bryant - Jiffy Lube Live (WMZQ Fall Fest)
• the Dogwood Tales - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Emmet Swimming and Smartbomb - State Theatre
• For All I Am, Chasing Safety, Kingdom of Giants, Indirections, Assassins, Ashes of Rebirth, Coast Is Clear, and Illuminations - Empire (formerly Jaxx) (the Fuel the Passion Tour)
• Gardens & Villa and Sandy Alex G - Rock & Roll Hotel
• Holy Ghost Party, Krill, and Flashlight O - 5th Dimension, H& H Building [405 W. Franklin St, 5th Floor, Baltimore, MD]
• Irene Jalenti - Twins Jazz (Two shows)
• Jarabe de Palo - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230] (Moved from Baltimore SoundStage)
Jarabe de Palo - Baltimore SoundStage (Rescheduled from 10/10/14) MOVED TO THE 8x10
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Keiko Matsui - Birchmere
• King Tuff and Lee Baines III & the Glory Fires - Black Cat (Mainstage)
• Lady Rizo - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Larry Brown Quintet featuring special guest vocalist Sharon Clark - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Laughing Man (EP release show), Mecca Normal, Cigarette, and Sneaks - Back Alley Theatre [1365 Kennedy St NW, WDC]
• Lil Dicky and DJ Omega - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Marah and Caleb Stine - Metro Gallery (Baltimore)
• Marshall Crenshaw - Arts Barn [311 Kent Square Road, Gaithersburg, MD]
• Nas: Time Is Illmatic Tour - Lincoln Theatre (Two shows - 6 PM & 10 PM) - sold out
• National Symphony Orchestra (Matthew Halls, conductor) - Paul Jacobs (organ), Tamara Wilson (soprano), Twyla Robinson (soprano), Paul Appleby (tenor), the Washington Chorus: Poulenc's Organ Concerto, J.S. Bach's Prelude and Fugure in A minor, Mendelssohn's Symphony No. 2 "Lobgesang" - Kennedy Center (Concert Hall)
• Point Break LIVE - Howard Theatre
• Positive No - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• REV909: tribute to Daft Punk, French House, and Indie Dance Classics with Will Eastman and Ozker - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• RivalSons and Monster Truck - Fillmore Silver Spring
• the Senegal St. Joseph Gospel Choir - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
Sonic Circuits Festival: Gilles Aubry, oceans roar 1000 drums, 100110, xambuca, Anthony Pirog, Extremeophile, Bee s. Moth, the Subtle Body Transmission Orchestra + Movement, the Use, Limax Maximus, Bruzgynai, cebec - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD]
• Super bob, Footwerk, and Hello Dharma - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
the Bentzen Ball Comedy Festival: Rosie O'Donnell and Tig Notaro - Lisner Auditorium CANCELLED
the Bentzen Ball Comedy Festival: Retta, Wyatt Cenac, Aparna Nancherla, Friends of the People Live featuring the Lucas Brothers & Sssssecret Special Guest, Haywood Turnipseed Jr., Andrew Bucket, and more - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
U+NFest 3: Night Birds, Iron Reagan, Angel Du$t, Chain & the Gang, Ed Schrader's Music Beat, Downtown Boys, Wildhoney, Sex Jams, Pure Junk, Natural Velvet - Ottobar (Baltimore)
• Wild Eyes (Tool tribute), Coda (CD release), Travis Adams Band, and Grand Elusion - Rams Head Live! (Baltimore)
WPOC Saturday in the Country: Jake Owen, Eli Young Band, Thompson Square, Love & Theft, the Cadillac 3 - Merriweather Post Pavilion (1 PM Doors)
• X Ambassadors, Jamie N Commons, and Madi Diaz - DC9 - sold out


Sunday, 5 October 2014 [link to this day]

• Ab-Soul, Bas, and Earthgang - Fillmore Silver Spring
• Animal Collective DJ set with Geologist and Deakin (fall residency) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Asgeir and Low Roar - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Bach & Beer - IOTA Club & Café
• Citizen, You Blew It, Hostage Calm, True Love, and Praise - Ottobar (Baltimore)
• Combichrist, William Control, Blood on the Dance Floor, Davey Suicide, and Darksiderz - Baltimore SoundStage
• Ex Hex, Speedy Ortiz, and Teen Liver - Black Cat (Mainstage)
• Fay Victor with Anders Nilsson, Ken Filiano - Bohemian Caverns [2001 11th Street, WDC]
• Foul Swoops, Halfsour, Romantic States, and Thee Lolitas - the Dougout [1498 Douglas St NE, WDC]
• Foxygen and Dub Thompson - 9:30 Club
• Frankie & Betty, Get a Tan, and Ice Kittens - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (4 PM Matinee Show)
• Hellpie (Love to Burn CD Release & video shoot) with Kysmet, Saint Diablo, Bury the Memories, Hateful Bones, Sight Obscene, Pain!, Endless Terror, Ornimental - KC's Music Alley [1917 Princess Anne St, Fredericksburg, VA]
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
I Against Eye, Metanium, Sangre Inedita, Red Torment, and Visceral Violation - Bourbon Adams Morgan [2321 18th St NW, WDC] MOVED TO THE PINCH
• I Against Eye, Metanium, Sangre Inedita, and Visceral Violation - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (Moved from Bourbon)
• Jarabe de Palo - Birchmere (In the Flex Stage)
• Jazz Mosaic - Twins Jazz (Two shows)
• Jeff Lorber - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Jo Dee Messina - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 3 PM all-ages and 7 PM 21+)
• Michal Menert, Eliot Lipp, SuperVision, Paul Basic, and Marcelo Moxy - Rams Head Live! (Baltimore) (the 2014 Keepin' It Crew Tour)
• Oumar Konaté and Sarmust - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Pree, Krill, Star Rover, Witch Coast, and the Sea Life - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC]
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Rory Block - Jammin' Java
Sonic Circuits Festival: Mia Zabelka, Boat Burning (guitar ensemble), Gen Ken Montgomery & Andrea the Enchantress of Bioluminosity: "8-Track Magic: A Light Odyssey", Valerie Kuehne, Layne Garrett, Stylus Blk Arkestra, Sarah O'Halloran, Fast Against the Wall, fissionvosh/fusion - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD]
the Bentzen Ball Comedy Festival Closing Ceremonies: Reggie Watts, Wham City Comedy, John F O'Donnell, Michael Foody, & more - Lincoln Theatre
• Tsu Gordela - Kennedy Center (Millennium Stage)
WPOC Sunday in the Country: Jake Owen, Eli Young Band, Chase Rice, Cassadee Pope, the Cadillac 3 - Merriweather Post Pavilion (1 PM Doors) - sold out


Monday, 6 October 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Blake Mills and yMusic - the Hamilton
• Brandi Carlile (acoustic) - Wolf Trap (the Barns)
• Carbon Tigers, Wake Up, Dr. Robinson's Fiasco, and Uptown Boys Choir - Velvet Lounge
• Chelsey Green - Blues Alley (Two shows)
• Davey Suicide - Empire (formerly Jaxx)
• the Doubleclicks and Sarah Donner - Jammin' Java
• Doug Seegers - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Gaul, Corpse Light, and Myopic - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Jamie Barton (mezzo-soprano) - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• Jenn Grinels - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Les Fetes de L'Hymen et de L'Amour, ou les Dieux D'Egypte (presented by Opera Lafayette) - Kennedy Center (Concert Hall)
• Lykke Li and Mapei - 9:30 Club - sold out
• Peter Case - IOTA Club & Café
• Spirit Plots and Warm Sun - Galaxy Hut
• Spoonboy, Radiator Hospital, Joyride, and Brnda - the Rocketship [1223 Decatur St. NW, WDC]


Tuesday, 7 October 2014 [link to this day]

• Allen Stone, Bad Rabbits, Bruno Major, and Roméo Testa - 9:30 Club
• Anais Mitchell and Carsie Blanton - the Hamilton
• Betty Who, Joywave, and Great Good Fine Ok - Fillmore Silver Spring
• Brandi Carlile (acoustic) - Wolf Trap (the Barns)
• Butcher Babies - Baltimore SoundStage
• Deicide, Septicflesh, Inquisition, Abysmal Dawn, and Carach Angren - Empire (formerly Jaxx)
• Electric Six and the Soft White Sixties - Black Cat (Mainstage)
• Faycez U Know - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Federico Aubele - DC9
• Fleur d'Orange: IDENTITY - Kennedy Center (Millennium Stage)
• From Sassy to Divine: the Sarah Vaughan Project - Ann Hampton Callaway - Blues Alley (Two shows)
• Hercules & Love Affair and Outputmessage - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Janine Wilson Band - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats (feathring John Kadlecik of Further and Dark Star Orchestra, performing actual Jerry Garcia Band setlists in their entirety) - Gypsy Sally's - sold out
• Justin Nozuka and David Ryan Harris - Howard Theatre
• Macy Gray (The Way Tour 2014) - Birchmere
• Marty Nau - Twins Jazz (Two shows)
• Noam Pikelny & Stuart Duncan - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Rüfüs Du Sol, Hermitude, and Philco - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Red Oblivion, Fall Seattle, Lenclair, and AMarcTrainHome - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD] (Free)
• Stu Larsen and Ruut - Jammin' Java
• Within Temptation and Amaranthe - Rams Head Live! (Baltimore)


Wednesday, 8 October 2014 [link to this day]

• Abinnet Berhanu - Twins Jazz (Two shows)
• the Airborne Toxic Event and In the Valley Below - 9:30 Club - sold out
Atoka Chase - Velvet Lounge NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Belgrade Philharmonic Orchestra - Strathmore (Music Center)
• Capture the Crown, For All Those Sleeping, Ice Nine Kills, Palisades, Myka Relocate, and Youth In Revolt - Empire (formerly Jaxx) (Not Your American Idols Tour)
• the Dover Quartet - Kennedy Center (Terrace Theatre)
• the Duhks - Jammin' Java
• Esperanza Spalding with Leo Genovese & Lyndon Rochelle (Thank You October Tour) - Birchmere
• Gymshorts, Pendrifter, and Wild Love - CD Cellar [2607 Wilson Blvd, Arlington, VA]
• Hollywood Ending, Late Nite Reading, the Big Time, Astro Safari USA, and the Milenium - Ottobar (Baltimore)
• the Kooks - Rams Head Live! (Baltimore)
• Lacuna Coil, Devil You Know, and Bad Seed Rising - Fillmore Silver Spring
• Logan Brill & Rob Baird - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Making Movies and Le Manche - Bossa
• Mandolin Orange and Michaela Anne - Gypsy Sally's
• Moombahton Massive - Nadastrom, Sabo, Locomotive - U St Music Hall (9 PM Show)
the Murray Hill Show - Birchmere NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Mycah Chevalier - Blues Alley (Two shows)
• Nick Swardson: Taste It Tour - Warner Theatre
• Noam Pikelny & Stuart Duncan - Wolf Trap (the Barns)
• Rata Blanca & Angeles del Infierno with Metanium - Howard Theatre
• Robert Cooper - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Sinkane and Helado Negro - DC9
• Victoria Vox (Artist-In-Residence Alumni) - Strathmore (Mansion)
• Xylouris White (featuring Jim White of the Dirty Three), Smoke Bellow, and Dave Heumann (Arbouretum) - Metro Gallery (Baltimore)


Thursday, 9 October 2014 [link to this day]

• the Bangles - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Beartooth, Vanna, Sirens & Sailors, Sylar, Alive Like Me, and Listen for the Light - Ottobar (Baltimore)
• Beyond the Shore - Empire (formerly Jaxx)
• Boban & Marko Markovic Orkestra - Baltimore SoundStage (Early show - 7 PM)
• BSO: Broadway Standing Ovations - Strathmore (Music Center)
• the Bug featuring Manga with Aajax, Adventure, Catholocism, and DJ Mark Brown - Baltimore SoundStage (Late show - 11 PM)
• Doctor Smoke, Slagstorm, Mük, and Foehammer - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Dr. Robinson's Fiasco, the Butterface Effect, and Social Station - DC9
• Exit Vehicles, Cake & Calculus, and Showpony - IOTA Club & Café
• Frnklero & the Cellabration, Modern Chemistry, and the Raised By Wolves - Metro Gallery (Baltimore) - sold out
• Gas Chamber, D.O.C., Lotus F*cker, Putrisect, and Maloso - Dishaus [Waverly, Baltimore, MD]
• Gross Ghost and Heads On Sticks - Black Cat (Backstage)
• Gypsy Wisdom - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Helm, YOU., and Nagual - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD]
• Hollywood Ending, Late Nite Reading, Astro Safari USA, and the Millenium - Jammin' Java
• Jamie Kent and North of Nashville - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Jazz Band Master Class - Twins Jazz (Two shows)
• the Jennifers, Rattlewood, and Rosemary Stretch - Sidebar Tavern (Baltimore)
Little Mix (the Salute Tour), My Crazy Girlfriend, and Jackson Guthy - Fillmore Silver Spring CANCELLED
• Live at the Fillmore (Allman Brothers Band tribute) - State Theatre
• Loudon Wainwright III - Wolf Trap (the Barns)
• Michael Franks - Birchmere
• Mid-Atlantic Arts Foundation French-American Jazz Exchange - Kennedy Center (Millennium Stage)
• National Symphony Orchestra (David Zinman, conductor) - Angela Hewitt (piano): Schoenberg's Five Pieces for Orchestra, Mozart's Piano Concerto No. 22, R. Strauss's Also sprach Zarathustra - Kennedy Center (Concert Hall)
• Perfume Genius and Matteah Baim - the Hamilton
• Placebo - Fillmore Silver Spring
• Rajna Swaminathan and RAJAS - Strathmore (Mansion)
• Ray Chen (violin) & Julio Elizalde (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Tim and Eric & Dr. Steve Brule - Lincoln Theatre (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• Tim Reynolds & TR3 and Charlie Parr - Gypsy Sally's
• Tom McBride, 19th Street Band, Ryan Mosel, and Josh Odmark - Black Cat (Mainstage - N Street Village Impact Committee presents Night Sessions)


Friday, 10 October 2014 [link to this day]

• Anders Osborne & the Mother Hips - Howard Theatre
• Appetite for Destruction (Guns N Roses tribute), Red White & Crue, and Poison'd - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Bangles - State Theatre
• Bass Drum of Death and the People's Temple - Metro Gallery (Baltimore)
• the Black Lillies and Justin Trawick - the Hamilton
• Bob Schneider (band) - Birchmere
• California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio - Strathmore (Music Center)
• Daniel & the Lion and Michaela Thomas - DC9 (Early show - 6 PM)
• DC Legendary Musicians Awards Concert and Benefit for Woody Woodson - with Skip Mahoney & the Casuals, Jimi Smooth & HitTime - Lincoln Theatre
• Deep Sleep Fires, Prophet Said I, and Invitational - Sidebar Tavern (Baltimore)
• DMX, Ja Rule, Kool Moe Dee, Rakim, EPMD, and Rob Base - 1st Mariner Arena (Baltimore) (Hip Hop Legends Tour)
• the Fabulous Hubcaps - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Funk Ark (Man is a Monster album release show), Black Masala, and Hung Tao Choy Mei Leadership Academy - Black Cat (Mainstage)
• Gorgon City, Henry Krinkle, and Ozker - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
Jarabe de Palo - Baltimore SoundStage MOVED TO 10/4/14
• Jeff the Brotherhood, Diarrhea Planet, and Wish List - Rock & Roll Hotel
• Justin Trawick Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kathleen Madigan - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Las Cafeteras - Artisphere (Ballroom)
• M.I.L.F., the Dope Collective, and stOGie Club - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC] (Dead Art Presents: Capital Punishment)
• Marc Anthony - Patriot Center
• Marquise - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Michael Franks - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Mike Epps - Warner Theatre
• Milton J & the Leftovers, Freelance, Get 'Em Wet, Secondhand, Joint Effort, Guru Pryme, and K33f - Baltimore SoundStage
• Miss Tess & the Talkbacks and Hot Buttered Nuggets - IOTA Club & Café
• Muhal Richard Abrams - Kennedy Center (Terrace Theater)
• National Symphony Orchestra (David Zinman, conductor) - Angela Hewitt (piano): Schoenberg's Five Pieces for Orchestra, Mozart's Piano Concerto No. 22, R. Strauss's Also sprach Zarathustra - Kennedy Center (Concert Hall)
• NSO Prelude: Paul Cigan (clarinet), Paula Akbar (violin), Sue Midkiff (violin), Ruth Schaaf (viola), James Lee (cello), and Paul Denola (bass) - Jim Parker's Bonjour M. Grappelli for string quartet (U.S. premiere), a selection from Phillip Rhodes' Two Appalachian Settings for string quartet, and Jim Parker's Concerto for clarinet and strings - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Oneway Boobe (CD Release Party) and Ethan Spalding - Fillmore Silver Spring
• Pat McGee & Friends for Adopt a Family featuring Jonathan Bryan Williams, Jeff Pevar, Patrick McAloon, Michael Ghegan, Brian Shanley, & Steve Bentz - Jammin' Java
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Ryan Tennis and Nate Jones Band - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Second Hand Rose - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Simone Dinnerstein (piano) - Wolf Trap (the Barns)
• Sound Remedy, Tincup, Beltway Banditz, the Clown Prince, and R&D - 9:30 Club
• Suffocation, Kataklysm, Jungle Rot, Pyrexia, Internal Bleeding, Abandon Earth, and Gloom - Empire (formerly Jaxx)
• Super City, Liz & the Lost Boys, and Gloria Adios - Ottobar (Baltimore)
• Wildhoney, Crimson Wave (single release), Blacksage, and Romantic State - Wind-Up Space (Baltimore)


Saturday, 11 October 2014 [link to this day]

• Andy Zipf, Derek Evry, and Ryan Walker (the Beanstalk Library) - Kennedy Center (Millennium Stage)
B.B. King - Strathmore (Music Center) CANCELLED
• Bass Drum of Death and the People's Temple - Comet Ping Pong
• Bastille and Grizfolk - Patriot Center
• the Black Dahlia Murder, Suicide Silence, Chelsea Grin, Altarbeast, Machine Head, Children of Bodom, Epica, and Battlecross - Fillmore Silver Spring (Fillmageddon)
• Blame Canada (Rush tribute) with classical pianist Sean Mohan playing variations on Rush themes - IOTA Club & Café
• the Budos Band and Electric Citizen - Baltimore SoundStage
• Buke & Gase and Palm - Rock & Roll Hotel
• California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Canker Blossom, Wasted Year (CD Release show), Swarm the North, and Schroeder & the Brillo-Pad - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Chris Berardo & the DesBerardos - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Citizen Cope: Clarence Greenwood Recordings 10th Anniversary Tour - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Dickens Campaign & Ryan Keberle's Catharsis - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Dub City Renegades and Session Rockers - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Duke Dumont, Jackson Ryland, and Man & Woman - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Fauntleroys featuring Alejandro Escovedo, Nick Tremulis, Ivan Julian, and Linda Pitmon - the Hamilton
• Generationals and Arum Rae - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Iceage, Helm, the Sterling Sisters, and Birth (Defects) - Metro Gallery (Baltimore)
• Judah & the Lion, Morningsiders, and Struan Shields - Jammin' Java (Early show - 6;30 PM)
• Macy Gray (The Way Tour 2014) - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Michelle Lewis - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Mike Epps - Warner Theatre (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• National Symphony Orchestra (David Zinman, conductor) - Angela Hewitt (piano): Schoenberg's Five Pieces for Orchestra, Mozart's Piano Concerto No. 22, R. Strauss's Also sprach Zarathustra - Kennedy Center (Concert Hall)
• the New Potato Caboose - Gypsy Sally's
• Newmyer Flyer Tribute to the Everly Brothers - Wolf Trap (the Barns)
• One Slack Mind, Reverence, and Krass Judgement - L&B's Pizzeria and Sports Bar [5401 Mapledale Plaza, Woodbridge, VA]
• Pan American Symphony Orchestra presents Por Amor - Latin American Songs of Love - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Permafrost, Gloom, Asthma Castle, Grethor, and Fortress - Guido's Speakeasy [543 N Market St, Frederick, MD] (Guido's Monthly Metal)
• Phil Vassar - Birchmere
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Rufus Roundtree and da B'More Brass Factory and Laissez Les Bon Temps Rouler - Ottobar (Baltimore) (Mardi Gras in Baltimorleans)
• Spirits & the Melchizedek Children - Green Island [2327 18th St NW, WDC]
• Today Is the Day, Lord Mantis, and Ilsa - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Tuesday's Gone (Lynyrd Skynyrd tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Typefighter, the Sea Life, Teen Mom, and Lowercase Letters - Howard Theatre (Presented by D.C. Music Download with Raise Your City - An Autumn Spectacular)
• Yelle and Lemonade - 9:30 Club


Sunday, 12 October 2014 [link to this day]

• 99 1/2 Blues Band and Los Swamp Monsters - Ottobar (Baltimore) (Upstairs - free)
• Allo Darlin' - Rock & Roll Hotel
• Butcher Babies and Anti-Mortem - Empire (formerly Jaxx)
• Capital City Symphony - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Cassandra Wilson - Howard Theatre (Two shows - 7:30 PM & 10 PM)
• Chris Berardo and the DesBerardos - Mansion on O St [2020 O St NW, WDC]
• Citizen Cope (with full band) - celebrating the 10th anniversary of the Clarence Greenwood Recordings - 9:30 Club
• Fall Vietnamese Concert: Nguyen Hung, Trinh Lam, Lam Vu, Thu Phuong, Hoang Thuc Linh, Anh Minh and comedians Bao Quoc and Hong Loan - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (Two shows - 9 PM & midnight)
• Guaco - La Super Banda de Venezuela - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Hobbs Angel of Death, Solstice, Hessian, and Narrow Grave - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• the Kennedy Center Chamber Players: Debussy's Sonata for Flute, Viola, and Harp; Ives's Trio for Violin, Cello, and Piano; Saint-Saens's Fantasie for Violin and Harp; Beethoven's "Ghost Trio" - Kennedy Center (Terrace Theater - 2 PM)
• the Kingston Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Limp Bizkit, Machine Gun Kelly, and BLVCK Ceiling - Fillmore Silver Spring
• Margot MacDonald, Sam McCormally, and Olivia Mancini - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Mirah and Death Vessel - Black Cat (Backstage)
• Ragged Mile, Body Thief, the Stone Wall Vessels, Party Poison, End is the Beginning, Foggy May, Daydreams, Still Valley Saints, Brothers Clair, and Deity with special performance by Faceless Ones - Ottobar (Baltimore) (Gorilla Music's Battle of the Bands Finals - 4 PM)
• Red Baraat - the Hamilton
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Scars on 45 - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Screws, the Phuss Texas, Babies with Rabies, and Never Wrong - Velvet Lounge
• Shen Yun Symphony Orchestra - Kennedy Center (Concert Hall - 3 PM)
• Supreme Chord, Harmony Express, Pitches Be Craz, the William & Mary Accidentals, Impitched - Kentlands Mansion [320 Kent Square Road, Gaithersburg, MD] (Oktoberfest at the Mansion - noon)
• the Whispers - Birchmere
• Wick-It the Instigator, DJ Vadim, Fort Knox Five, and Qdup - U St Music Hall (9 PM show)


Monday, 13 October 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• the Animal In Me, the Nearly Deads, It Lives It Breathes, ZeroShift, Ascension, and In Their Wake - Empire (formerly Jaxx) (the "Full of Rage with Nicholas Cage" tour)
• Boy & Bear and Run River North - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230]
• Donnie Vocals - Blues Alley (Two shows)
• Ed Motta, Cissa Paz, and DJ Greg Caz - Howard Theatre
• Flying Lotus and Thundercat - Lincoln Theatre
• Flyleaf, Lullwater, and Ryan White - Rock & Roll Hotel
• Herb Alpert & Lani Hall - Birchmere
• Ian McLagan (of the Faces) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jason Mraz & Raining Jane - Warner Theatre
• Josh Krajcik (from The X Factor), Lily Kershaw, Bobby Bazini, and Taylor Berrett - Jammin' Java
• King Diamond and Jess & the Ancient Ones - Fillmore Silver Spring
• Ladies Rock Camp Showcase - Comet Ping Pong (Presented by Girls Rock! DC)
• Landlady and Paperhaus - Black Cat (Backstage)
• Marketa Irglova and Rosi Golan - the Hamilton
• Motopony, the Family Crest, and Sean Barna - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Nikki Glaser (comedian) - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• Porter Robinson, Giraffage, and Lemaitre - 9:30 Club
• Red Elvises - IOTA Club & Café
• Shocktart Vol. 2 - Ilima Considine & the Sexbots, Hudson K - Velvet Lounge
• Ziggy Marley and Papa Wabe - Baltimore SoundStage


Tuesday, 14 October 2014 [link to this day]

• the Amity Affliction, For the Fallen Dreams, Obey the Brave, Crossfaith, Your Last Descent, and Exotype - Empire (formerly Jaxx)
• the Baylor Project with Jean & Marcus Baylor - Blues Alley (Two shows)
• Be'la Dona - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Ian McLagan (of Faces) (Album Release Concert) and Sammy Hakim - Jammin' Java
• the Iris Bell, Annie Crane, and Boy on the Wall - Boneyard Studios [21 Evarts St NE, WDC]
• Jake Shimabukuro (2014 Uke Nations Tour) - Birchmere
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats (feathring John Kadlecik of Further and Dark Star Orchestra, performing actual Jerry Garcia Band setlists in their entirety) - Gypsy Sally's
• Josh Krajcik (from The X Factor) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Kennedy Center Opera House Orchestra - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Myrrh Myrrh, Human Behavior, and Teen Mom (acoustic set) - the Communiverse [1406 Webster St NW, WDC]
• New Found Glory, We Are the In Crowd, Fireworks, and Candy Heart - Rams Head Live! (Baltimore)
• New Found Glory (acoustic - Sound Garden [1616 Thames St, Baltimore, MD] (5 PM in-store)
• New Politics, Bad Suns, and Somekindawonderful - 9:30 Club
• the Orwells and Skaters - Black Cat (Mainstage)
• Rakta, Neonates (members of Priests), Javla (members of Pure Disgust/Coke Bust), and Citadel - the Rocketship [1223 Decatur St. NW, WDC]
• Slothrust, Cymbals Eat Guitars, Bo Ningen, Joy Classic, and Jumpcuts - Metro Gallery (Baltimore)
• Taylor McFerrin, Jahsonic, and Lance Neptune - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Tristen, the Duskwhales, and Grey A - DC9
• Yun-Chin Zhou (piano): Haydn's Sonata, Hob, XVI:49; Liszt's Bénédiction de Dieu dans la solitude; Ravel's La Valse; Trenet/Weissenberg's 6 Songs; Rachmaninoff's Sonata No. 2, Op. 36 - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by Young Concert Artists DC)


Wednesday, 15 October 2014 [link to this day]

• Abinnet Berhanu - Twins Jazz (Two shows)
• ADTI Inspirational Choir & Moroccan Ensemble - Lincoln Theatre (Free!)
• Authority Zero, the Bastard Suns, and Idleminds - Jammin' Java
• Axis, the Heads Are Zeros, Passage Between, Wrong Tracks, and Random Holiday - Charm City Art Space (Baltimore)
• Blackwolf Beach, the Phuss, the Battery Electric, and Special People - Lucky Day [Baltimore, MD]
• Bonerama - the Hamilton
• Break the Silence, Heavy Glow, Ducru, and Foghound - Ottobar (Baltimore)
• the Collaterals and the Nearly Deads - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• Danish String Quartet: the Art of the Fugue - Mendelssohn's Capriccio for String Quartet; Shostakovich's Quartet No. 9 in E-flat major; Beethoven's Quartet No. 14 in C-sharp minor - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Dead Winter Carpenters - Gypsy Sally's
• Electron featuring Marc Brownstein (the Disco Biscuits), Aron Magner (the Disco Biscuits), Mike Greenfield (Lotus), and Tom Hamilton (Brothers Past) - Howard Theatre
• Fat White Family and Jeffrey Lewis - Black Cat (Backstage)
• Frankie Valli & the Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Gaelic Storm - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Guy Blakeslee (of the Entrance Band), Juan Wauters (of the Beets), and Call Me Venom - Metro Gallery (Baltimore)
• Human Behavior, Timm Winslow, and the Swedish Fist - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Jake Shimabukuro (2014 Uke Nations Tour) - Birchmere
• the Janoskians (Got Cake Tour), Eric Dash, and Blush - Fillmore Silver Spring
• Jimmy Eat World - Futures 10 Year Anniversary Tour - with Minibosses - 9:30 Club (Late show - 10 PM) - sold out
• La Femme - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Lena Seikaly (Artist-In-Residence Alumni) - Strathmore (Mansion)
• Little Dragon and Shy Girls - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Mayday Parade, Tonight Alive, Major League, and PVRIS - 9:30 Club (Early show - 5 PM)
• Nicole Henry - Blues Alley (Two shows)
• Open Mike Eagle, Serengeti, and Far Exp - DC9
• Rubenstein Family Organ Recital: Jeremy Filsell - Jongen's Sonata Eroica, Op. 94; Dupré's Évocation (poème symphonique), Op. 39; Hampton's "Everyone Dance"; Rachmaninoff's Symphonic Dances, Op. 45 (trans. Filsell) - Kennedy Center (Concert Hall)
• Saint Pepsi - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Steve Abshire (jazz guitarist) performs a memorial concert to D.C. jazz musician Dick Morgan - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Tarana and the Silent Note - Bossa


Thursday, 16 October 2014 [link to this day]

• America and Louis Mosrie - Birchmere
• Black 47 (farewell tour) - Jammin' Java
• Busdriver, Clipping., Milo, and Kenny Segal - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Caribbean and Nice Breeze - Wonderland Ballroom [1101 Kenyon St NW, WDC]
• Caveman and Roadkill Ghost Choir - Rock & Roll Hotel
• Dan Bern - IOTA Club & Café
• Feedel Band - Kennedy Center (Millennium Stage - presented by Listen Local First)
• Frankie Valli & the Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Ghost Hotel, Minus the Sky, City Rain, and Shenna - Ottobar (Baltimore)
• Here Come the Mummies - State Theatre
Hot 8 Brass Band - the Hamilton NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Intelligence of the Human Machine - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• J Mascis and Luluc - Black Cat (Backstage)
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Kaytranada, Iamnobodi, and I.V. - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Kellie Pickler - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) - sold out
• Ken Wenzel & Cross Kentucky and Jason Masi Band - the Hamilton (Dual Album Release Show)
Masters of Illusion - Believe the Impossible - Warner Theatre NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Matt Schofield - Gypsy Sally's
• Open Mike Eagle, Serengeti, and Black Zheep - Metro Gallery (Baltimore)
• Ought - DC9
• Porches, Frankie Cosmos, and Young Rapids - Comet Ping Pong
• Rupert Boyd (classical guitar) - Strathmore (Mansion)
• Sam Amidon - Wolf Trap (the Barns)
• Shelley King - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• St. Paul & the Broken Bones and Jessica Hernandez & the Deltas - 9:30 Club - sold out
• the Subdudes Reunion Tour - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Today is the Day, Lord Mantis, Fortress, and March To Victory - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]


Friday, 17 October 2014 [link to this day]

• 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Apollonia - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Baltimore Folk Fest - Wind-Up Space (Baltimore)
• Bernhoft and the Wind & the Wave - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• BoomBox and Ramona - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Chris Knight - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• David Sedaris - Strathmore (Music Center)
• Dr. Ralph Stanley and The Clinch Mountain Boys: Farewell Tour - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Dungeon Kids, Sherman Whips (members of Goblin Mold), and Sitcom - Metro Gallery (Baltimore)
• Gaelic Storm - Birchmere
• Hannibal Buress - Comedy Camisado - Lincoln Theatre
• inGratitude (Earth Wind & Fire tribute) - the Hamilton
• Jay Nash & Josh Day are. . . The Contenders - Jammin' Java (Early show - 7:30 PM)
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Joy Buttons (Other EP Release), Loud Boyz, the Kickback, and the Black Sparks - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC]
• Julian Casablancas + the Voidz and Mr. Twin Sister - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• the Kennedys and Kipyn Martin - Cellar Stage Faith Community UMC [5315 Hartford Rd, Baltimore, MD]
• Lez Zeppelin (all-girls Led Zeppelin tribute) - State Theatre
• Little Gold, Ancient Sky, and Highway Cross - DC9
• Little River Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Marco Benevento and Superhuman Happiness - Gypsy Sally's
• Marine Chamber Orchestra - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Masters of Hawaiian Music - Wolf Trap (the Barns)
• mewithoutYou (Catch For Us the Foxes 10-year anniversary tour), the Appleseed Cast, and Hop Along - Ottobar (Baltimore)
• the Nick and Knight Tour: Jordan Knight & Nick Carter - Baltimore SoundStage
• Ordinary Lives and To Tremble - Charm City Art Space (Baltimore)
• Osekere & the Lucky Bastards and CooLots - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Phantogram - Rams Head Live! (Baltimore)
• Pond and Doctopus - Rock & Roll Hotel
• Red City Radio, Direct Hit!, Braceface, and Something More - Charm City Skate Park [4401 O'Donnell St Suite 1, Baltimore, MD] (Presented by Feed the Scene)
• Schwayze - Empire (formerly Jaxx) (Feel Good Tour)
• SFJazz Collective - Kennedy Center (Terrace Theater - 7:30 PM & 9:30 PM)
• the Shirelles - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• SNRG presents The Home Away From Home, Homecoming! - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
Spin Doctors - Rams Head Tavern (Annapolis) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Stranger in the Alps, the North Country, Bike Thief, and Ballad've - Black Cat (Mainstage)
• Warpaint, Liam Finn, and Shark Week - Fillmore Silver Spring
• Zola Jesus - Hirshhorn Museum [700 Independence Ave SW, WDC]


Saturday, 18 October 2014 [link to this day]

• Arsis, Yesterday's Saints, and Suffer No Guilt - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Assembly of Dust - Gypsy Sally's
• Bad Mooka, Notch Theory, and Tarfu - Empire (formerly Jaxx)
• Bill T. Jones - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Cafe Tacuba - Lincoln Theatre
• Craig Handy & 2nd Line Smith - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7:30 PM & 9:30 PM - KC Jazz Club)
• Daniel Burkholder (choreographer) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Dodo Orchestra - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• the Effects, More Humans, and Lies About - Comet Ping Pong
• an Evening of Indian Dance - Wolf Trap (the Barns)
• Felipe Esparza, Martin Amini, Rodrigo Torres, and Marcella Arguello - State Theatre
• Fred Falke, Mighty Mouse, and Micah Vellian - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Ilsa, Horrendous, Castle Freak, Cemetery Piss, and Bestial Evil - Metro Gallery (Baltimore)
• Joe Rogan - Warner Theatre
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Justin Trawick Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kawehi - the Hamilton
• Kopecky Family Band and Coin - Rock & Roll Hotel
• the Morrison Brothers Band - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Mostly Dead, the Sniffs, and I.S.H. - Old Firestation #3 [3988 University Drive, Fairfax, VA] (2 PM show)
• Multicult and Robot Death Kites - Sidebar Tavern (Baltimore)
• National Philharmonic: Dvorák's New World Symphony - Strathmore (Music Center)
• Neil Patrick Harris (book reading) - 6th & I
Pyramid Fest 2014: Atlas At Last, the Escape Artist, Jack Nicholson, Cartoon Weapons, Cavern, Rat Ship, Treble Lifter, Throw Me a Rope, Knuckleberry Finn, Technicians, Myrrh Myrrh, Dissonance, Steel PajamasKabob-O-Taj, Camps, Caleb Tanenbaum, Julia 7amp; Teddy, Useless Grant, Matthew Graboski - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD] (Noon to 10 PM)
• Raven's Night 2014 - Sci-Fi Phantasm - Birchmere
• Rocco Deluca - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Rufus Wainwright - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Run River North and the Cowards Choir - Jammin' Java
• San Fermin & Courtney Barnett with Mikhael Paskalev - Black Cat (Mainstage) - sold out
• Skull Theft, Ape!, Auxiliary Mammals, and Arrabers - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Slugz, Quitter, Boy Spit, Baklavaa, and Sun Club - Keith House [317 E. 30th St, Baltimore, MD]
• Something Like a Monument, Oppo, and Finley Martin - Club Heaven and Hell [2327 18th St NW, WDC]
• SoMo presents: the Wide Awake Tour with Francesco Yates and Dunson - Fillmore Silver Spring
• Southern Culture on the Skids and Glenmont Popes - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Title Tracks, the Sea Life, Go Cozy, and Stronger Sex (single release) (formerly Johnny Fantastic) - the Lot at Atlantic Plumbing [945 Florida Ave NW, WDC]
• You Me at Six, Young Guns, Deaf Havana, Stars in Stereo, the Downtown Fiction, and Basic Vacation - 9:30 Club (Rescheduled from 5/18/14)


Sunday, 19 October 2014 [link to this day]

• Andrey Makarevich & Yiddish Jazz - Lisner Auditorium
• Andy McKee - Birchmere
• Arsis, Yesterday's Saints, Al Joseph Group, and Awaken the Hive - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Bombay Bicycle Club, Milo Greene, and Luxley - 9:30 Club
Brnda, Weird Womb, TrunkWeed, and Foozle - Ft. Loko / BBHQ [2628 6th St NE, WDC] MOVED TO COMMUNIVERSE
• Brnda, Weird Womb, TrunkWeed, and Foozle - the Communiverse [1406 Webster St NW, WDC] (Moved from Ft. Loko)
• Daedelus and Spazzkid - U St Music Hall (9 PM show)
• Dead Congregation, Mausoleum, and Pissgrave - Metro Gallery (Baltimore) (Moved from the Sidebar)
Dead Congregation, Mausoleum, and Pissgrave - Sidebar Tavern (Baltimore) Moved to the Metro Gallery
• Dwight Yoakam - Lincoln Theatre
• Fly Moon Royalty - DC9
• Gregory Porter - Howard Theatre
• Habana Sax - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Inspiration Pointe Variety Show featuring the Christafari Reggae Band - Fillmore Silver Spring
• Jay Leno - Kennedy Center (Concert Hall - Mark Twain Prize)
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Kinobe (Uganda) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Marsha Ambrosius - Rams Head Live! (Baltimore)
• Matthew Rose (bass) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by Vocal Arts DC)
• Mike Watt (il songo del marinalo) - Black Cat (Backstage)
• Minus the Bear and O'Brother - Rock & Roll Hotel
• National Philharmonic: Dvorák's New World Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Paula Cole - Wolf Trap (the Barns)
• a Pete Seeger Tribute featuring Cathy Fink & Marcy Marxer, Emma's Revolution, Joe Uehlein & the U-Liners, and Josh White Jr. - the Hamilton
• San Fermin & Courtney Barnett with Mikhael Paskalev - Black Cat (Mainstage)
• Tennis System, Weekender, and Mindglow - Velvet Lounge
• This Is All Now, Old Again, Let It Happen, Bad Luck, Watson, A Place In Time, Lions are for Chasing, Riviera, New Minority - Empire (formerly Jaxx) (Pop Punk Takeover!)
• Tony MacAlpine, Travis Larson Band, and LoNero - Jammin' Java
• Unknown to God, Silent Order, Bestial Evil, and Infinite Pizza - Barclay House [Baltimore, MD]


Monday, 20 October 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Agent Orange, Pinata Protest, and the Architects - Black Cat (Backstage)
• Benjamin Booker and Blank Range - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Blackwolf Beach, Weird Womb, Prom Body, and Jon Creedon - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Brad Kolodner - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Circa Waves and Public Access T.V. - DC9
• Darkest Hour, Unearth, Carnifex, Origin, I the Breather, and Abandon Earth - Empire (formerly Jaxx)
• George Mason Jazz Ensemble - Blues Alley (Two shows)
• Gregory Porter - Howard Theatre
• Jon Dee Graham and Mike June - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Phantogram and Lia Ices - 9:30 Club - sold out
• Robert Earl Keen (acoustic) - Birchmere (in the Music Hall)
• the Secret Sisters - Rams Head Tavern (Annapolis)
• South Rail, the Soil & the Sun, and Camille Thornton - Jammin' Java (Music Makes Life Better for Guitars Not Guns)
• Ty Dolla $ign (In Too Deep Tour) and Lil Bibby - Fillmore Silver Spring
• the White Buffalo - the Hamilton
• White Fence, King Gizzard & the Wizard Lizard, Slow Jerks, and the Mystery Lights - Metro Gallery (Baltimore)


Tuesday, 21 October 2014 [link to this day]

• Art Speigelman's WORDLESS! With music by Phillip Johnston - Lisner Auditorium
• Colony House and Knox Hamilton with Cheerleader - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Corpse Light, Imbroglio, and Ampallang infection - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Daniel Ellsworth & the Great Lakes and Baby Bee - Black Cat (Backstage)
• Dontae Winslow & the Winslow Dynasty - Blues Alley (Two shows)
• Drowners and Bully - Rock & Roll Hotel (Dr. Martens #Standforsomething tour 2014)
• Framewerk - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Hobo Nephews of Uncle Frank - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• John Kadlecik & the DC Mystery Cats (feathring John Kadlecik of Further and Dark Star Orchestra, performing actual Jerry Garcia Band setlists in their entirety) - Gypsy Sally's
• Mali Music - Howard Theatre
• Moon Taxi (Animal Style Tour), Cosby Sweater, and the Shack Band - Fillmore Silver Spring
• National Symphony Orchestra Youth Fellowship Program - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Orenda Fink, Pree, and Walker Lukens - DC9
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Robert Earl Keen (request show) - Birchmere (In the Flex Stage)
• Shakey Graves and Joe Sundell - the Hamilton
• Southern Culture on the Skids - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Steve Poltz - Jammin' Java
• STS9 - 9:30 Club
• Todd Snider and Elizabeth Cook - Baltimore SoundStage
• Twin Peaks, Tweens, and Sun Club - Metro Gallery (Baltimore)


Wednesday, 22 October 2014 [link to this day]

• Abinnet Berhanu - Twins Jazz (Two shows)
• the Barnyard Sharks and Big Sway - Wind-Up Space (Baltimore)
• Beats Antique, Shpongle (Simon Posford DJ Set), emancipator, and Lafa Taylor - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Finch, Maps & Atlases, and Weatherbox - Baltimore SoundStage
• John Jorgenson Bluegrass Band feat. John Jorgenson, Herb Pedersen, Jon Randall, & Mark Fain - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kathy Mattea - Wolf Trap (the Barns)
• Lisa Engelken & the Monster Quintet: East Coast Debut of Little Warrior - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Margot MacDonald (Artist-In-Residence Alumni) - Strathmore (Mansion)
• the Marshall Tucker Band - Birchmere
• Medlow and Coasts - Jammin' Java
• Merchandise, Ninos Du Brasil, and Zzones - Black Cat (Backstage)
• Nelson Rangell - Blues Alley (Two shows)
• Pree - Kennedy Center (Millennium Stage - presented by Listen Local First)
• Sir Michael Rocks and Robb Banks - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Slowdive and Low - 9:30 Club - sold out
• Snakehips & STWO with Royal, Hunt for the Breeze - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Starfight, the Milestones, and Vigilante Summer - Ottobar (Baltimore)
• Twiztid - Rams Head Live! (Baltimore)
• Washington West Film Festival presents Sara Niemietz and Snuffy Walden with Robbie Schaeffer - the Hamilton


Thursday, 23 October 2014 [link to this day]

• Adrian Belew (from King Crimson) Power Trio and Saul Zonana - Jammin' Java
• Amine Edge & Dance with DJ Baronhawk - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Anthony Jeselnik - Lincoln Theatre
• Arch Enemy, Kreator, Huntress, and Starkill - Baltimore SoundStage
• the Asteroids Galaxy Tour - Howard Theatre
• Boyce Avenue and Kris Allen - Fillmore Silver Spring
• Forest of Tygers, Permafrost, and I Pull Teeth From Your Skull - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Jamie Kilstein and John Frusciante: Addicted to Friendship - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Jantzen and Dirt Monkey - Empire (formerly Jaxx)
• the Jayhawks - Mansion on O St [2020 O St NW, WDC]
• John Jorgenson Bluegrass Band featuring John Jorgenson, Herb Pedersen, Jon Randall, Mark Fain - with opener Nathan McEuen - Birchmere
• K.Flay and Step Rockets - Rock & Roll Hotel
• Kathy Mattea - Wolf Trap (the Barns)
La bohème highlights - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Mary Lambert and Jillette Johnsons - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Monifah - Blues Alley (Two shows)
• the Moon & Seven Stars: Ronn McFarlane (lute) & Mindy Rosenfeld (flute) - Strathmore (Mansion)
• NSO Pops: Danny Elfman's Music from the Films of Tim Burton (John Mauceri, conductor) - Kennedy Center (Concert Hall)
• RDGLDGRN, Mista Selecta, and Redline Graffiti - 9:30 Club
• the Real Geniuses - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Reign of Kindo, Matthew Santos, and Slow Lights - Ottobar (Baltimore)
• Runner of the Woods (formerly The Doc Marshalls) - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Static Yaks and Hybrid Baby - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Steep Canyon Rangers and Hackensaw Boys - Rams Head Live! (Baltimore)
• Sylvan Esso and Flock of Dimes - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230] - sold out
• Water Liars, Paperhaus, and Baby In Vain - DC9


Friday, 24 October 2014 [link to this day]

• Aeroplane, Caleb L'Etoile, and Brian Billion - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• AJR and Minor Soul - Fillmore Silver Spring
• Almost Queen (Queen tribute) - Baltimore SoundStage
• Bassekou Kouyate & Ngoni Blues - Artisphere (Ballroom)
• Bosley with His Super Soul Halloween Review - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Bryan Adams (the Bare Bones Tour) - National Theatre [1321 Pennsylvania Ave NW, WDC]
• BSO: Off the Cuff: Ein Heldenleben - Strathmore (Music Center)
• the Cabin Project, Callow, and Matt Phillips - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Cold War Kids and Avid Dancer - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• the Cordovas, Crooked Cro, and Free Form Radio - Solly's [1942 11th St NW, WDC]
• Dads, Tiny Moving Parts, and Nai Harvest - DC9
• Dave Barnes and Marc Scibilia - the Hamilton
• Dope Body (Album Release Show), Roomrunner (album release show), Smoke Bellow, and Big Mouth - Metro Gallery (Baltimore)
From the Top: Live with host Christpher O'Riley - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)
• Gerdan - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Hackensaw Boys - State Theatre
• Homebowy Sandman and 2HungryBros - IOTA Club & Café
• Jamie Barton (mezzo-soprano) - Wolf Trap (the Barns)
• the Jayhawks and Trapper Schoepp - 9:30 Club (Early show - 5:30 PM)
• Judas Priest (Redeemer of Souls Tour 2014) and Steel Panther - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Kalin & Miles and Ryan Beatty - Rock & Roll Hotel (Chase Dreams Tour) - sold out
• Keith Sweat and DJ Zu - Howard Theatre
• Louis Hayes Jazz Communicators - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7:30 PM & 9:30 PM - KC Jazz Club)
• Mashwork Orange - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Milk Carton Kids and Sarah Jarosz featuring Alex Hargreaves, Paul Kowert, and Nathaniel Smith - Lincoln Theatre
• Mobtown Resurrection, Femi the DriFish & the Out of Water eXperience, the Last Year, Roll It Over (album release), Victims of Experience, Smile Culture, Hero of the Hour, Shoddy Gazoddy, and host Kevin Hock - Rams Head Live! (Baltimore)
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Murderburgers, Enemy Insects, Rational Anthem, Supreme Commander, Ducking Punches, Bludgeon, and Kill Lincoln - Sidebar Tavern (Baltimore) (Feed the Scene 3-year Anniversary Show)
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• NSO Pops: Danny Elfman's Music from the Films of Tim Burton (John Mauceri, conductor) - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Ocean Blue - Jammin' Java (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• the Oxymorons - Strathmore (Mansion)
• Party Next Door - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Russell Peters - DAR Constitution Hall
• Set For Tomorrow, For the Broken, Burdened Hearts, Endeavor, Conveyer, Fragile Hands, Lying & Low, Provoke Destroy, and Years End - Empire (formerly Jaxx)
• Skrillex - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Steep Canyon Rangers - Birchmere
• Tommy Castro & the Painkillers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Town Mountain and Grand Ole Ditch - Gypsy Sally's
• Uzuhi, Clockbreaker, and Tsuredure Narinishi Amagumo - Charm City Art Space (Baltimore)


Saturday, 25 October 2014 [link to this day]

• Almost Queen (Queen tribute) - State Theatre
• Angus & Julia Stone and Conner Youngblood - 6th & I - sold out
• Carnage, Dzeko & Torres, Paris Blohm, and Junkie Kid - Rams Head Live! (Baltimore) (the Parental Advisory Tour)
Chocolate City Rocks! - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Chris Williamson & Eric Andersen - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Dan + Shay: Where It All Began Tour - 9:30 Club (Early show - 6:30 PM)
• the Dead Milkmen, Rebuilder, Boardroom Heroes, and InExile - Metro Gallery (Baltimore) (Feed the Scene 3-Year Anniversary Show)
• Dirty Loops - Baltimore SoundStage
• the Felix Culpa, Rescuer, Aviator, In Between, and Telegraph Wires - Metro Gallery (Baltimore) (2 PM Matinee Show)
• First Aid Kit and Samantha Crain - Lisner Auditorium
• Gladys Knight - Warner Theatre
• the Greencards - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Halloween Howl - the Hamilton
• Johnny & the Headhunters David Kitchen Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Just a Gent and Mystery Skulls - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Kalin & Miles and Ryan Beatty - Rock & Roll Hotel (Chase Dreams Tour)
• Kina Grannis and Imaginary Future - Howard Theatre
• Kleptoradio - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Marcia Ball - Wolf Trap (the Barns)
• Mary Black (Last Call Tour) and Roisin O. - Birchmere
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• Nathan Fair - Gypsy Sally's (Free - Vinyl Lounge)
• National Chamber Ensemble: Night of Italian Opera with soprano Yana Eminova and baritone Anton Belov - Artisphere (Spectrum Theatre)
• NSO Pops: Danny Elfman's Music from the Films of Tim Burton (John Mauceri, conductor) - Kennedy Center (Concert Hall)
• Restorations and Self Defense Family - DC9
• Ruby Fray, Janel Leppin, and Den-Mate - Comet Ping Pong
• Russell Peters - DAR Constitution Hall
• SBTRKT - Lincoln Theatre
• Sharon Van Etten and Tiny Ruins - Ottobar (Baltimore)
• Sirsy and Golden Novak - IOTA Club & Café
• Skrillex - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Somos, Walter Mitty & His Makeshift Orchestra, Brick Top, the Dealbreakers, and Oklahoma Car Crash - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• the Stolen, Over Andover, Ellicott City Ghost Tour, and Imaginary Hockey League - Charm City Art Space (Baltimore)
• Sunny Ledfurd - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
the Cabinet of Dr. Caligari - Artisphere (Dome Theatre - Presented by Not So Silent Cinema)
• Through the Roots, the Supervillains, and the Steppas - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
Twin Shadow and Movement - Black Cat (Mainstage) POSTPONED
• Vance Joy and Jaymes Young - 9:30 Club (Late show - 10 PM) - sold out
• Voyage (Journey tribute featuring Hugo) - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Whitey Morgan & the 78s and the Highballers - Gypsy Sally's


Sunday, 26 October 2014 [link to this day]

• Anthony McGill (clarinet) & Christopher Shih (piano) - Strathmore (Mansion)
• the Bad Plus - Wolf Trap (the Barns)
• Belcea Quartet - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• Beth Hart - Birchmere
• BSO: Ein Heldenleben: A Hero's Life - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• the Damned, T.S.O.L., and the Briefs - Black Cat (Mainstage)
• Django Festival Allstars featuring Dorado Schmitt, Ludovic Beier, and Pierre Blanchard - Howard Theatre
• Goldfish, Mr. Bonkerz, and Ian Place - U St Music Hall (9 PM show)
• Gossling - DC9
• the High Dials and Juston Stens & the Get Real Gang (former Dr. Dog) - IOTA Club & Café
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Joe Ely and Doug Seegers - Rams Head Tavern (Annapolis)
Kids Euro Festival: Little Needle Girl - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Kris Delmhorst and Rusty Belle - Gypsy Sally's
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• NSO Family Concert: Halloween Whodunit - Kennedy Center (Concert Hall - 2 PM & 4 PM)
• RAC and Penguin Prison - 9:30 Club
• Robert Earl Keen - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Sport (France), Trunkweed, Centerfield, and Class Picture - Charm City Art Space (Baltimore)
• the Squeaky Wheel Tour: Jannel Rap, Carey Colvin, Patty Reese, Ruthie Logsdon, Michael Sheppard, David A. Alberding, Annette Wisilik - Gypsy Sally's (1 PM Afternoon Show - Free)
• Storm Large (of Pink Martini) and Tiffany Thompson - the Hamilton
• Streetlight Manifesto, Dan Potthast, and Chris Murray - Fillmore Silver Spring
• Trevor Hall (Chapter of the Forest album release) and Cas Haley - Jammin' Java - sold out
What Makes It Great? with Rob Kapilow - Yuliya Gorenman (piano) - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)
• the World is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die, the Hotelier, Rozwell Kid, Posture & the Grizzly, and Wish List - Metro Gallery (Baltimore)


Monday, 27 October 2014 [link to this day]

• Anna Nalick and Justin Levinson - Jammin' Java
• Bachelor Boys - IOTA Club & Café
• the Flatliners, Single Mothers, and Solids - Black Cat (Backstage)
Kids Euro Festival: Shannon Dunne Dance - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Leftover Crack, Potato Pirates, Juicy Karkass, and Rats in the Wall - Ottobar (Baltimore) (Cracktoberfest 2014)
• Matt Stillwell - U St Music Hall (Early show - 6 PM)
• My Dad, Schroeder & the Brillo-Pad, the Neckbeards, and Saior's Mouth - Charm City Art Space (Baltimore)
• Ne-Yo - Fillmore Silver Spring
• OBN IIIs and Sotano (record release show) - Comet Ping Pong
• Wampire and Tops - DC9


Tuesday, 28 October 2014 [link to this day]

• David Bazan + Passenger String Quartet - 6th & I
• Deniro Farrar and Denzel Curry - Empire (formerly Jaxx) (the Bowdown Tour)
• Huey Mack, Yonas, and Da Kid Emm - Jammin' Java
• If Birds Could Fly - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Jason Derulo, Becky G, and Wallpaper - Fillmore Silver Spring
Kids Euro Festival: Magicalement Drole - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Klangkarussell (live) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
Paul Brady - Jammin' Java CANCELLED
• Riff Raff & Waka Flocka Flame - Baltimore SoundStage
• Robbie Fulks - Gypsy Sally's
• Roberto Fonseca - Blues Alley (Two shows)
• She Keeps Bees, Eureka Birds, and the Miss Lonelys - Metro Gallery (Baltimore)
• Sound of the City - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Temples and Spires - 9:30 Club
• Tessanne Chin - the Hamilton
• Todd Rundgren - Birchmere
• Zammuto and Barnaby Bright - DC9


Wednesday, 29 October 2014 [link to this day]

• Abinnet Berhanu - Twins Jazz (Two shows)
• Arabesque - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Carmen de Lavallade: As I Remember It - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Caz & the Day Laborers and the Far East - Bossa
• Christylez Bacon (Artist-In-Residence Alumni) - Strathmore (Mansion)
• Darlingside & Tall Heights - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Digitalism (live) and Steven Faith - U St Music Hall (9 PM show)
• Empire! Empire! (I Was a Lonely Estate), Warren Franklin & the Founding Fathers, TrunkWeed, deepsleepfires, and Kissing Fractures - Metro Gallery (Baltimore) (Rescheduled from 8/5/14)
• Jim Brickman - Wolf Trap (the Barns)
• John Brown's Body and Dub Campaign with Dub Architect - Gypsy Sally's
• Los Lobos (performing their Grammy-winning record La Pistola Y El Corazon in its entirety) - Birchmere
• Maria Muldaur - Blues Alley (Two shows)
• Marsha Ambrosius - Howard Theatre
• Neon Hitch - Empire (formerly Jaxx)
• Pentagram, Radio Moscow, Bang, Kings Destroy, and DJ El Suprimo - Baltimore SoundStage
• Primus - France-Merrick Performing Arts Center / Hippodrome [12 N Eutaw St, Baltimore, MD]
• Roomrunner, Jail Solidarity (cassette release), and Maloso - Black Cat (Backstage)
• Rudy Mancuso - the Hamilton


Thursday, 30 October 2014 [link to this day]

• Antone "Chooky" Caldwell and the G.K.A.M. Experience - Blues Alley (Two shows)
• Born of Osiris, Thy Art is Murder, Betraying the Martyrs, Within the Ruins, and Erra - Empire (formerly Jaxx)
• BSO: Brahms' Symphony No. 2 - Strathmore (Music Center)
• Jim Brickman - Wolf Trap (the Barns)
Kids Euro Festival: Riga-European Capital of Culture 2014 - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Klingande with special guest Monkey Safari - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Laurie Anderson - Language of the Future - Birchmere
• Lettuce and Exmag - 9:30 Club
• Longreef - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• National Symphony Orchestra (Chrisoph Eschenbach, conductor) with Midori (violin): Mendelsohn's Symphony No. 5 "Reformation"; Schumann's Violin Concerto; Mozart's Symphony No. 41 "Jupiter" - Kennedy Center (Concert Hall)
• NSO Family Concert: Halloween Whodunit - Kennedy Center (Concert Hall - 2 PM & 4 PM)
• Pallbearer, Tombs, and Vattnet Viskar - Metro Gallery (Baltimore)
• Piranha, Malander, Nomad Express, and 5 Plagues Deep - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Preston Reed - Jammin' Java
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]
• Russian Red and Babes - DC9
• SWV and Alisa Joe & Gyrl Problems - Howard Theatre
• Tortured Soul and Sol Power All Stars - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Walk the Moon and Public - Ottobar (Baltimore) - sold out
• Yellowcard, Memphis May Fire, and Emarosa - Baltimore SoundStage


Friday, 31 October 2014 [link to this day]

• 2nd Annual Grand Masquerade with Doc Scantlin - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
Andrew CG the Not-So-Poet and In Your Memory - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC] CANCELLED
• Assemblage 23 - Empire (formerly Jaxx) (Hallows Eve Ball)
• B Side Shuffle, Big Country Express, and Emilio Festevez - Rock & Roll Hotel
• Ballyhoo! & Tribal Seeds and Gonzo with Beyond I Sight - Baltimore SoundStage
• Bela Fleck with Abigail Washburn, Del McCoury, and David Grisman - Lisner Auditorium
• Black Masala and Osaka Monorail - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Chopteeth and Feedel Band - the Hamilton (We'll Scare the Funk Outta You Halloween Bash)
• Derek Evry & His Band of Misanthropes, Yum, and Short Lives - IOTA Club & Café
• Faith Prince (Barbara Cook's Spotlight) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Fleetwood Mac - Verizon Center
• Gerald Albright - Birchmere
• Halloween Cover Benefit Show - the Rocketship [1223 Decatur St. NW, WDC]
• Halloween Dance Party and Costume Contest - Kennedy Center (Millennium Stage)
• In Between, Head North, Something More, Wander, Random Holiday, and the Oddities - Sidebar Tavern (Baltimore) (Feed the Scene Halloween Bash)
• Jarrod Niemann and Chris Lane - Fillmore Silver Spring
• Jonny Grave & the Tombstones, Rocky & the Pressers, Humble Fire, Cherie Sweetbottom, Ruby Rockafella, Muloch's Midway Cabinet of Infernal Mysteries, and hosted by Brandon Wetherbee - Black Cat (Mainstage - the Halloween Circus)
• Lo Fang - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Orchestra of Spheres and Performance Art Karaoke Competition - Comet Ping Pong
• People's Blues of Richmond and Deaf Scene, the Trongone Band - Gypsy Sally's
• Rebel Nation, Survival of the Sickest, Rosabella, and Storm the North - Rams Head Live! (Baltimore) (Diesel's Halloween Nightmare)
• the Reverend Peyton's Big Damn Band - Jammin' Java
• RL Grime, Branchez, Rustie, and Tommy Kruise - 9:30 Club (Late show - 10 PM) - sold out
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]
• Russian Red and Babes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Samhain (30 Bloody Years), Goatwhore, and Midnight - Howard Theatre (Early show - 7:30 PM)
• Shartel & Hume - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Smallpools, Magic Man, and Waters - 9:30 Club (Early show - 5 PM)
• Thy AntiChrist - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]
• U Hell Halloween party with BrEaCh, Jus Nowhere - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Who's Bad (Michael Jackson tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Young Rapids and Native America - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC]


Saturday, 1 November 2014 [link to this day]

• Blinding Eye Dog, Beachmover, Nude Mass, Gateway to Hell, and Interstate Rivals - Chapala's Blue Beetle [15530 Old Columbia Pike, Burtonsville, MD]
• Blueheart Revival and Lauren Calve Band - IOTA Club & Café
• Cécile McLorin Salvant - 6th & I (Presented by WPAS)
• Capital Cities, Sneaky Sound System, and Night Terrors of 1927 - 9:30 Club (Early show - 5 PM) - sold out
• David Benoit - Blues Alley (Two shows)
• Derrick Carter, Juan Zapata, and Joe L. - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Dum Dum Girls, together PANGEA, Cherry Glazerr, Mozes & the Firstborn, AJ Davila & Terror Amor, and Wax Witches - Black Cat (Burger Records Caravan of Stars - Mainstage)
• Eddie Money - Wolf Trap (the Barns - 7 PM & 9:30 PM)
• Halloween Cover Benefit Show - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• the James Hunter Six - the Hamilton
• Lewis Watson and Alicia Rae - Jammin' Java (Early show - 6 PM)
• Los Straitjackets with special guest vocalist Deke Dickerson, with an opening set by the Fleshtones - Gypsy Sally's
• Meatbodies and Purling Hiss - Comet Ping Pong
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• National Philharmonic: Mozart's Requiem - Strathmore (Music Center)
• National Symphony Orchestra (Chrisoph Eschenbach, conductor) with Midori (violin): Mendelsohn's Symphony No. 5 "Reformation"; Schumann's Violin Concerto; Mozart's Symphony No. 41 "Jupiter" - Kennedy Center (Concert Hall)
• Nicky C and the RSB + The Northerners - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Pete Yorn (You & Me Acoustic) - Baltimore SoundStage
• Peter Frampton - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (Invite Only)
• Richie Kotzen - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Robin Trower and Eli Cook - Howard Theatre
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]
• Run the Jewels, Ratking, and Despot - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Sillborn Monster Babies Annual Halloween Tribute to the Misfits - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Sinead O'Connor - Birchmere
• SOHN and Wet - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
Steve Wynn (Dream Syndicate) - Jammin' Java NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• the Story So Far, Angel Dust, Elder Brother, and Light Years - Empire (formerly Jaxx)
• Veara, Sudden Suspension, Carry the Banner, Something More, My Heart My Anchor, and Watermedown - Charm City Art Space (Baltimore)
• the Whiskey Gentry and Tom Cheshire & the Shop Boys - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• White Ford Bronco - Rock & Roll Hotel (Two shows - 6 PM & 10 PM)
• the Windsbach Boys Choir - Church of the Epiphany [1317 G St NW, WDC]


Sunday, 2 November 2014 [link to this day]

• Acoustic Alchemy - Birchmere
• Cass McCombs and Meat Puppets - Black Cat (Mainstage)
• Darlingside and Tall Heights - Jammin' Java
• David Benoit - Blues Alley (Two shows)
• DC Doo-Wop Revue: Marquees, Spaniels, Jewels, Velons, Sonny Til's Orioles - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Glitch Mob, the M Machine, and Chrome Sparks - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Ian Hunter & the Rant Band and Wreckless Eric & Amy Rigby - the Hamilton
• Issues, I Killed the Prom Queen, Ghost Town, Nightmares, and Marmozets - Baltimore SoundStage
• the James Hunter Six - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Lecrae, Andy Mineo, and DJ Promote - Fillmore Silver Spring (the Anomaly Tour)
• Mark Bryan (from Hootie & the Blowfish) & Friends - Mansion on O St [2020 O St NW, WDC]
• National Philharmonic: Mozart's Requiem - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Pete Yorn (You & Me Acoustic) - 6th & I
• the Pietasters, El Quatro, the Fuss, and DJ Scotty - IOTA Club & Café (Bobbie's Ball - a benefit)
• the Presets, Antwon, Chela, and Franki Chan - 9:30 Club
• This Will Destroy You, Future Death, and Silent Land Time Machine - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Twisted Insane and Godz - Empire (formerly Jaxx)
• Watsky with special guest Kyle - Howard Theatre


Monday, 3 November 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• the Avengers: Chip Shearin & Ethan Farmer - Blues Alley (Two shows)
• Matthew Mayfield - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Nick Santino, This Century, Brian Marquis, and Austin Gibbs - Jammin' Java (the Long & Winding Roadshow)
• Onslaught, Artillery, and Striker - Empire (formerly Jaxx)
• Richard Marx (Whatever We Started Tour) - Birchmere
• TTNG, Emma Ruth Rundle, and Mylets - Rock & Roll Hotel


Tuesday, 4 November 2014 [link to this day]

• Acoustic Alchemy - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Avi Buffalo and High Highs - DC9
• Black Alley - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Coma Regalia, Old Wounds, Whenskiesaregray, Eyelet, and Slow Death - Charm City Art Space (Baltimore)
• Doyle Bramhall II and Matt Andersen - Jammin' Java
• Foxy Shazam (the Gonzo Tour), Masked Intruder, and Sycamour - Rock & Roll Hotel
• Hozier and James Bay - 9:30 Club - sold out
• James McMurtry (with band) - Birchmere
• Jarrod Lawson - Blues Alley (Two shows)
• Mastodon, Gojira, and Kvelertak - Rams Head Live! (Baltimore)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Screaming Females, Pujol, and Nude Beach - Black Cat (Mainstage)
• String Cheese Incident - Lincoln Theatre
• Walk the Moon - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Weedeater, Full of Hell, and Lazer/Wulf - Baltimore SoundStage


Wednesday, 5 November 2014 [link to this day]

• Adrian Legg and Peppino D'Agostino - Jammin' Java
• Antemasque and Le Butcherettes - Rock & Roll Hotel
• Break Science, Manic Focus, and Space Jesus - Baltimore SoundStage
• Delbert McClinton and Andy Poxon - Birchmere
• Doyle Bramhall II - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ex Hex, Speedy Ortiz, Wing Dam, and Hive Bent - Ottobar (Baltimore)
• Gewandhaus Orchestra of Leipzig: Riccardo Chailly (music director), Nikolaj Znaider 9violin) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)
• Hammered Satin, the Tip (ex-the Booze), Lazlo Lee & the Motherless Children, and Chelsea Graveyard - Metro Gallery (Baltimore)
• Highasakite, Count This Penny, and Louis Weeks - Gypsy Sally's (Communion DC)
• Hot Since 82 and Chris Nitti - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Jeff Coffin & the Mutet (sax from DMB/Fusion) - Blues Alley (Two shows)
• Joey Bada$$ and Nyck Caution - Fillmore Silver Spring
• Kodaline, Birds of Tokyo, and Duologue - 9:30 Club
• Laura Stevenson - Black Cat (Backstage)
• Miguel Zenon: Identities are Changeable: Tales of the Diaspora - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Patrick Bruel - Warner Theatre
• Pup and Chumped - DC9
• String Cheese Incident - Lincoln Theatre
• Syleena Johnson (album release show) - Howard Theatre


Thursday, 6 November 2014 [link to this day]

• Big Smo and Haden Carpenter - Empire (formerly Jaxx)
• Broad City Live - 9:30 Club (Rescheduled from 3/6/14 - 7 PM Early Show) - sold out
• Charlie Mars - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Circa Survive and Title Fight - Fillmore Silver Spring
• Cre.Art Project: Visuality - Artisphere (Black Box Theatre)
• the Damn Quails - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Dirty River Boys - Gypsy Sally's
• Ekoostik Hookah - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230]
• Eric Hutchinson and Tristan Pettyman - 6th & I
• Eric Johnson & Mike Stern: Eclectic Guitars - Birchmere
• FKA Twigs - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
the Horrors and Moon Duo - Black Cat (Mainstage) CANCELLED
• Ian Anderson: the Best of Jethro Tull - Lincoln Theatre
• Jonathan Butler (guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Justin Hayward - Wolf Trap (the Barns)
• Kate Voegele - Ottobar (Baltimore)
• Keys N Krates, Gladiator, and Thugli - Baltimore SoundStage (Every Nite - the Tour)
• the Last Bison and the Soil & the Sun - Jammin' Java
• Levi Stephens - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Mickey Factz, Lyriqs da Lyraciss, DJ Strategy, Rob Regl, and Cawl Sted - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC] (the Red or Blue Pill Tour)
• Noah Gunderson and Owen Beverly - the Hamilton
• Parkay Quarts - DC9
• Raya Brass Band and Orchester Prazevica - Metro Gallery (Baltimore)
• Trentmoller - Howard Theatre
• Vijay Iyer - Music of Transformation Radhe Radhe: Rites of Holi - Strathmore (Music Center)


Friday, 7 November 2014 [link to this day]

• Anberlin (the Final Tour) - Fillmore Silver Spring
• Andrew McMahon in the Wilderness, Hunter Hunted, and Junior Prom - Rams Head Live! (Baltimore)
• Beach Fossils - Rock & Roll Hotel
• the Budos Band and Electric Citizen - 9:30 Club (Late show - 11 PM)
• Chrissie Hynde: performing Pretenders and Stockholm - Lincoln Theatre
• Cre.Art Project: Visuality - Artisphere (Black Box Theatre)
• Deerhoof, White Reaper, and Xenia Rubinos - State Theatre
• Dirty Guv'nahs and Cereus Bright - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Jamestown Revival, Hugh Bob & the Hustle, Nikki Lane, and Pete Molinari - Gypsy Sally's
Joan Rivers - Strathmore (Music Center) CANCELLED - Joan Rivers passed away on 9/4/14
• Jonathan Butler (guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Justin Hayward - Wolf Trap (the Barns)
• Kill Lincoln, Murphy's Kids, the Best of the Worst, and Askultura - Black Cat (Mainstage)
• Lloyd Dobler Effect - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• London Grammar and Until the Ribbon Breaks - 9:30 Club (Early show - 7 PM) - sold out
• Loose Ends and DJ Zu - Howard Theatre (Early show - 7:30 PM)
• Make Them Hear You: An LGBT Singer-Songwriter Showcase hosted by Justin Ritchie - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Michael Tarbox and Jonny Grave - IOTA Club & Café
• Mike Birbiglia - Thank God for Jokes - Warner Theatre
• Pictureplane, DJ Dog Dick, Blacksage, Trogpite, and DJ Mark Brown - Metro Gallery (Baltimore)
• A Place in Time (The Real Thing CD Release), Post Season (Hollowed Out Hearts CD Release), Chasing Morgan, Captive Son, and Watermedown - Charm City Art Space (Baltimore) (Presented by Feed the Scene)
• the Polish Ambassador, Mr. Lif, Ayla Nereo, and Wildlight - Howard Theatre (Late show - 11 PM)
• the Ready Set, Metro Station, Against the Current, and Downtown Fiction - Baltimore SoundStage
• the Reagan Years - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Red Molly and Mark Erelli - the Hamilton
• State Champs, Handguns, Forever Came Calling, Front Porch Step, Heart to Heart, and Brigades - Jammin' Java (Pure Noise Records Tour 2014)
• Tom Papa (comedian) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tom Paxton with the Don Juans (Jon Vezner & Don Henry) - Birchmere
• Victor Calderone, Zenbi, and Wahi - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Wolvhammer, Mortals, Krieg, and Fortress - Sidebar Tavern (Baltimore)


Saturday, 8 November 2014 [link to this day]

• Academy of Ancient Music - Strathmore (Music Center)
• Ajax, Barge, and Protester - the Slam Pad aka Rough House [2427 Otis St NE, WDC]
• Astronomar, Scottie B back-to-back set with DJ Tameil, Matic808, the Clown Prince, and Hoss - Metro Gallery (Baltimore)
• Beatrice Rana (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Calidore String Quartet - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• Con Bro Chill and Dale & the ZDubs - Jammin' Java (Late show - 9:30 PM)
• Connor Christian & Friends and the Currys - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• CunninLynguists and J-Live - Empire (formerly Jaxx)
• Delbert McClinton - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Destroying Angel, Dreadlords, Stone Breath, the Walking Ghost, and Ashen Bone - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Metallomusikum - Occultic, Dark Folk Fest)
• Fitz & the Tantrums and Big Data - 9:30 Club - sold out
• Fuse Ensemble - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• G Eazy, IAMSU!, and Jay Ant - Rams Head Live! (Baltimore)
• Garden State Radio - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Grant-Lee Phillips and Howe Gelb - Jammin' Java (Early show - 6:30 PM)
• James Vincent McMorrow - Lincoln Theatre
• Jonathan Butler (guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Justin Trawick Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kimbra and Empress Of - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Lily & Madeline and Shannon Hayden - the Hamilton
• the Magician and Sammy Bananas - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Mavericks - State Theatre
• Maya Beiser (cello) - 6th & I (Presented by WPAS)
• Nels Cline Singers - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Panama Wedding and Prides - Rock & Roll Hotel
• Parker Millsap - Gypsy Sally's
• Robyn Hitchcock - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• SuicideGirls Blackheart Burlesque Tour - Baltimore SoundStage
• Suzanne Westenhoefer - Birchmere
• Waxahatchee - Howard Theatre


Sunday, 9 November 2014 [link to this day]

• Aaron Carter - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Alton Brown - Warner Theatre
• Blue Highway and Dead Men's Hollow - Gypsy Sally's
• Cold Specks - Rock & Roll Hotel
• Con Bro Chill - Baltimore SoundStage
• Dirty Heads, Rome, and Makua Rothman - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Goapele - Birchmere
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jim Brickman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Johnny Marr - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Jonathan Butler (guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Three Great B's -- Bach, Beethoven, and Bartok! - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• La Ley (ReTour) - Fillmore Silver Spring
• Mansions on the Moon - the Hamilton
• Mark Lanegan Band - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Rusko and Smalltown DJs - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Stevie Wonder - Verizon Center
• Suzanne Vega - 6th & I
• Youngblood Brass Band and Raya Brass Band - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]


Monday, 10 November 2014 [link to this day]

• Aaron Carter, Corey Balsamo + Erica Ashley, Liberty Deep Down, and Austin Porter - Jammin' Java
• American Authors, the Mowglis, and Oh Honey - 9:30 Club (Presented by 2014 Honda Civic Tour)
• Buddy Guy and Quinn Sullivan - Birchmere
• Lake Street Dive - Rams Head Live! (Baltimore)
• Rachael Yamagata - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Saintseneca - DC9
• Usher - Verizon Center


Tuesday, 11 November 2014 [link to this day]

• Alvvays and Absolutely Free - DC9
• the ChucK Brown Band - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• David Jacobs-Strain - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Declan O'Rourke and Jarrod Dickenson - Jammin' Java
• Marianne Solivan - Blues Alley (Two shows)
• Nikki Lane - Gypsy Sally's
• Orion Weiss (piano) - Salzburg Marionettes - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Rachael Yamagata (10th Anniversary of Happenstance) - Birchmere
• the Rural Alberta Advantage and July Talk - Rock & Roll Hotel
• Shaggy - Baltimore SoundStage
• Yonder Mountain String Band with Allie Kral on fiddle and Jake Joliff on mandolin, with the Larry Keel Experience - 9:30 Club


Wednesday, 12 November 2014 [link to this day]

• Amanda Palmer (The Art of Asking book tour) with special guest Thomas Dolby - 6th & I
• Animal Collective DJ set with Avey Tare, Geologist, and Deakin (fall residency) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Antarctigo Vespucci (Jeff Rosenstock from Bomb the Music Industry & Chris Farren from Fake Problems) and Hard Girls - DC9
• Blue October - Fillmore Silver Spring
• Courage My Love, A New Awakening, and Cute without the E - Ottobar (Baltimore) (the Lost Causes Tour)
• Dream Police and Honey - Black Cat (Backstage)
• Echosmith and Madi Diaz - Jammin' Java - sold out
• Gangstagrass and Megan Jean & the KFB - Gypsy Sally's
• Lake Street Dive - 9:30 Club - sold out
• Lucinda Williams - Lincoln Theatre
• Mint Condition - Howard Theatre
• Nicholas David - the Hamilton
• Veronneau - Blues Alley (Two shows)
• Years Til Now and the Madd Hatters - Sidebar Tavern (Baltimore)


Thursday, 13 November 2014 [link to this day]

• Aaron Behrens (of Ghostland Observatory) & the Midnight Stroll and Ranch Ghost - Rock & Roll Hotel
• Breathe Carolina, Candyland, and Dotcom - Fillmore Silver Spring
• BSO: Classical Mystery Tour - Strathmore (Music Center)
• Electric Grandmother, Company Calls, and More AM Than FM - Velvet Lounge
• Electric Youth and Midnight Faces - Black Cat (Mainstage)
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Erin & the Wild Fire and Caroline Smith - IOTA Club & Café
• Hiromi - Howard Theatre
• Jah Works and Lucky Dub - Gypsy Sally's
• O'Death and Joe Fletcher - DC9
• Smoke N Mangos - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Stars and Hey Rosetta! - 9:30 Club
• Survivor - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Whitechapel, Upon a Burning Body, and Glass Cloud - Ottobar (Baltimore)
• Yann Tiersen - Baltimore SoundStage
• Yo Mama's Big Fat Booty Band and Ron Holloway - the Hamilton


Friday, 14 November 2014 [link to this day]

• 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• As Blood Runs Black, Rings of Saturn, Upon This Dawning, Elitist, Those Who Fear, and the Convalescence - Empire (formerly Jaxx)
• BSO: Off the Cuff: Shostakovich 5: Notes for Stalin - Strathmore (Music Center)
• Cabinet - Gypsy Sally's
• Czech Philharmonic: Jean-Yves Thibaudet (piano), Jin Belohlavek (conductor) - Janacek's Taras Bulba, Liszt's Piano Concerto No. 2 in A Major, S. 125, Dvorak's Symphony No. 9, "From the New World", Op. 95 - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Dale Earnhardt Jr. Jr. and Mini Mansions - 9:30 Club
• David Bromberg Big Band and Honey Child - Birchmere
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Erron "Blind Boy" Paxton - Archie Edwards Blues Heritage Foundation / Archie's Blues Barbershop [4701 Queensbury Road, Riverdale Park, MD]
• Forward (ex-Deathside), Long Knife, Coke Bust, and Red Death - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Go Go Gadjet - Rams Head Live! (Baltimore)
• Hot Rize - the Hamilton
• Jack Wagner - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jukebox the Ghost, Coins, and Mike Mains & the Branches - Ottobar (Baltimore)
• Julian Jeweil - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Lee Ann Womack - Lisner Auditorium
• Mars 4tet with Max Murray, Donato Soveiro, Frank Russo, & Jeff Antoniuk - Twins Jazz (Two shows)
• Matt Mason - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Mint Condition - Howard Theatre
• Raul Midon - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Sloan - Rock & Roll Hotel
• the Texas Chainsaw Horns & Hot Mess Burlesque - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Timeflies (After Hours Tour), Kap Slap, and the HeyDaze - Fillmore Silver Spring
• Tony Lucca (full band), Matt Hires, and Anna Rose - Jammin' Java
• Vinny Vegas, Playground Etiquette, Moniker, and a Worthless Homestead - Metro Gallery (Baltimore)
• Zekiah (CD Release Show), Musket Hawk, Silence the Blind, and Iron Man - Sidebar Tavern (Baltimore)


Saturday, 15 November 2014 [link to this day]

• American Festival Pops Orchestra: Lights, Camera, Action! - Music from the Cinema, Television, and Broadway with special guest artist Norma Douglas Zimdahl - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Andrew McMahon in the Wilderness, Hunter Hunted, and Junior Prom - 9:30 Club
• Atmosphere, Prof, Dem Atlas, and DJ Fundo - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Birthday Massacre and New Years Day - Empire (formerly Jaxx)
Brent & Co - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Caribou and Jessy Lanza - Black Cat (Mainstage)
• Chad Mitchell Trio & Friends: the Farewell Concert - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD] (Presented by WFMA)
• Deceased, Lifetime Sh!tlist, the Day of the Beast, and Metanium - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Empires - DC9
• Frankie Ballard and A Thousand Horses - Fillmore Silver Spring
• Gary Gulman and Joe List - 6th & I
• Ghost Brothers of Darkland County - Warner Theatre
• High Voltage (AC/DC tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Landing and DJ Mutti - IOTA Club & Café
• Mars 4tet with Max Murray, Donato Soveiro, Frank Russo, & Jeff Antoniuk - Twins Jazz (Two shows)
• Mint Condition - Howard Theatre
• Oleta Adams - Birchmere
• Phil Vassar - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Salva - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• VOCA PEOPLE - Strathmore (Music Center)
• Wanda Jackson - the Hamilton
• the Werks, Zoogma, and Soohan - Baltimore SoundStage


Sunday, 16 November 2014 [link to this day]

• BSO: Rachmaninoff & Shostakovich - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Chuck Prophet & the Mission Express - the Hamilton
• D.D Dumbo - DC9
• Danielle de Niese (soprano) with Cameron Stowe (piano) - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Gazele Twin - Black Cat (Backstage)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• KINGs - Jammin' Java (2 PM Afternoon Show)
• Mint Condition - Howard Theatre
• Oleta Adams - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Sallie Ford, Crooked Fingers, and the Kids - Rock & Roll Hotel
• Savant - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Susan Werner - Jammin' Java
• Three Dog Night - Birchmere
• TV on the Radio and Natasha Kmeto - 9:30 Club - sold out


Monday, 17 November 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Ani DiFranco, David Wilcox, and Melissa Ferrick - Lincoln Theatre (Benefit for the Americans United for Separation of Church and State)
• the Company Men - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Daley - Rams Head Live! (Baltimore)
• In This Moment (Black Widow Tour), Starset, Twelve Feet Ninja, and 3PillMorning - Fillmore Silver Spring
• John Hiatt (solo) - Birchmere
• Michelle Chamuel - Howard Theatre
• Neil Hamburger - Black Cat (Backstage)
• Paulien - Blues Alley (Two shows)
• Wayne Static, Powerman 5000, and American Head Charge - Baltimore SoundStage


Tuesday, 18 November 2014 [link to this day]

• the Barr Brothers - 6th & I
• Crystal Bowersox and Caroline Glaser - Baltimore SoundStage
• Deleasa, Nick Thomas (of the Spill Canvas), Cassio Monroe, and Lion in the Mane - Jammin' Java
• Diego El Cigala - Lisner Auditorium
• J. Robbins, Onelinedrawing, Lushfarm, and Invitational - Metro Gallery (Baltimore)
• John Butler Trio - Rams Head Live! (Baltimore)
• John Hiatt (solo) - Birchmere
• Melissa Etheridge (This Is M.E.) and Alexander Cardinale - Lincoln Theatre
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Wayne Linsey - Blues Alley (Two shows)
• Wisdom Speeks Band - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)


Wednesday, 19 November 2014 [link to this day]

• alt-J - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC] - sold out
• Bear's Den, Dan Mangan + Blacksmith, and Christof - Rock & Roll Hotel
• Daniel Lanois and Lonnie Holley - the Hamilton
• Eric Johnson & Mike Stern: Eclectic Guitars - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Greg Brown - Jammin' Java
• Jamie Broumas - Blues Alley (Two shows)
• John Hiatt (solo) - Birchmere
• Natural Child - Black Cat (Backstage)
• Noisem, Homewrecker, Pharaoh, Eternal Sleep, and Ilsa - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Ryan Hemsworth and Tennyson - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Sick of It All and Negative Approach - Ottobar (Baltimore)
• Slipknot, Korn, and King 810 - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Survival Knife (ex-Unwound), Hungry Ghost, and Pink Avalanche - DC9
• We Were Promised Jetpacks and the Twilight Sad - 9:30 Club


Thursday, 20 November 2014 [link to this day]

• Boombox Cartel - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Brian Posehn - Black Cat (Mainstage)
• Bryan Batt: Batt on a Hot Tin Roof - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM)
• Caroline Rose - IOTA Club & Café
• Chris Smither & the Motivators - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Graham Colton and Roses & Revolutions - Jammin' Java
• James Cotton - Wolf Trap (the Barns)
• Jazz Band Master Class - Twins Jazz (Two shows)
• Joe Pino Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• Kill the Noise, Botnek, and Two Fresh - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Lysette Titi - Blues Alley (Two shows)
• Milton Nascimento - Lisner Auditorium
• Sax and the City featuring Marion Meadows & Paul Taylor - Birchmere
• War - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Wild Feathers, the Apache Relay, and Desert Noises - 9:30 Club (Early show - 5 PM)
• the Wytches - DC9


Friday, 21 November 2014 [link to this day]

• Allah-Las and Tashaki Miyagi - Rock & Roll Hotel
• Augustana - Rams Head Live! (Baltimore)
• Brother Joscephus - the Hamilton
• Chris Smither & the Motivators and Rusty Belle - Wolf Trap (the Barns)
• Frederic Yonnet (harmonica/soul fusion) - Blues Alley (Two shows)
• Heather Maloney - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Jonathan Richman live featuring Tommy Larkins on drums - Ottobar (Baltimore)
• Justin Trawick Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Larry Brown Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• the Last Waltz Tribute produced by Newmyer Flyer - Rams Head Tavern (Annapolis)
• MC Chris, MC Lars, and Spose - Metro Gallery (Baltimore)
• the New Pornographers (featuring A.C. newman, Neko Case, Dan Bejar) and the Pains of Being Pure at Heart - 9:30 Club - sold out
• Nous Étions - Charm City Art Space (Baltimore)
• Oscar Peñas (guitar) - Strathmore (Mansion)
• Paula Poundstone - Birchmere
• the Revivalists and Red Wanting Blue - Baltimore SoundStage
• Sister Hazel - State Theatre
• Something More, the Oddities, Red Light Distraction, and Throwing Wrenches - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Soundconnection & Rhythm6 - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Twiddle and Threesound - Gypsy Sally's
• the VIPs - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Yum., the Duskwhales, and Dr. Robinson's Fiasco - Jammin' Java (Late show - 10 PM)


Saturday, 22 November 2014 [link to this day]

• Allah-Las and Tashaki Miyaki - Metro Gallery (Baltimore)
• Atlas Road Crew - Gypsy Sally's
• Bleachers and Wild Club - Baltimore SoundStage
• Blonde Redhead - Howard Theatre
• BSO: Bernstein & Beethoven - Strathmore (Music Center)
• Capital City Symphony - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Chris Smither & the Motivators and Rusty Belle - Wolf Trap (the Barns)
• the Dean Ween Group and Sick - Ottobar (Baltimore)
• Dillon Francis - Rams Head Live! (Baltimore)
• Frederic Yonnet (harmonica/soul fusion) - Blues Alley (Two shows)
• Hailu Mergia and Low Mentality - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Inspecter 7, the Scotch Bonnets, and the Evokatones - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Irresponsible, Playground Etiquette, and Accidents - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Julie Murphy Wells (Sophisticated Lady Show) - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Larry Brown Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• the Last Waltz Tribute: Bob Margolin, Julia Nixon, Big Joe Maher, Tom Principato, Ruthie Logsdon, Mike Clem, Margot MacDonald - the Hamilton
• Mudcat - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the New Pornographers (featuring A.C. newman, Neko Case, Dan Bejar) and the Pains of Being Pure at Heart - 9:30 Club - sold out
• No Bad Juju - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Paula Poundstone - Birchmere
• Taylor Williamson of America's Got Talent - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• W. Kamau Bell - 6th & I


Sunday, 23 November 2014 [link to this day]

• Algebra Blessett - Blues Alley (Two shows)
• Anne-Sophie Mutter (violin) and the Mutter Virtuosi - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)
• Capital City Symphony - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (In the Mix Performance)
• Catriona Sturton - Boneyard Studios [21 Evarts St NE, WDC] (Tiny House Concert)
• Guitar Passions: Sharon Isbin, Stanley Jordan, & Romero Lubambo - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Janis Ian - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mouths of Babes and Jesse Thomas - Jammin' Java
• Mythbusters - Behind the Myths - Warner Theatre (Two shows - 3 PM & 7 PM)
• Pat Metheny Unity Group with Chris Potter, Antonio Sanchez, Ben Williams, Giulio Carmassi - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• Pepper, the Movement, and New Beat Fund - Howard Theatre
• Raven, Night Demon, October 31, and DJ El Supremo - Metro Gallery (Baltimore)
• Sister Sparrow & the Dirty Birds, the Pimps of Joytime, and Jason Spooner - the Hamilton
• Smoke n' Mangos, Dead Men's Hollow, and Andy Michaels - Jammin' Java (Bluegrass Matinee - 12:30 PM)
• the Smoker's Club featuring Method Man & Redman, B Real, Berner, and Mick Jenkins - Fillmore Silver Spring
• the Time Jumpers featuring Vince Gill, Dawn Sears, Kenny Sears, and Ranger Doug Green - Birchmere
• Wildcat! Wildcat! and Sun Club - DC9
• the Word Alive, the Color Morale, Our Last Night, the Dead Rabbitts, Miss Fortune, and When Cities Sleep - Empire (formerly Jaxx)
• Wyatt Cenak - Black Cat (Mainstage)


Monday, 24 November 2014 [link to this day]

• Chrisette Michele - Birchmere
• Exodus and Yesterday's Saints - Empire (formerly Jaxx)
• Ryan Bingham (solo acoustic) - the Hamilton
• Sandra McCracken (Rain For Roots kids/family show) - Jammin' Java (10:30 AM Morning Show)
• Story League All-Stars: Tournament 10 - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Streets of Laredo - DC9


Tuesday, 25 November 2014 [link to this day]

• B.o.B. and Kevin Gates - Baltimore SoundStage
• Bob Dylan - DAR Constitution Hall
• Chrisette Michele - Rams Head Live! (Baltimore)
• Leyla McCalla - the Hamilton
• Mike Doughty (Question Jar Show) - featuring Andrew "Scrap" Livingston - Jammin' Java
• Say Anything, Saves the Day, and Reggie & the Full Effect - Fillmore Silver Spring
• St. Lucia (The Night Comes Around Again Tour), the Knocks, and HAERTS - 9:30 Club - sold out
• Susana Baca - Howard Theatre
• the Walker Redds Project - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)


Wednesday, 26 November 2014 [link to this day]

• B.O.B. and Kevin Gates - Fillmore Silver Spring
• the Brian Setzer Orchestra: Christmas Rocks Extravaganza! - Strathmore (Music Center)
• the Bridge - Rams Head Live! (Baltimore)
• College - DC9
• the Heady Holiday Hoedown - Jammin' Java
• Schroeder & the Brillo Pads - Sidebar Tavern (Baltimore)


Friday, 28 November 2014 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Ashanti (album release concert) and GoGo Morrow - Howard Theatre (Rescheduled from 8/1/14 - Early show: 8 PM)
• Bella Gaia / Beautiful Earth - Strathmore (Music Center)
• Big Something and Dale & the ZDubs - Gypsy Sally's
• Clockwork Indigo (Flatbush Zombies & the Underachievers) - Fillmore Silver Spring
• the Dismemberment Plan and Priests - 9:30 Club
• Grainger with Pockets featuring special gueest Meritxell - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Joe Bonamassa - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• John Eaton - Wolf Trap (the Barns)
• the Kin - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Nighthawks and Skip Castro Band - State Theatre
• Peter & Will Anderson - Twins Jazz (Two shows)
• Pigeons Playing Ping Pong - Howard Theatre (Late show - 11:30 PM)
• Poor Man's Copyright - Jammin' Java
• Psycho Killers (Talking Heads Tribute) - Baltimore SoundStage


Saturday, 29 November 2014 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Black Veil Brides and Falling In Reverse - Fillmore Silver Spring
• Crack the Sky and Hectic Red - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Excentrics (Reunion) and Taylor Carson - Jammin' Java
• His Dream of Lions (CD release show) and Audiostrobelight - Empire (formerly Jaxx)
• Interpol and Hundred Waters - 9:30 Club - sold out
• Joe Bonamassa - DAR Constitution Hall
• Kelela - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Lightwire Theater - Strathmore (Music Center - 3 PM & 8 PM)
• NRBQ and Miss Tess & the Talkbacks - the Hamilton
• Peter & Will Anderson - Twins Jazz (Two shows)
• Polaris and Sr. - Baltimore SoundStage
• Rollerblades (90s tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Seraphic Fire Christmas: Carols by Candlelight - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Shartel & Hume - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Stephen Kellogg - Wolf Trap (the Barns)


Sunday, 30 November 2014 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Dave Mason's Traffic Jam - Rams Head Tavern (Annapolis)
• George Clinton & Parliament Funkadelic - Rams Head Live! (Baltimore)
• George Winston (piano) - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Interpol and Hundred Waters - 9:30 Club - sold out
• the Project and StereoRiots - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Relient K (Mmhmm 10th Anniversary Tour), Blondfire, and From Indian Lakes - Fillmore Silver Spring
• the Wailers (30th Anniversary of Legend Tour) - the Hamilton


Monday, 1 December 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Blues Alley Youth Orchestra - Blues Alley (Two shows)
• Death From Above 1979 and Biblical - 9:30 Club
• Home Free Vocal Band - Fillmore Silver Spring
• Mean Jeans, Kepi Ghoulie Electric, and Passing Phases - Comet Ping Pong


Tuesday, 2 December 2014 [link to this day]

• the 1975 - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Blood on the Dance Floor, Whitney Peyton, and Sweet Ascent - Empire (formerly Jaxx)
• Chadwick Stokes (of Dispatch and State Radio) - the Hamilton
• Chuck Ragan and Adam Faucett - Gypsy Sally's
• James Taylor & His All-Star Band - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Negleatha "Dr J" Johnson - Blues Alley (Two shows)


Wednesday, 3 December 2014 [link to this day]

• Chuck Ragan - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Death To All (Bobby Koelble, Sean Reinert, Steve DiGiorgio, Max Phelps), Obituary, Massacre, Rivers of Nihil, Untimely Demise, and March To Victory - Empire (formerly Jaxx)
• Devin Townsend Project, Animals as Leaders, and Monuments - Rams Head Live! (Baltimore)
• Jesse Marchant - DC9
• Kermit Ruffins & the BBQ Swingers with Cory Henry (of Snarky Puppy) - the Hamilton
• Les Sins - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Yung Lean & Sad Boys and Gravity Boys - Black Cat (Mainstage)


Thursday, 4 December 2014 [link to this day]

• Amy Ray - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Arturo Sandoval (Latin jazz legend) - Blues Alley (Two shows)
• the Black Keys and St. Vincent - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Civil Twilight - Wolf Trap (the Barns)
• Diana Krall - Strathmore (Music Center)
• Herman's Hermits staring Peter Noone - Birchmere
• Medeski Scofield Martin & Wood - 9:30 Club
• Motopony - Metro Gallery (Baltimore)
• Toby Lightman - Jammin' Java


Friday, 5 December 2014 [link to this day]

• Arturo Sandoval (Latin jazz legend) - Blues Alley (Two shows)
• Dar Williams (honoring the 20th anniversary of the Honesty Room) - Birchmere
• Dweller in the Valley, Death Shroud, Archael, Ravn, and Athame - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Herman's Hermits starring Peter Noone - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Hoodie Allen, Chiddy Bang, and Taylor Bennett - Fillmore Silver Spring
• Kermit Ruffins & the BBQ Swingers and Flow Tribe - Baltimore SoundStage
• Lloyd Dobler Effect - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Luke Brindley & Friends and Owen Danoff - Jammin' Java (Jammin' Java's 13th Anniversary Party)
• Over the Rhine - Wolf Trap (the Barns)
• Robin Bullock, Ken Kolodner, and Elke Baker - Cellar Stage Faith Community UMC [5315 Hartford Rd, Baltimore, MD]
• Yo La Tengo turns 30 and Lambchop - 9:30 Club


Saturday, 6 December 2014 [link to this day]

• Adrian Belew (from King Crimson) Power Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Arturo Sandoval (Latin jazz legend) - Blues Alley (Two shows)
• the Bayside Tigers (90s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• BSO: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center)
• Dar Williams (honoring the 20th anniversary of the Honesty Room) - Birchmere
• the Feelies - Ottobar (Baltimore)
• Gay Men's Chorus of Washington: Rockin' the Holidays - Lincoln Theatre
• Hoots & Hellmouth and Flight of Salt (featuring founding member of the Hackensaw Boys, Rob Bullington) - Gypsy Sally's
• the Kennedys and the Nields - Jammin' Java (Dynamic Duos)
• Trombone Shorty & Orleans Avenue - 9:30 Club
• Unmutual Radio Fest - Sidebar Tavern (Baltimore)


Sunday, 7 December 2014 [link to this day]

• Arturo Sandoval (Latin jazz legend) - Blues Alley (Two shows)
• Centro-Matic (Farewell Tour) and Elephant Micah - DC9
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Lagwagon, Swingin' Utters, and This Legend - Black Cat (Mainstage)
• Living Colour - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Motown & More: A Holiday Celebration - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Pitches Be Crazy, Handsome Reward, Impitched, and Kaila Mullady - Jammin' Java (Matinee Holiday Aca-Extravaganza)
• Robert Glasper Experiment - Birchmere
• Steve Gellman (Songs of Winter's Cheer album release) - Jammin' Java
• Steven Isserlis (cello) with Connie Shih (piano) - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]


Monday, 8 December 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• A Peter White Christmas featuring Peter White, Mindi Abair, and Rick Braun - Birchmere
• Robert Glasper - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Soul Search, Forced Order, Skinfather, Fury, and Queensway - Charm City Art Space (Baltimore)


Tuesday, 9 December 2014 [link to this day]

• Aaron Neville - Birchmere
• Dave Koz & Friends Christmas Tour - Strathmore (Music Center)
• Eric Felten Jazz Orchestra - Duke Ellington's Nutcracker Suite - Blues Alley (Two shows)
• the Head & the Heart - DAR Constitution Hall
• Lavender Country and My Gay Banjo - the Hamilton
• Marshall Tucker Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 10 December 2014 [link to this day]

• Aaron Neville - Birchmere
• Cymbals Eat Guitars - DC9
• Eric Felten Jazz Orchestra - Duke Ellington's Nutcracker Suite - Blues Alley (Two shows)
• Hot Tuna - 6th & I
• I See Stars and Razihel - Empire (formerly Jaxx)
• Natalie Merchant - Lincoln Theatre (Rescheduled from 7/13/14)
• Peter White's Christmas featuring Mindi Abair & Rick Braun - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Susan Jones Klezmer Ensemble - Strathmore (Mansion)


Thursday, 11 December 2014 [link to this day]

• Art Sherrod Jr. - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Attila, Crown the Empire, Like Moths To Flames, and Sworn In - Baltimore SoundStage
• BSO: Holly Jolly Pops - Strathmore (Music Center)
• Cheryl Wheeler & Patty Larkin - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Marcus Johnson's Holiday Party - Blues Alley (Two shows)
• Maxi Preast and Ruth-Ann Brown - Howard Theatre (Rescheduled from 8/20/14)
• the Piano Guys - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Tab Benoir with Tommy Castro & Samantha Fish - Birchmere (Whiskey Stone Tour 2014)


Friday, 12 December 2014 [link to this day]

• HIM (Love Metal Archives Tour) - Fillmore Silver Spring
• Holiday Celebration with The 5 Browns - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Maggie's Music presents Celtic Christmas on the West River with Maggie Sansone, Andrea Hoag, Sharon Knowles, & Pat Egan - Cellar Stage Faith Community UMC [5315 Hartford Rd, Baltimore, MD]
• Marcus Johnson's Holiday Party - Blues Alley (Two shows)
• Paula Poundstone - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• the Temptations & the Four Tops - Strathmore (Music Center)
• Will Downing - Howard Theatre
• Willie Nile (full band) - Jammin' Java


Saturday, 13 December 2014 [link to this day]

• American Festival Pops Orchestra: Holiday Pops: Songs of the Season - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Dublin 5 and Seamus Kennedy - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Ellis Paul - 6th & I
• Gay Men's Chorus of Washington: Rockin' the Holidays - Lincoln Theatre (Two shows - 1:30 PM & 6:30 PM)
• Gwar, Corrosion of Conformity, and American Sharks - Baltimore SoundStage
• J. Phlip and Monty Luke - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Judy Collins - Birchmere
• the Legwarmers (80s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Mannheim Steamroller Christmas - Strathmore (Music Center - 4 PM & 8 PM)
• Marcus Johnson's Holiday Party - Blues Alley (Two shows)
• Rude Buddha (reunion show) - Jammin' Java
• the Slackers and Mephiskapheles - Rock & Roll Hotel
• Will Downing - Howard Theatre


Sunday, 14 December 2014 [link to this day]

• Dopapod - Jammin' Java
• Gay Men's Chorus of Washington: Rockin' the Holidays - Lincoln Theatre (1:30 PM Show)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jon McLaughlin (Christmas Tour) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Marcus Johnson's Holiday Party - Blues Alley (Two shows)
• National Chamber Ensemble: Annual Holiday Concert - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Netsky (Stay Up With Me US Live Tour) and Kove - 9:30 Club
• Sweet Honey in the Rock - Birchmere
What Makes It Great? with Rob Kapilow - Curtis 20/21 Ensemble - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)


Monday, 15 December 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Aimee Mann's Christmas Show with Aimee Mann & Ted Leo - Birchmere
• An Annapolis Christmas - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Ghost Inside, Every Time I Die, Architects, Hundredth, and Backtrack - Baltimore SoundStage
• Jon McLaughlin Christmas Tour (full band) - Jammin' Java


Tuesday, 16 December 2014 [link to this day]

• Aimee Mann's Christmas Show with Aimee Mann & Ted Leo - Birchmere
• An Annapolis Christmas - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Backslider, Knife Hits, and Genocide Pact - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Flosstradamus and Curtis Williams with Two-9 - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Griffin House - Jammin' Java


Wednesday, 17 December 2014 [link to this day]

• Big Bad Voodoo Daddy (Wild & Swingin' Holiday Party) - Birchmere
• Pieces of a Dream - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Robyn Helzner Trio - Strathmore (Mansion)
• Trans-Siberian Orchestra (The Christmas Attic) - Verizon Center
• Yelawolf, Rittz, Big Henry, and DJ Klever - Empire (formerly Jaxx)


Thursday, 18 December 2014 [link to this day]

• Alex Clare - 9:30 Club
• Carbon Leaf - Birchmere
• Demonic Christ, Hellgoat, Vimur, and Haethen - Sidebar Tavern (Baltimore) (Satan's Unholy Abomination Pre-Fest Show)
• a Freddy Cole Christmas - Blues Alley (Two shows)


Friday, 19 December 2014 [link to this day]

• Bill Kirchen & Too Much Fun and Commander Cody: Honky Tonk Holiday Show! - Birchmere
• Carbon Leaf - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Chase Rice (Ignite the Night Tour) and Old Dominion - Fillmore Silver Spring
• a Freddy Cole Christmas - Blues Alley (Two shows)
• a John Waters Christmas - Baltimore SoundStage
• NRJ - Jammin' Java
• Peabo Bryson: the Colors of Christmas - Strathmore (Music Center)
• Planning for Burial, Narrow Head, Prayer Chain, and Psychic Teens - Metro Gallery (Baltimore)
Satan's Unholy Abomination Fest 3: Muert, Nyogthaeblisz, Hellvetron, Nuclear Hammer, Holocaust, Neldoreth, Sacrificial Massacre - Club Baltimore [8014 Pulaski Hwy, Rosedale, MD] (NOTE: ShowlistDC does not support racism, but we do try to list every concert in the area, regardless of the bands' points of view or political beliefs. Please read up on the bands playing - here is one place to start - and consider if these are bands you want to support.)


Saturday, 20 December 2014 [link to this day]

• Carbon Leaf - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows: all-ages matinee and 21+ evening show)
• Emmure, the Acacia Strain, Stray From the Path, Fit for a King, and Kublai Khan - Baltimore SoundStage
• a Freddy Cole Christmas - Blues Alley (Two shows)
• Kix - Rams Head Live! (Baltimore)
• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center)
• Pieces of a Dream - Birchmere
Satan's Unholy Abomination Fest 3: Kult ov Azazel, Black Witchery, Blood Storm, Hiborym, Abazagorath, Nexul, Vesterian, Lucifuge Rofacale, Inverted Trifixon, Dominium, Hellfire Deathcult - Club Baltimore [8014 Pulaski Hwy, Rosedale, MD] (NOTE: ShowlistDC does not support racism, but we do try to list every concert in the area, regardless of the bands' points of view or political beliefs. Please read up on the bands playing - here is one place to start - and consider if these are bands you want to support.)
• Turkuaz - Gypsy Sally's
• Vienna Boys Choir: Christmas in Vienna - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Sunday, 21 December 2014 [link to this day]

• Debi Smith & the National Men's Chorus: If I Were an Angel Holiday Concert - Birchmere
• a Freddy Cole Christmas - Blues Alley (Two shows)
• Hard Travelers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Vienna Boys Choir: Christmas in Vienna - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA] (4 PM Show)


Monday, 22 December 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• a John Waters Christmas - Birchmere
• Todd Wright's 12th Annual Santa Clauster-f@%! Christmas Spectacular - Jammin' Java


Tuesday, 23 December 2014 [link to this day]

• Todd Wright's 12th Annual Santa Clauster-f@%! Christmas Spectacular - Jammin' Java


Wednesday, 24 December 2014 [link to this day]

• Good For the Jews featuring Rob Tannenbaum and David Fagin - Jammin' Java


Friday, 26 December 2014 [link to this day]

• Monty Alexander (legendary Jamaican Pianist) - Blues Alley (Two shows)
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Wings of Apollo - Jammin' Java


Saturday, 27 December 2014 [link to this day]

• the Cactus Liquors - Gypsy Sally's
• Egype (2nd Annual Reunion Show) - Jammin' Java
• Gogol Bordello - 9:30 Club
• Kindred the Family Soul - Baltimore SoundStage
• Monty Alexander (legendary Jamaican Pianist) - Blues Alley (Two shows)
• Rebirth Brass Band - Howard Theatre
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Birchmere


Sunday, 28 December 2014 [link to this day]

• 18th Annual Hank Williams Tribute Show featuring Robin & Linda Williams, Claire Lynch, Cathy Fink & Marcy Marxer, Rickie Simpkins, Mark Schatz, Dave Chappell - Birchmere
• Deanna Bogart Band - Jammin' Java
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Monty Alexander (legendary Jamaican Pianist) - Blues Alley (Two shows)
• Offtrax - Jammin' Java (1 PM Afternoon Show)
• Rebirth Brass Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 29 December 2014 [link to this day]

• Kindred the Family Soul - Birchmere
• Monty Alexander (legendary Jamaican Pianist) - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 30 December 2014 [link to this day]

• Kindred the Family Soul - Birchmere
• Monty Alexander (legendary Jamaican Pianist) - Blues Alley (Two shows)
• Seldom Scene - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 31 December 2014 [link to this day]

• Melodime - Jammin' Java
• the Seldom Scene, Bumper Jacksons, and the Hello Strangers - Birchmere


Friday, 2 January 2015 [link to this day]

• Chante Moore - Howard Theatre
• Rik Emmett - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 3 January 2015 [link to this day]

• BSO: Beethoven's 9th - Strathmore (Music Center)
• Hal Ketchum - Birchmere
• the Michael Clem Trio and Jason Burke - Jammin' Java


Sunday, 4 January 2015 [link to this day]

• Fred Eaglesmith - Jammin' Java
• Maggie Sansone & Robin Bullock with special guests Seth Kibel, Andrea Hoag, Matthew Bell plus the Irish Step Dancers - Rams Head Tavern (Annapolis) (16th Annual Maggie's Music New Year Concert)
• Mark Russell - Birchmere
• Salute to Vienna New Year's Concert - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Monday, 5 January 2015 [link to this day]

• Dark Tranquillity - Empire (formerly Jaxx)


Friday, 9 January 2015 [link to this day]

• BSO: Off the Cuff: the Rite of Spring - Strathmore (Music Center)
• Louis Weeks - Strathmore (Mansion)
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Birchmere
• the Tone Rangers - Jammin' Java
• the Ying Quartet - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 10 January 2015 [link to this day]

• Delores King Williams: "I Love Being Here With You" - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM - Rescheduled from 1/24/15)
• National Philharmonic: Haydn's Surprise Symphony - Strathmore (Music Center)
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Birchmere


Sunday, 11 January 2015 [link to this day]

• BSO: the Rite of Spring - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Wednesday, 14 January 2015 [link to this day]

• invoke (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 15 January 2015 [link to this day]

• Jon B. - Howard Theatre


Friday, 16 January 2015 [link to this day]

Gil Shaham (violin) - complete Bach Sonatas and Partitas - Strathmore (Music Center - presented by WPAS) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• the Soul Serenaders featuring Billy Price & Tommy Lepson - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 17 January 2015 [link to this day]

Janus Fest (2-piece fest): Ashen Bone, Curse, Darsombra, Drone Theory, Exponentials (reunion), Headwounds, Iron Gavel, Lazlo Lee, Putrid Servant, Rukut, Tyrant's Hand - Wind-Up Space (Baltimore)


Sunday, 18 January 2015 [link to this day]

• Gidon Kremer (violin) with Daniil Trifonov (piano) - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• Shenandoah Run - Jammin' Java
• Step Afrika - Strathmore (Music Center - 4 PM)


Wednesday, 21 January 2015 [link to this day]

• Dave Mason (from Traffic) - Wolf Trap (the Barns)


Thursday, 22 January 2015 [link to this day]

• BSO: An Evening with Jason Alexander - Strathmore (Music Center)
• Dave Mason (from Traffic) - Wolf Trap (the Barns)
• Jennifer Koh (violin): Bach & Beyond Part III - Strathmore (Mansion)


Friday, 23 January 2015 [link to this day]

• Budapest Festival Orchestra: Iván Fischer (music director), Pinchas Zukerman (violin), Anna Lucia Richter (soprano), Barbara Kozelj (mezzo-soprano) - Strathmore (Music Center - presented by WPAS)
• Canellakis-Brown Duo - Wolf Trap (the Barns)
• Dirty Bourbon River Show - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Junior Brown - Birchmere
• Juvenile & Backyard Band - Howard Theatre (Rescheduled from 9/26/14)


Saturday, 24 January 2015 [link to this day]

Delores King Williams: "I Love Being Here With You" - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM) Moved to 1/10/15
• Jasmine Guy and the Avery Sharpe Trio: Raisin' Cane: A Harlem Renaissance Odyssey - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• National Philharmonic: Bach's Brandenburgs - Strathmore (Music Center)


Sunday, 25 January 2015 [link to this day]

• Jeffrey Osborne - Birchmere
• National Philharmonic: Bach's Brandenburgs - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Wednesday, 28 January 2015 [link to this day]

• invoke (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 29 January 2015 [link to this day]

• Tiempo Libre - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Vadim Neselovskyi (jazz piano) - Strathmore (Mansion)


Friday, 30 January 2015 [link to this day]

• Ladysmith Black Mambazo - Strathmore (Music Center)
• Marshall Crenshaw & the Bottle Rockets - Birchmere
• the Smithereens - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Zap Mama & Antibalas - Lisner Auditorium


Saturday, 31 January 2015 [link to this day]

• BSO: Mahler's 3rd Symphony - Strathmore (Music Center)
• Good Deale Bluegrass & Eastman String Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• State Symphony Orchestra of México - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Wednesday, 4 February 2015 [link to this day]

• Jason Isbell and Damien Jurado - Lincoln Theatre
Wynton Marsalis Quintet & Shenandoah Conservatory Symphony Orchestra (Jason Wagner, conductor) - Strathmore (Music Center - presented by WPAS) NO LONGER ON VENUE WEB SITE


Thursday, 5 February 2015 [link to this day]

• BSO: Garrick Ohlsson Plays Rachmaninoff - Strathmore (Music Center)


Friday, 6 February 2015 [link to this day]

• the Montrose Trio - Wolf Trap (the Barns)
• Savion Glover's STePz - Strathmore (Music Center)


Saturday, 7 February 2015 [link to this day]

• Arlo Guthrie (the Alice's Restaurant 50th Anniversary Tour) - Birchmere
• BeauSoleil avec Michael Doucet - Wolf Trap (the Barns)
• Marianna Prjevalskaya (piano) - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• National Philharmonic: Brian Ganz Plays Chopin - Strathmore (Music Center)
• Simon Shaheen, oud & violin - 6th & I (Presented by WPAS)
• Slick Rick & Rakim - Howard Theatre


Sunday, 8 February 2015 [link to this day]

• Arlo Guthrie (the Alice's Restaurant 50th Anniversary Tour) - Birchmere
• BeauSoleil avec Michael Doucet - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Cyrille Aimee (jazz vocalist) - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)
• National Philharmonic: 10th Anniversary Concert - Beethoven's Ninth - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Todd Ellison and Friends: the Romance of Broadway - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Wednesday, 11 February 2015 [link to this day]

• Cristian Perez (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 12 February 2015 [link to this day]

• BSO: All Bach - Strathmore (Music Center)
• Eric Benet - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mint Condition - Baltimore SoundStage
• Spektral Quartet - Strathmore (Mansion)


Friday, 13 February 2015 [link to this day]

• BSO: Off the Cuff: the Bach Family - Strathmore (Music Center)
• Eric Benet - Birchmere
• Landau Eugene Murphy Jr. - Baltimore SoundStage
• Solas - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 14 February 2015 [link to this day]

• John Pizzarelli & Jane Monheit - Strathmore (Music Center)
• National Chamber Ensemble: the Thrill of Tchaikovsky - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Solas - Wolf Trap (the Barns)


Sunday, 15 February 2015 [link to this day]

• Jerusalem Quartet - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• Riders in the Sky: Salute to Roy Rogers, King of the Cowboys! - Birchmere
• Stephanie Mills - Howard Theatre


Monday, 16 February 2015 [link to this day]

• Tab Benoit - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 17 February 2015 [link to this day]

• Tab Benoit - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 18 February 2015 [link to this day]

• Edwin McCain - Wolf Trap (the Barns)
• Irvin Mayfield & the New Orleans Jazz Orchestra - Strathmore (Music Center)


Thursday, 19 February 2015 [link to this day]

• BSO: Patti Austin Sings Ella & the Duke - Strathmore (Music Center)
• Caitlin Caney - Arts Barn [311 Kent Square Road, Gaithersburg, MD]


Friday, 20 February 2015 [link to this day]

• HAPA - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 21 February 2015 [link to this day]

• Face the Music: Jenny Undercofler, director - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (Presented by WPAS)
• HAPA - Wolf Trap (the Barns)
• Metropolitan Jazz Orchestra: An Evening with Doc Severinsen - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Orchestre de la Suisse Romande - Charles Dutoit (conductor), Nikolai Lugansky (piano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Sunday, 22 February 2015 [link to this day]

• Christopher O'Riley and Pablo Ziegler: Two to Tango - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Hugh Masekela & Vusi Mahlasela - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)
• Imago Theatre: Frogz - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Living the Dream, Singing the Dream: WPAS Men, Women, and Children of the Gospel Choir and Choral Arts Society of Washington - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Monday, 23 February 2015 [link to this day]

• Renée Fleming (soprano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Wednesday, 25 February 2015 [link to this day]

• Cristian Perez (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)
• Tango Buenos Aires: Song of Eva Perón - Strathmore (Music Center)


Thursday, 26 February 2015 [link to this day]

• Jenny Lin (piano) - Strathmore (Mansion)
• Mike + the Mechanics (30th Anniversary Tour) - Birchmere
• Neil deGrasse Tyson - DAR Constitution Hall


Friday, 27 February 2015 [link to this day]

• Mike + the Mechanics (30th Anniversary Tour) - Birchmere
• Tim Whalen Quintet: Music of Bud Powell - Strathmore (Mansion)


Saturday, 28 February 2015 [link to this day]

• BSO: the Firebird Suite - Strathmore (Music Center)


Sunday, 1 March 2015 [link to this day]

• Annapolis Symphony Orchestra with Simone Dinnerstein (piano) - Strathmore (Music Center)
• Yo-Yo Ma & the Silk Road Ensemble - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Monday, 2 March 2015 [link to this day]

• Maroon 5 - Verizon Center
• Mike + the Mechanics - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 4 March 2015 [link to this day]

• the Chieftains - Strathmore (Music Center)


Thursday, 5 March 2015 [link to this day]

• Altan - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 6 March 2015 [link to this day]

• Altan - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 7 March 2015 [link to this day]

• BSO: Shakespeare in Love & Simon Trpceski - Strathmore (Music Center)
• Jon Langford (of the Mekons, Waco Brothers, & Pine Valley Cosmonauts) - Arts Barn [311 Kent Square Road, Gaithersburg, MD]
• Vatsala Mehra - Wolf Trap (the Barns)


Sunday, 8 March 2015 [link to this day]

• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Torment and Triumph -- The Romantic Music of Franz Liszt - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Rachelle Ferrell - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 5 PM & 8 PM)


Monday, 9 March 2015 [link to this day]

• Hozier - Lincoln Theatre


Wednesday, 11 March 2015 [link to this day]

• Mark Meadows (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)
• Royal Southern Brotherhood - Rams Head Tavern (Annapolis)


Thursday, 12 March 2015 [link to this day]

• BSO: Mozart's Great Mass - Strathmore (Music Center)
• Steven Lin (piano) - Strathmore (Mansion)


Saturday, 14 March 2015 [link to this day]

• András Schiff (piano) - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)
• Cristina Pato (gaita) - 6th & I (Presented by WPAS)
• National Chamber Ensemble: the Three Bs for the Three Greats - Artisphere (Spectrum Theatre)


Sunday, 15 March 2015 [link to this day]

András Schiff (piano) - Strathmore (Music Center - presented by WPAS) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Les Violons du Roy with Bernard Labadie (music director) and Marc-André Hamelin (piano) - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]


Monday, 16 March 2015 [link to this day]

• Caladh Nua - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)


Tuesday, 17 March 2015 [link to this day]

• Ariana Grande - Patriot Center (the Honeymoon Tour)
• Carlos Núñez with the Sean Culkin Dancers - Strathmore (Music Center)
• Zakir Hussain (tabla) - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)


Thursday, 19 March 2015 [link to this day]

• Trio con Brio Copenhagen - Strathmore (Mansion)


Friday, 20 March 2015 [link to this day]

• Enter the Haggis - Wolf Trap (the Barns)
• the Oak Ridge Boys - Birchmere
• Tom Rush - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 21 March 2015 [link to this day]

• Brooklyn Rider - 6th & I (Presented by WPAS)


Sunday, 22 March 2015 [link to this day]

• BSO: Haydn and Ravel - Strathmore (Music Center)


Tuesday, 24 March 2015 [link to this day]

• Jane Lynch - Birchmere


Wednesday, 25 March 2015 [link to this day]

• Jane Lynch - Birchmere
• Mark Meadows (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 26 March 2015 [link to this day]

• BSO: Singin' in the Rain - Strathmore (Music Center)


Friday, 27 March 2015 [link to this day]

• Audra McDonald - Strathmore (Music Center)
• Cantus - Wolf Trap (the Barns)
• Dailey & Vincent - Birchmere
• Matt Haimowitz (cello): Bach Listening Room - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)


Saturday, 28 March 2015 [link to this day]

• Jan Lisiecki (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Jasper String Quartet - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]
• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 3 - Strathmore (Music Center)


Sunday, 29 March 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 3 - Strathmore (Music Center - 3 PM)
What Makes It Great? with Rob Kapilow - Peabody Chamber Orchestra - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)


Monday, 30 March 2015 [link to this day]

• Raphael Severe (clarinet), Paul Huang (violin), Paul Montag (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)


Tuesday, 31 March 2015 [link to this day]

• Joshua Bell (violin) and Sam Haywood (piano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Wednesday, 1 April 2015 [link to this day]

• Stephen Hough (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)


Friday, 3 April 2015 [link to this day]

• Tom Paxton - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 4 April 2015 [link to this day]

• BandHouse Gigs' Tribute to Steve Winwood & Traffic - Wolf Trap (the Barns)


Tuesday, 7 April 2015 [link to this day]

• the Philadelphia Orchestra - Yannick Nézet-Séguin (conductor), Jan Lisiecki (piano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Wednesday, 8 April 2015 [link to this day]

• Marian McLaughlin (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 9 April 2015 [link to this day]

• Jane Monheit - Wolf Trap (the Barns)
• Miranda Cuckson (violin) - Strathmore (Mansion)


Friday, 10 April 2015 [link to this day]

• BSO: Off the Cuff: Tchaikovsky's 5th Symphony - Strathmore (Music Center)
• Chick Corea & Herbie Hancock - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)
• Jane Monheit - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Poulenc Trio - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 11 April 2015 [link to this day]

• Damaged City Fest - TBA
• National Philharmonic: Bach's St. John Passion - Strathmore (Music Center)
• Shaolin Warriors - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)


Sunday, 12 April 2015 [link to this day]

• Damaged City Fest - TBA
• BSO: Tchaikovsky's 5th Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Jay Campbell (cello) and Conor Hanick (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Todd Ellison and Friends: Classic Broadway - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA] (4 PM Show)


Wednesday, 15 April 2015 [link to this day]

• Engelbert Humperdinck - Strathmore (Music Center)


Thursday, 16 April 2015 [link to this day]

• Israeli Chamber Project - Strathmore (Mansion)
• Peter Mulvey - Arts Barn [311 Kent Square Road, Gaithersburg, MD]


Friday, 17 April 2015 [link to this day]

• Eileen Ivers - Wolf Trap (the Barns)
• Roseanne Cash: the River & the Thread - Strathmore (Music Center)


Saturday, 18 April 2015 [link to this day]

• BSO: Pictures at an Exhibition - Strathmore (Music Center)
• the Hot Sardines - 6th & I


Sunday, 19 April 2015 [link to this day]

• Richard Goode (piano) - Shriver Hall [105 Shriver Hall at 3400 N Charles St, Baltimore, MD]


Wednesday, 22 April 2015 [link to this day]

• Marian McLaughlin (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 23 April 2015 [link to this day]

• John McCutcheon - Wolf Trap (the Barns)
• Lily Neill (harp) & Vessa Norilo (cello) - Strathmore (Mansion)


Friday, 24 April 2015 [link to this day]

• 2Cellos - Warner Theatre
• BBC Concert Orchestra - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Sybarite5 - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 25 April 2015 [link to this day]

• BoDeans - Birchmere (Rescheduled from 9/24/14)
• Hawaiian Slack Key Guitar Festival - Wolf Trap (the Barns)
• Ute Lemper - Forever: the Love Poems of Pablo Neruda - 6th & I


Sunday, 26 April 2015 [link to this day]

• John Mellencamp (Plain Spoken Tour) and Carlene Carter - DAR Constitution Hall
• Ukulele Orchestra of Great Britain - Strathmore (Music Center)


Monday, 27 April 2015 [link to this day]

• Kamelot and Dragonforce - Baltimore SoundStage


Friday, 1 May 2015 [link to this day]

• 28th Annual Evening of Comedy - Wolf Trap (the Barns)
• Lila Downs - Lisner Auditorium


Saturday, 2 May 2015 [link to this day]

• 28th Annual Evening of Comedy - Wolf Trap (the Barns - 7 PM & 9:30 PM)
• National Philharmonic: Mozart's Jupiter Symphony - Strathmore (Music Center)
• Tom Russell (the Rose of Roscrea album release) - Jammin' Java


Sunday, 3 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Jupiter Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 7 May 2015 [link to this day]

• BSO: Tchaikovsky's 1st Piano Concerto - Strathmore (Music Center)


Saturday, 9 May 2015 [link to this day]

• National Chamber Ensemble: Musical Gems of Mexicl - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Shirley MacLaine - Strathmore (Music Center)


Sunday, 10 May 2015 [link to this day]

• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Rachmaninoff and Friends - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Wednesday, 13 May 2015 [link to this day]

• Alex Young (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 14 May 2015 [link to this day]

• Nightwish and Delain - Fillmore Silver Spring


Saturday, 16 May 2015 [link to this day]

• BSO: Debussy & Don Juan - Strathmore (Music Center)
• Kayhan Kalhor - 6th & I


Thursday, 21 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: Bevar Sea, Conan, Iron Man, Jex Thoth, Mantar, Primitive Man, Ufomammut, Yob - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland Deathfest XIII: Ciborium, Devourment, Internal Bleeding, Mortal Decay, Origin, Skinless - Baltimore SoundStage (Moved from the Ottobar)
Maryland Deathfest XIII: Devourment, Internal Bleeding, Mortal Decay, Origin, Ciborium, Skinless - Ottobar (Baltimore) Moved to Baltimore Soundstage


Friday, 22 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: Aeternus, Darkened Nocturn Slaughtercult, Vattnet Viskar - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland Deathfest XIII: Artificial Brain, Aura Noir, Bloodbath, Cianide, Funebrarum, Lock Up, Master, Obituary, Suffocation, Vallenfyre - Edison Lot [545 N High St, Baltimore, MD]
Maryland Deathfest XIII: F.I.D., Ghoul, Homewrecker, Napalm Death, Noisear, Noxa, P.L.F., Splatterhouse, Suffering Mind, Triac - Baltimore SoundStage


Saturday, 23 May 2015 [link to this day]

• BSO: Strauss's Four Last Songs - Strathmore (Music Center)
Maryland Deathfest XIII: Adversarial, Demoncy, Dragged Into Sunlight, Tsjuder - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland Deathfest XIII: Agoraphobic Nosebleed, Antigama, Backslider, Cephalic Carnage, Chainsaw to the Face, Engorged, Full of Hell, Inter Arma, Lycanthropy, Martyrdöd, Wolfbrigade - Baltimore SoundStage
Maryland Deathfest XIII: Arcturus, Bulldozer, Einherjer, Fulgora, Metal Church, Morpheus Descends, Razor, Serpentine Path, Sodom, Triptykon, Twilight of the Gods, Vulcano - Edison Lot [545 N High St, Baltimore, MD]


Sunday, 24 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: Amorphis, Anaal Nathrakh, Demilich, Goatsnake, Inverloch (plaing a diSEMBOWLMENT set), Neurosis, Primordial, Prosanctus Inferni, Skepticism, Tombs, Winter - Edison Lot [545 N High St, Baltimore, MD]
Maryland Deathfest XIII: Coke Bust, D.R.I., Early Graves, Entrails Massacre, Excel, Grin & Bear It, Melt-Banana, Mother Brain, Pizzahifive, Spazztic Blurr, Water Torture - Baltimore SoundStage
Maryland Deathfest XIII: Impetuous Ritual, Knelt Rote, Portal, Thantifaxath - Rams Head Live! (Baltimore)


Wednesday, 27 May 2015 [link to this day]

• Alex Young (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 28 May 2015 [link to this day]

• BSO: A Tribute to John Williams - Strathmore (Music Center)


Saturday, 30 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Fauré's Requiem - Strathmore (Music Center)


Saturday, 6 June 2015 [link to this day]

• BSO: Beethoven's 5th Symphony - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 10 June 2015 [link to this day]

• Rochelle Rice (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 11 June 2015 [link to this day]

• BSO: Bernstein's Candide - Strathmore (Music Center)


Wednesday, 17 June 2015 [link to this day]

• Rochelle Rice (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 25 June 2015 [link to this day]

• Mormon Tabernacle Choir - Strathmore (Music Center)


Sunday, 6 September 2015 [link to this day]

• 5 Seconds of Summer - Jiffy Lube Live