show list DC
show listrecommendedvenuesarchiveaboutlinksdaily blog

ShowListDC.com is a comprehensive DC/Northern VA/Baltimore concert listing web site with a daily blog that rounds up local music articles and reviews.

Any questions or additional show listings can be sent to showlistdc@gmail.com. Bands and venues, please add that address to your mailing lists.

       


Wednesday, 30 July 2014 [link to this day]

• Bárbara Eugenia - Bossa
• Carolyn Wonderland and Laura Tsaggaris - Howard Theatre
• Chuck Brown All Star Band - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Danielle Wertz Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Dick Dale - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Escape Artist, Shy Low, Time Columns, and 2194 - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Exar Kun, Two Inch Astronaut, Jerkagram, and Anchor 3 - Velvet Lounge
• Footwerk, Fear Nuttin' Band, Poor Man's Copyright, and Marga Lane - Jammin' Java (Good Vibes Party Fest)
• Honeyblood and Public - DC9
• I Am the Avalanche, Somos, Rust Belt Lights, and Samuel Powers - Metro Gallery (Baltimore)
• Joy Classic, Estrogen Highs, Civil Union, Boy Spit, Space Trash, and DJ Crippling Anxiety - Wind-Up Space (Baltimore)
• Ken Fischer - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• Lincoln Center Jazz Orchestra with Wynton Marsalis - Wolf Trap (Filene Center)
• Mandy Brown (pianist) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Marianne Matheny-Katz - Blues Alley (Two shows)
• Mike Westcott, Vintage 18, Groovespan, Vice on Victory, and Take the Fall - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC] (Alchemical Records Showcase)
• Mista Cookie Jar & the Chocolate Chips - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• the Offspring, Bad Religion, Pennywise, and the Vandals - Pier Six Pavilion (Baltimore) (The Summer Nationals Tour)
• Roomful of Blues - Gypsy Sally's
• Rustie, I.V., and Cosby - U St Music Hall (Late show - 9 PM)
• Skull Kid, Jake McKelvie & the Countertops, and Elephants - Charm City Art Space (Baltimore)
• Something More, Who Is Atlas?, Face Value, and Suburbs - Sidebar Tavern (Baltimore)


Thursday, 31 July 2014 [link to this day]

• Andre Jackson - A Tribute to Teddy Pendergrass - Blues Alley (Two shows)
• Asanga Domask/Serendib Dance in Rhythm of Lanka - Strathmore (Backyard Theater Stage - 9:30 AM & 11:30 AM)
• Ashes of Rebirth, Cyaegha, Cremains, Xstrophy, and Pestuary - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Black Rose Metal Heart)
• Big Smo and Demun Jones - Birchmere (In the Flex Stage)
• California Cousins, Sailors Mouth, Of Apollo, and Aisquith - Charm City Art Space (Baltimore)
• Capitol Tap: Tapping the Timeline: Tap Music from the 1920s to Today - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Carolina Spence, the Lovebirds, and Nicole Belanus - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Claw with Urban Cartel, Teem Coolin, Cynical Minded, Big E, & District Kingz - Fillmore Silver Spring
• Comedy at the Kennedy Center; James Adomian and Pete Bladel - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• Coniece Washington is back! With guest Sharon Raquel - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Disco Biscuits - 9:30 Club
• Flo Anito - Veterans Park Bethesda [Norfolk & Woodmont Ave, Bethesda, MD] (Bethesda Summer Concert Series - 6-8 PM)
• Give and Protect-U - Fort Reno
• Gonzo's Nose - Pentagon Row Plaza [1101 South Joyce St, Arlington, VA] (Rock the Row: 7-9 PM)
In It Together Fest: Vunderbar, Paperhaus, Acme, Wanted Man - Ft. Loko / BBHQ [2628 6th St NE, WDC]
• James Taylor & His All-Star Band - Jiffy Lube Live
• Jazxonix - Twins Jazz (Two shows)
• the Main Squeeze and Threesound - Gypsy Sally's
• Marti Jones & Don Dixon - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mustered Courage - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Nellie McKay in "A Girl Named Bill: the Life and Times of Billy Tipton" - Jammin' Java
• the Real Geniuses - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Rodrigo y Gabriela - Wolf Trap (Filene Center)
• School of Rock: AllStars - DC9
• Seth Troxler, Jubilee, and Boss Ross - U St Music Hall (Late show - 9 PM)
• Smash Mouth and the Raised By Wolves - State Theatre
• Sung for Streetlights, Juice Bruns, and Starfight - Ottobar (Baltimore)
• Tweet & PJ Morton - Howard Theatre
the Water, Time Columns, Huntronik, and Monteclair - Metro Gallery (Baltimore) CANCELLED


Friday, 1 August 2014 [link to this day]

• AK Slaughter (EP Release and Farewell Show), Soul Cannon, Mickey Free, and DJ Secret Weapon Dave - Metro Gallery (Baltimore)
• Alex Snydman (Album Release Concert) - Twins Jazz (Two shows)
• Ashanti (album release concert) and GoGo Morrow - Howard Theatre
• Barrington Levy - Howard Theatre (Late show - 11:30 PM)
• Brian Simms (of the Junkyard Saints) - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Brooks Long & the Mad Dog No Good, Lafayette Gilchrist & the New Volcanoes, and Higher Hands - Ottobar (Baltimore)
• Burning Shadows, Division, Death Penalty, Suffer No Guilt, and Croatoan - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Curley Taylor - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Delta Moon - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• the Disco Biscuits - 9:30 Club - sold out
• Ed Kowalczyk performs Throwing Copper (20th Anniversary) - State Theatre
• Ejeca, Urulu, and Jus Nowhere - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Empire's Battle of the Bands - Round 1 - With Lying Eyes, Torpedo, Philosophunk, 2337, Tandem, Save the Arcadian, Sub-Radio Standard - Empire (formerly Jaxx)
• Fainting Spellss, Bastet, Aliki Rizorembi, Night Kitchen, and M. Dixon (DJ set) - the Vapor Center [Silver Spring, MD]
• Feel Free, the Elegant Plums, and Irresponsible - Rock & Roll Hotel
• Giada De Laurentis - Strathmore (Music Center - Appetite Festival)
• Hive Mind, Redrot, Shredded Nerve, Scant, and Surak+Hawkins - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD] (Presented by SelectDC)
• Imelda May - Birchmere
In It Together Fest: Organix Trio (Jamal Moore, Jeron White, Trae Cruddop), Trio OOO (Aaron Martin, Luke Stewart, Sam Lohman), Brian Settles Trio (Brian Settles, others TBA) - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
In It Together Fest: Pile, the Public, Two Inch Astronaut, Collapser, Jail Solidarity - the Dougout [1498 Douglas St NE, WDC]
• Jared Logan and Max Silvestri - Black Cat (Mainstage)
• a Jerry Garcia Birthday Celebration featuring John K Band with the U-Liners - the Hamilton
• John Corabi (solo acoustic) - Baltimore SoundStage
• Jurassic 5, Dilated Peoples, Beat Junkies (Rhettmatic), and MC Supernatural - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Lukas Nelson & P.O.T.R. - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
Mad Decent Block Party 2014 - Dan Deacon, Dillon Francis, Diplo, Flux Pavilion, Sleigh Bells, Trippy Turtle, Wave Racer, Cashmere Cat, Children of the Night, Wolfgang Gartner - Merriweather Post Pavilion
• Mary Chapin Carpenter: Songs From the Movie with the National Symphony Orchestra (Vince Mendoza, conductor) - Wolf Trap (Filene Center)
• Melba Moore (gospel soul) - Blues Alley (Two shows)
• Miles Stiebel - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Nellie McKay in "A Girl Named Bill: the Life and Times of Billy Tipton" - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the New Romance (80s covers) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Nighthawks and Andy Poxon - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Noura Mint Seymali - Artisphere (Dome Theatre)
• Orgone and the Funk Ark - Gypsy Sally's
• Pan Masters Steel Orchestra - Grist Mill Park [4710 Mt Vernon Memorial Hwy, Alexandria, VA] (Mt. Vernon Nights: 7:30 PM to 8:30 PM)
• People Get Ready and Yellerkin - DC9
• Pushcart Players: Little Red Riding Hood & Other Stories - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Red Light Compliance, A Place In Time, BraceFace, Glazed, Cute Fills, Lilac Daze, and Dissonance - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Revolt, FTS, and Bludgeon - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Shack Band (southern funk rock n roll) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• StereoRiots, Ghost Dads, Catscan!, and Tarfu - Velvet Lounge
• Taking Back Sunday - Power Plant Live [34 Market Place, Baltimore, MD] (Free!)
• Ted Garber - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA]
• Umphreys McGee - Rams Head Live! (Baltimore)
• Vundabar, Northernmost, and Soundtrack to Sleep - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• the Water Between and Six Shots Later - Fat Tuesday's [10673 Braddock Road, Fairfax, VA]
• the Weathervanes and Mutts - IOTA Club & Café
• White Ford Bronco - Yards Park [355 Water St SE, WDC] (Rockin' on the Riverfront: 6:30 PM to 8:30 PM)
• Xavier in the Doghouse - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA]
• Young Pianist Showcase - the 6th Annual Washington International Piano Festival - Kennedy Center (Millennium Stage)


Saturday, 2 August 2014 [link to this day]

• 19th Street Band, Chopteeth Afrofunk Big Band, Howlin' at the Moon with Jay Summerour, and Israel & Morris - Strathmore (Outdoors - Appetite Festival - 11 AM to 7:15 PM)
• Alex Snydman (Album Release Concert) - Twins Jazz (Two shows)
• Andrew Zimmern - Strathmore (Music Center - Appetite Festival)
• Beardyman and Proxxy & Lantern - U St Music Hall (Late show - 11 PM)
• Billy Live & Ill Luck, Mr. Mighty I, Rebel Nation, Pit Fights (Apex vs. O-Dubb), Team Kreamate, S.U. the Clique, Moe Munnie, Griff, T.N.R., EZCOOL-N-NITTY, and DJ Harvey Dent - Baltimore SoundStage
• Blackfinger featuring Eric Wagner (Trouble, the Skull, Probot), Beelzefuzz, Kings Destroy, Iron Man, Mountainwolf, and Black Lung - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Bob Log III, the Pork Torta, Sick Thoughts, and Judge Mental - Metro Gallery (Baltimore)
• Boris, the Atlas Moth, and Sub Rosa - 9:30 Club
• Brian Simms (of the Junkyard Saints) - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Capitol Steps - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Civil City, Fine Fine, Heart For Hire, and Over Andover - Ottobar (Baltimore)
• Derek Evry & His Band of Misanthropes, Venice Sunlight, Red States, and Black Checker - Velvet Lounge
• Empire's Battle of the Bands - Round 2 - Empire (formerly Jaxx)
• Flintface - IOTA Club & Café
• French Admirals, Exit Vehicles, Kelly Ann Beavers (from Bells & Hunters), and Pat Frank - Rock & Roll Hotel
• Hal Ketchum - Birchmere
• I Against Eye, You're Right?, and the Captivators - WMUC Radio, 3130 South Campus Dining Hall (Upstairs) [College Park, MD]
In It Together Fest After Show: Rememberables, Makeshift Shelters, Growing Pains, Cross Eyed - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (Doors @ Midnight, after main show ends)
In It Together Fest: Haybaby, Baby Bry Bry & the Apologists, Chimes, the Adventures of the Silver Spaceman - the Jamjar [1719 Lamont St NW, WDC] (Noon to 5 PM)
In It Together Fest: Jebiotto, It Is Rain In My Face, the North Country, Warm & Comfy - Bathtub Republic [3119 11th St NW, WDC] (Noon to 5 PM)
In It Together Fest: Sleepy Kitty, Nightmom, the Bowlegged Gorilla - the Beehive [1327 Delafield Pl NW, WDC] (11 AM to 4 PM: Pat Walsh's Drone Brunch Series)
In It Together Fest: Teen Mom, Harmonic Blue, Real Clothes, Ezra Mae & the Gypsy Moon - Ezra Mae's [1711 Kenyon St NW, WDC] (Noon to 5 PM)
In It Together Fest: the Effects, Loud Boyz, Meridian, Hold Tight!, the Public, State Lines, Two Inch Astronaut - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church (Doors @ noon)
• Jebiotto, Patrick McMinn, Black Sage, Vacant Windows, Modern Girls, Warm & Comfy, and Blackwolf Beach - the Crown [1910 N. Charles St, Baltimore, MD] (Moved from the Gold Bar)
Jebiotto, Patrick McMinn, Black Sage, Vacant Windows, Modern Girls, and Blackwolf Beach - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD] MOVED TO THE CROWN
• Kids' Music: Uno, Dos Tres con Andrés! - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC] (10:30 AM Morning show)
• Kleptoradio - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• La Luz and Lindsey Buckingham Palace - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (Presented by Rabbl)
• Marcus Johnson - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Melba Moore (gospel soul) - Blues Alley (Two shows)
• Moogatu featuring Ron Holloway and Nicky C & the RSB (dual album release party) - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Morgan Heritage - Howard Theatre
• Natalie York Band and Karen Jonas - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Organ Trail, Cut the Architect's Hand, Bestial Evil, and Vitality - Guido's Speakeasy [543 N Market St, Frederick, MD] (Guido's Monthly Metal)
• Pushcart Players: Little Red Riding Hood & Other Stories - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Rascal Flatts, Sheryl Crow, and Gloriana - Jiffy Lube Live
• Russkie Musikanti - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA]
• Sitali (backed by Machines on Vacation and JuJu House) and Machines on Vacation - Comet Ping Pong
Summer Spirit Festival: Ms. Lauryn Hill, Janelle Monae, Raheem DeVaughn, Talib Kweli, Junkyard Band, Backyard Band, RDGLDGRN, Jeorge Tandy Jr., Roman GianArthur, DJ Quicksilva - Merriweather Post Pavilion
• Tauk and Big Something - the Hamilton
• TBA - Fort Dupont Park [3600 F St SE, WDC]
• Telesma and Swampcandy - Gypsy Sally's
• Turquoise Jeep and Akoko - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Uncalled 4 Band (U4B) - Fillmore Silver Spring
• Walk the Plank, Mostly Dead, Entropy, Demands, and Ghost Dads - BDU House [McLean, VA] (Moved from Scary House)
Walk the Plank, Mostly Dead, Entropy, Demands, and Ghost Dads - Scary House [Burke, VA] MOVED TO BDU HOUSE
• Yo-Yo Ma (cello) with the National Symphony Orchestra (Thomas Wilkins, conductor) - Wolf Trap (Filene Center)
• Young Pianist Showcase - the 6th Annual Washington International Piano Festival - Kennedy Center (Millennium Stage)


Sunday, 3 August 2014 [link to this day]

• Akua Allrich (The Red Bark Tour CD Preview Concert) - Blues Alley (Two shows)
• Alex Snydman (Album Release Concert) - Twins Jazz (Two shows)
• Baby Bry Bry (presented by Listen Local First) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Black Stone Cherry and We As Human - Rams Head Live! (Baltimore)
• Cultura Profectica and McKlopedia - Howard Theatre (Rescheduled from 4/1/14)
• Dark Star Orchestra - Wolf Trap (Filene Center)
• Everyone Leaves, We Were Kids, Liotta, A Place In Time, Avenue, WaterMeDown, Red Light Compliance, and Here Comes Quincy - Charm City Art Space (Baltimore)
• G. Green, Winter Bear, and Thee Lexington Arrows - Ottobar (Baltimore) (Upstairs)
• Harness Flux, America Hearts, and Finley Martin - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (4 PM Matinee Show)
• Hollywood Blanks and Et Al - Wind-Up Space (Baltimore)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
In It Together Fest: Cesspool, Mannequin Pussy, Sun Young, Shark Week, Crumms - Crack Rock Creek Church [DC]
In It Together Fest: Pony Bones, Meridian, What Moon Things, Spoonboy, Pree, Brnda, Marian McLaughlin - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC] (Starts @ noon)
• Keyshia Cole (Point of No Return) - Fillmore Silver Spring
• Laurie Rose Griffith & Peter Mealy - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA]
• Marc Cohn and Amber Rubarth - Birchmere
• Mark Eitzel - IOTA Club & Café
• Mikaela Davis and Alicia Rae - Jammin' Java
• Off Orbit, Nuclear Ice Age, the Feed, and New Canada - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• Pop Punk Takeover: Oh Josie, Streetlamp Le'Moose, Kept At Bay, Riviera - Empire (formerly Jaxx)
• Ras Griffin III Mixtape Release Party: performances by Ras Nebyu, music by DJ K-Meta & DJ Underdog (Unseen), live art by Thrd Wrld - U St Music Hall
Rockstar Energy Drink Mayhem Festival: Avenged Sevenfold, Korn, Asking Alexandria, Trivium, Cannibal Corpse, Suicide Silence, Miss May I, Mushroomhead, Texas Hippie Coalition, King 810, Body Count featuring Ice-T, Upon a Burning Body, Veil of Maya, Darkest Hour, Emmure, Ill Nino, Wretched, Islander, Erimha - Jiffy Lube Live
• TUSK (Fleetwood Mac tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 4 August 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Beloved Binge, Jon Camp (record release), and Boat Burning - Velvet Lounge
• Celebrating the art & culture of Nigeria - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Cory Seznec Band and Swampcandy - Rams Head Tavern (Annapolis)
• A Different Kind of War, the Project, Last Armistice, and My Heart My Anchor - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Foxing, the Hotelier, and Prawn - DC9
• Nine Inch Nails, Soundgarden, Death Grips, and the Dillinger Escape Plan - Jiffy Lube Live
• Suicidas - TBA
• Supersuckers - Baltimore SoundStage


Tuesday, 5 August 2014 [link to this day]

• 7 Seconds, the Copyrights, WarXGames, and Praise - Ottobar (Baltimore)
• Anthony David - Blues Alley (Two shows)
• Argentinum Astrum, Citadel, Elagabalus, and the Heads Are Zeros - the Crown [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Black Tongue, Villains, Lifeforms, Dealey Plaza, Rayleigh Scattering, Infamy, and Bereave - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Defibulators - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
Empire! Empire! (I Was a Lonely Estate), Warren Franklin & the Founding Fathers, TrunkWeed, and Kissing Fractures - Metro Gallery (Baltimore) Rescheduled to 10/29/14
• Gregg Allman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Improv 4 Kids - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• John Legend - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Juventud Podrida, Pleasure Industry, Porkeria, and Maloso - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• the Marquee, No Blitz, Sub-Radio Standard, and Harris - Velvet Lounge
• Omar Souleyman - Howard Theatre
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Rom, Vundabar, and East Ghost - DC9
• Silk Road Dance Company - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Stanley & the Search, No Tide, My Heart My Anchor, Changing Scene, and Suburbs - Charm City Art Space (Baltimore)
• Tyler Ward, Brynn Elliott, and My Silent Bravery - Jammin' Java
• Whores, American Sharks, and Passage Between - Metro Gallery (Baltimore)


Wednesday, 6 August 2014 [link to this day]

• Beres Hammond & DJ Inferno - Howard Theatre
• Cathy Ponton King - Strathmore (Outdoors & Free!)
• the Dawn Drapes, the Genuine, and Stranger in the Alps - Gypsy Sally's
• Gina Sicilia and Sammy Hakim - Jammin' Java
• the Greg Boyer Peloton - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Gregg Allman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Hand Painted Swinger - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• Hooray for Earth and Grooms - Black Cat (Backstage)
KIT (Kuenta I Tambu) - Rock & Roll Hotel CANCELLED
• Passenger - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Pat Metheny Unity Group and Bruce Hornsby - Wolf Trap (Filene Center)
• Phil Discord, Toy maka, Eddie Trax, and Brookes Brothers - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Phil Wiggins & Friends: Phil Wiggins (harmonica), Rick Franklin (guitar/vocals), Marcus Moore (violin), Junious Brichouse (dance) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Rosebuds and Jesse Marchant - DC9
• Taylor 2: Paul Taylor 2 Dance Company - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Tinsley Ellis - Blues Alley (Two shows)


Thursday, 7 August 2014 [link to this day]

• Amish Outlaws - Pentagon Row Plaza [1101 South Joyce St, Arlington, VA] (Rock the Row: 7-9 PM)
• Andre Ward (sax) - Blues Alley (Two shows)
• Beres Hammond & DJ Inferno - Howard Theatre
• Blowfly, Lazlo Lee & the Motherless Children, and Slow Jerks - Metro Gallery (Baltimore)
• Charanjit Singh - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Crumms, Blessed State, and Worn Leather - Smash! Records [2314 18th St NW, WDC]
• David Gray - Merriweather Post Pavilion
• Feedel Band - Bossa
• Firefall - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Gary & the Groove - Veterans Park Bethesda [Norfolk & Woodmont Ave, Bethesda, MD] (Bethesda Summer Concert Series - 6-8 PM)
• Gasoline Heart, the Dead Tapes, Solid Citizens, and the Solicitors - Ottobar (Baltimore)
• Honor By August and the Gallery - Jammin' Java
• Jay Hayden & V. Rich - Birchmere
• JD McPherson - Canton Waterfront Park [3001 Boston St, Baltimore, MD] (First Thursdays Concerts in the Park - 7 PM to 10 PM)
• Jebiotto, Jeff Carey, Dream Boyz, Worthless Homestead, New God, and Fevers - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
Jesus Christ Superstar featuring Johnny Rotten, Incubus's Brandon Boyd, Michelle Williams, and *NSYNC's JC Chasez - Verizon Center CANCELLED
• Luther Re-Lives Concert Tour 2014 - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Method and Lucky Dub - Rock & Roll Hotel
• Mike Peters presents the Alarm Declaration 30th Anniversary Tour - Gypsy Sally's
• Next Step Up, Sand, Stout, and Queensway - Charm City Art Space (Baltimore)
• Obey City - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Protect-U & Charanjit Singh - Performing 10 Ragas to a Disco Beat Live - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Redline Graffiti, Triathalon, Louis Weeks, and Lands - Velvet Lounge
• Science!, the Berkshires, and Suzi Brown - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Sea of Bones, the Oracle, Earth Mover, and Gloom - Sidebar Tavern (Baltimore) (Moved from the Gold Bar)
Sea of Bones and the Oracle - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD] MOVED TO THE SIDEBAR
• Slightly Stoopid, Stephen Marley, and G. Love & Special Sauce - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Sublime with Rome with RDGLDGRN and Pasadena - Fillmore Silver Spring
• Taylor 2: Paul Taylor 2 Dance Company - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Tiny Ruins - DC9


Friday, 8 August 2014 [link to this day]

• [Explosion Sound], Pandas, and Cowabunga Pizza Time - Sidebar Tavern (Baltimore)
• 2U (U2 Tribute) and Almost Journey (tribute) - State Theatre
• 8x8: Rachel Dry, Derek Hills, Sean Joyce, Howard Lester, Natalie McGill, Perth O'Duibhdiorma, Scott Shrake, and Typefighter, hosted by Brandon Wetherbee - Black Cat (Backstage)
• the 9 Songwriter Series - Black Cat (Mainstage)
• Back to Zero - Yards Park [355 Water St SE, WDC] (Rockin' on the Riverfront: 6:30 PM to 8:30 PM)
• Buster Poindexter (aka David Johansen) - Birchmere
• César Orozco (Cuban/Venezuelan pianist, composer, and arranger) with Rodner Padilla (venezuelan bassist) and Francisco Vielma (Venezuelan multi-percussionist) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• David Kitchen Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• DJ Pierre and R & B - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Doc Scantlin & His Imperial Palms Orchestra - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Golden Gurls (album release) - Wind-Up Space (Baltimore)
• Jerry Garcia Symphonic Celebration featuring Warren Haynes and members of the Baltimore Symphony Orchestra - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Jerry Seinfeld - Kennedy Center (Concert Hall)
• Jesse McCartney - Fillmore Silver Spring (Sponsored by TWIX Peanut Butter)
• Jessie's Girl (80s covers) - Power Plant Live [34 Market Place, Baltimore, MD] (Free!)
• Judas Priestess (all-female Judas Priest tribute) - Comet Ping Pong (Summer Scream 4)
• Justin Roberts & the Not Ready for Naptime Players - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Kathy Sledge - "The Brighter Side of Day" (Billie Holiday Tribute) - Blues Alley (Two shows)
• Kenny "Babyface" Edmonds - Howard Theatre
• Lil Debbie and Godz - Empire (formerly Jaxx)
• Me & Karen, Black Hills, Honest Haloway, and Chomp Chomp - Rock & Roll Hotel
• Mika Singh with Sunny Leone - Patriot Center
• Origem - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Peter Bradley Adams (the Mighty Storm album release) - Jammin' Java (Early show - 7:30 PM)
• Pink Floyd - Dark Side of the Moon by Classic Albums Live - Wolf Trap (Filene Center)
• Practically Einstein - IOTA Club & Café
• Presidents of the United States of America and In the Whale - 9:30 Club
• Raw Power, Wartorn, Pain, and Lifetime Sh!t List - Metro Gallery (Baltimore)
• Reggae Night, presented by the Washington Post Going Out Guide: Junior Marvin's Force One (formerly of Bob Marley and the Wailers), Ruth-Ann Brown, Ras Lidj, & Deep Band - Carter Barron Amphitheatre [16th Street and Colorado Avenue NW, Rock Creek Park, WDC]
• Rixton with T. Mills - Fillmore Silver Spring
• Ruthie & the Wranglers - Grist Mill Park [4710 Mt Vernon Memorial Hwy, Alexandria, VA] (Mt. Vernon Nights: 7:30 PM to 8:30 PM)
• Simply Subtle - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC] (Benefit for the Wounded Warrior Project and others)
• Steve Lauri (of the Hollies) and Ben Mason - Gypsy Sally's
• Sub-Radio Standard and Swell Daze - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Talking Points, Super City, and Black Sage - Ottobar (Baltimore)
• Technicolor Motor Home - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tom Principato (blues) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]
• Yung Gleesh, Grande Marshall, Mista Selecta, Sir EU, Uno Hype, Mike of Doom, Flash Frequency - U St Music Hall (Early show - 7 PM)


Saturday, 9 August 2014 [link to this day]

• Arsena Schroeder - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• B Side Shuffle, Freedom Enterprise, Feed the Meter, and Chase Wallet - Rock & Roll Hotel
• the Black Cadillacs and Thomas Wynn & the Believers - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Carbon Leaf with songs from Indian Summer Revisited and Christian Lopez - the Hamilton
• Classic Albums 1973: Jonny Grave & the Tombstones (as ZZ Top), Metaphysical Graffiti (as Led Zeppelin), Alex Parez & the Hell Rojos (as the Eagles), the Lucky So & So's (as Stevie Wonder) - IOTA Club & Café
• Dangers, Graf Orlock, and Holy - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church
• the Deadmen, Vandaveer, and Tomás Pagán Motta (album release show) - 9:30 Club
• the Effects, Celestial Shore, Zula, and Stronger Sex - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC]
• Empire's Battle of the Bands - Round 2 - Empire (formerly Jaxx)
• Eric Brace & Peter Cooper - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Estates, Gross, Neat Freak, Estates, and Fainting Spells - U of Maryland Food Collective [B0203 Stamp Student Union, College Park, MD]
• Galvanize, Honest Haloway, Andrew Grossman (of North Country), and Machette - DC9 (Get Lucid! The Activist Dance Party)
• Heart - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Jazz Ambassadors of the U.S. Army Field Band - Fort Dupont Park [3600 F St SE, WDC]
• Jerry Seinfeld - Kennedy Center (Concert Hall - 7 PM & 9:30 PM)
• Jim Gaffigan - Wolf Trap (Filene Center)
• Justin Roberts & the Not Ready for Naptime Players - Wolf Trap (Theatre-In-the-Woods - 10:30 AM)
• Justin Trawick Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kathy Sledge - "The Brighter Side of Day" (Billie Holiday Tribute) - Blues Alley (Two shows)
• Ken "Professor" Philmore backed by Spur of the Moment - Howard Theatre
• King - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Led Zeppelin 2 - Fillmore Silver Spring
• Martyn, Curses, and Vanniety Kills - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
Moonrise Festival: Kaskade plus (daily lineups to be confirmed) Adventure Club, A$ap Ferg, Bro Safari, Carnage, Excision, Infected Mushroom Live, Lotus, Morgan Page, Rusko, Sander Van Doorn, DJ Snake, STS9, Tommy Trash, Waka Flocka Flame, Zeds Dead, Amtrac, Anna Lunoe, Audien, Brillz, Clockwork, Cory Enemy, Crizzly, Crnkn, Dannic, Digital Lab, the Disco Fries, Dotcom, Djemba Djemba, Drumsound & Bassline Smith, Dzeko & Torres, Eoto, Evol Intent, Figure, Firebeatz, Gazzo, Gladiator, GTA, Heroes x Villains, Jacklndn, Julio Bashmore, Kennedy Jones, Keys N Krates, Lets Be Friends, Lindsay Lowend, Luke the Knife, Mayhem, Antiserum, Michael Brun, Mitis, Moon Boots, Mr Carmack, Ookay, Orjan Nilsen, Papadosio, Paper Diamond, Planet of the Drums, Rebecca & Fiona, RJD2, Robert DeLong, Shiba San, Shiftee, Slander, Snails, Sound Remedy, Terravita, Tokimonsta, Tony Junior, Tritonal, TV Noise, Victor Niglio, Zoogma, Z Trip - Pimlico Race Course [Hayward and Winner Ave, Baltimore, MD]
• My America, Shark Week, and the Diamond State - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• On the Bus and Joe Dicey - Gypsy Sally's
• the Osedax, Dweller in the Valley, Foehammer, and Cleanteeth - Guido's Speakeasy [543 N Market St, Frederick, MD]
• Peter Murphy (of Bauhaus) and My Jerusalem - State Theatre (Rescheduled from 6/8/14)
• Planet Schmanet (A Tribute To The Music Of Rocky Horror) and Gloom Despair N Agony - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Project Pat & the Backyard Band - Howard Theatre (Late show - 11:30 PM)
• Pure Prairie League & Firefall - Birchmere
• the Sterling Sisters, Wailin Storms, Goblin Mold, and Morels - Metro Gallery (Baltimore)
• the Taters - Potomac Overlook Regional Park [2845 N. Marcey Rd, Arlington, VA] (Summer Concert Series: 7-9 PM)
• Trashkanistan, the Dewtons, the Headies, and Braceface - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Uke and Guitar Summit 2014 - Strathmore (Mansion - 9 AM)
• the United States Marine Band - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Zombies - Rams Head Tavern (Annapolis)


Sunday, 10 August 2014 [link to this day]

• Adam Burrows - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• AJ Smith and Mackenzie Fisher - Jammin' Java
• Captive Son, Father's Honor, To Depart (first show), and A MARC Train Home - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA]
• Ed Motta and Cissa Paz - Howard Theatre (Rescheduled from 5/17/14)
• Gavin DeGraw and Matt Nathanson - Wolf Trap (Filene Center)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Kenny G - Birchmere
• Kenny Wesley - Blues Alley (Two shows)
Le Pauvre Matelot and Les Mamelles de Tirésias - Wolf Trap (the Barns - 3 PM)
• Meiko and Alexis Babini - Rams Head Tavern (Annapolis)
Moonrise Festival: Bassnectar plus (daily lineups to be confirmed) Adventure Club, A$ap Ferg, Bro Safari, Carnage, Excision, Infected Mushroom Live, Lotus, Morgan Page, Rusko, Sander Van Doorn, DJ Snake, STS9, Tommy Trash, Waka Flocka Flame, Zeds Dead, Amtrac, Anna Lunoe, Audien, Brillz, Clockwork, Cory Enemy, Crizzly, Crnkn, Dannic, Digital Lab, the Disco Fries, Dotcom, Djemba Djemba, Drumsound & Bassline Smith, Dzeko & Torres, Eoto, Evol Intent, Figure, Firebeatz, Gazzo, Gladiator, GTA, Heroes x Villains, Jacklndn, Julio Bashmore, Kennedy Jones, Keys N Krates, Lets Be Friends, Lindsay Lowend, Luke the Knife, Mayhem, Antiserum, Michael Brun, Mitis, Moon Boots, Mr Carmack, Ookay, Orjan Nilsen, Papadosio, Paper Diamond, Planet of the Drums, Rebecca & Fiona, RJD2, Robert DeLong, Shiba San, Shiftee, Slander, Snails, Sound Remedy, Terravita, Tokimonsta, Tony Junior, Tritonal, TV Noise, Victor Niglio, Zoogma, Z Trip - Pimlico Race Course [Hayward and Winner Ave, Baltimore, MD]
• Panic! At the Disco, Walk the Moon, and Magic Man - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Pet Parade and Wailin Storms - Galaxy Hut
• Philadelphia Jazz Orchestra - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Quincy Mumford & the Reason Why and Squid Inc - Ottobar (Baltimore)
• Rita Coolidge - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the SteelDrivers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Street Shark, Chaos Destroy, Quitter, and Et Al - Ottobar (Baltimore) (Upstairs & Free)
• Summer Music Mixer: Coal, Face Value, Breakforth, Suburbs, On Standby, the Averist, the New Reign, Crawling Manifest, Great Expectations, Exemptus, Second Chance - Baltimore SoundStage (4 PM Show)
• Twin Peaks, the Lemons, and the Sea Life - DC9


Monday, 11 August 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Cardinal Sons - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Fatty Acids, Cold Foamers, Mattress Financial, Swings, and Chopan - Bath House [4611 Asbury Pl NW, WDC]
• Hollow Tides, Reagan Cats, Jimithium, Somewhat Superhero, and Your Persona - Charm City Art Space (Baltimore)
• I the Breather, Gideon, Kingdom of Giants, Every Passing Dream, and My Enemies & I - Empire (formerly Jaxx)
• Koshari and Invisible Witches - Galaxy Hut
• Larry Gatlin & the Gatlin Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Meiko and Alexis Babini - Jammin' Java
• One Direction (Where We Are Tour 2014) - Nationals Park [1500 South Capitol St SE, WDC]
• Wise Eyes, Cardinal Sons, and Matty Rockville & the Empty Bottles - Velvet Lounge


Tuesday, 12 August 2014 [link to this day]

• Dana Buoy (Akron/Family) - DC9
• Dick Dale - Birchmere
• Dying Fetus, the Faceless, Thy Art Is Murder, Goatwhore, Origin, Decrepit Birth, Within the Ruins, and Fallujah - Empire (formerly Jaxx) (Summer Slaughter Tour)
• Gavin DeGraw, Matt Nathanson, and Andrew McMahon - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• the International Young Artist Piano Competition: 2014 winner - Kennedy Center (Millennium Stage)
• MKTO (the American Dream Tour) - Fillmore Silver Spring
• Noche Flamenca - Wolf Trap (Filene Center)
• Patches & Cream, Ryan Oakes, Young AZ & C-Trox, and Shane Moyer - Jammin' Java
• Rita Coolidge - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Scott "Buggs" Allen - Blues Alley (Two shows)
Scott's Run (album release) - Jammin' Java NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Seaway, Stickup Kid, Candy Hearts, and Driver Friendly - Sidebar Tavern (Baltimore)
• SOJA (Amid the Noise and Haste album release show) - the Hamilton


Wednesday, 13 August 2014 [link to this day]

• Agnes Obel and Gem Club - 9:30 Club
• Anthony David: Simple Man Summer - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jerry Douglas - the Hamilton
• Linkin Park, Thirty Seconds to Mars, and AFI - Jiffy Lube Live
• Lisa Lim - Blues Alley (Two shows)
• Moombahton Massive XXXVIII - Nadastrom, Sabo, Tropixxx - U St Music Hall
• Nickel Creek and Josh Ritter - Wolf Trap (Filene Center)
• Scott Kirby with guest violinist Emily Leader - Jammin' Java
• Stars & the Sea, Weeknight, Bootblacks, and Drone Theory - Metro Gallery (Baltimore)
• Stephen Heller - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• Synetic Theatre's Summer Camp: the Wizard of Oz - Kennedy Center (Millennium Stage)
• UkeFest 2014 - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Victor Wooten Band - Birchmere
• VLMA, Bear Girl, and Capital Arms - Sidebar Tavern (Baltimore)


Thursday, 14 August 2014 [link to this day]

• the Ataris (summer acoustic tour 2014) - Ottobar (Baltimore)
• Beverly - Black Cat (Backstage)
• Big Daddy Love - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Boney James and Eric Benét - Wolf Trap (Filene Center)
• Donavon Frankenreiter and Tom Curren - the Hamilton
• Emily Hearn and the Hello Strangers - Jammin' Java
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Henrietta, Echo Base, the Obsessives, and Older Notes - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• Jungbluth, Centuries, Artificial Brain, Noisem, Sleep Disorder, and Old Lines - Sidebar Tavern (Baltimore) (Free!)
• Ketzer - Metro Gallery (Baltimore)
• Megan Jean & the KFB and Miss Shevaughn & Yuma Wray - Gypsy Sally's
Miniature Tigers and the Griswolds - Metro Gallery (Baltimore) POSTPONED TO 9/24/14
• Miniature Tigers (live), the Griswolds, and Great Good Fine Okay - U St Music Hall (Presented by All Things Gold)
• the Natural Born Thriller Show (Michael Jackson tribute) - Pentagon Row Plaza [1101 South Joyce St, Arlington, VA] (Rock the Row: 7-9 PM)
• the Reptilian and Two Knights - Charm City Art Space (Baltimore)
• Shake Shake Shake - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Smokey Robinson presents Human Nature: the Motown Show - Warner Theatre
• Tab Benoit - State Theatre
• Teddy Gentry's Rockit City Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Theatre Lab School of Dramatic Arts Summer Teen Program: scenes from Evita and West Side Story - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Victor Wooten - Rams Head Live! (Baltimore)
• Wild Child (Dave Brock's tribute to the Doors) - Fillmore Silver Spring
• Wildcat! Wildcat! and Marley Carroll - DC9
• Wolf Trap Opera Studio Artists: Studio Spotlight - Wolf Trap (the Barns)
• the Zombies and Bruce Sudano & the Candyman Band - Birchmere


Friday, 15 August 2014 [link to this day]

• 19th Street Band - Yards Park [355 Water St SE, WDC] (Rockin' on the Riverfront: 6:30 PM to 8:30 PM)
• 42 (Coldplay tribute) - State Theatre
• Ashes to Embers (CD Release) and Marzy Maddox - Rams Head Live! (Baltimore)
• Bam Margera featuring F*ckface Unstoppable with members of CKY, plus the Bloody Pearl Gang, the Angels Vice, Alex Leace, and Accidents - Empire (formerly Jaxx)
• Boyz II Men - Fillmore Silver Spring
• Brenmar, Matic 808, Schwarz, Uncle Jesse, and Hoss - Metro Gallery (Baltimore)
• the Day of the Beast, Myopic, Conqbine, Skyless, and Immaculate Deception - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Delorean - Black Cat (Mainstage)
• Eric Roberson - Howard Theatre
• Feed Me's Psychedelic Journey with Teeth - with Delta Heavy - 9:30 Club
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Green Velvet, Bordello, and Pentamon - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Hunting Party, Jill Warren, and Butterface Effect - Velvet Lounge
• Jumpin Jupiter and Jason Hoss Hicks - IOTA Club & Café
• Kenny Loggins - Birchmere
• King Teddy (swing) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• Kings of Leon, Young the Giant, and Kongos - Jiffy Lube Live
• Luke Brindley & Friends (EP Release Show) and Penny & Sparrow - Jammin' Java
• Major & the Monbacks and Aztec Sun - Gypsy Sally's
Moutheater, Pharaoh, Cavern, and Mind/Glow - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD] MOVED TO THE CELLAR DOOR IN ANNANDALE
• Mystic Warriors - Grist Mill Park [4710 Mt Vernon Memorial Hwy, Alexandria, VA] (Mt. Vernon Nights: 7:30 PM to 8:30 PM)
• Neo Soul Night, presented by the Washington Post Going Out Guide: Black Alley, Lysette Titi, Wes Felton - Carter Barron Amphitheatre [16th Street and Colorado Avenue NW, Rock Creek Park, WDC]
• Quraishi (Afghan-American rubab player) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Rose Moraes - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA]
• Sail the Boat, Youngbok Gomez, and Taking the Hourglass - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Sete Star Sept, Lotus F*cker, Tercer Mundo, Muerte, Globsters, Vacant Future, and Anal Butt - Barclay House [Baltimore, MD]
• Sierra Hull - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Swingtopia - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Trouble Funk + Junkyard Band - Howard Theatre (Late show - 11:45 PM)
• Two Inch Astronaut, the Dirty Nil, Greys, and Buffalo Buffalo - the Far Out House [2511 Fairland Rd, Silver Spring, MD]
• United Nations (members of Thursday), Frameworks, Old Lines, and WhenSkiesAreGray - Ottobar (Baltimore)
• White Ford Bronco - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC]
• Wild Child - Dave Brock's Doors Experience - Baltimore SoundStage
• Yanni - Wolf Trap (Filene Center)


Saturday, 16 August 2014 [link to this day]

• ABBA - the concert - Wolf Trap (Filene Center)
• Andrew Acosta - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA]
• Backtrack, Suburban Scum, Break Away, Blistered, Cross Me, and Nuclear Age - Charm City Art Space (Baltimore)
• Bastards of Reality, Fortress, and Foehammer - R&K Pub [15 E. Baltimore St, Hagerstown, MD]
• Ben Tufts & Friends - Jammin' Java (Craig Tufts Memorial Fundraiser - 1 PM Matinee Show)
• Best of Strathmore Tribute Shows featuring the music of Neil Young, Joni Mitchell, the Band, and more - Strathmore (Music Center)
• Bless the Fall, Chiodos, Capture the Crown, I Killed the Prom Queen, and Crown the Empire - Fillmore Silver Spring
• Boogarins and Wild Ones - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (Presented by Rabbl)
• Cachabacha - Republic [6939 Laurel Ave, Takoma Park, MD]
• Charles Covington (piano), Steve Abshire (guitar), and Ken Kimery (drums) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Christian Lopez Band and Chelsea McBee & the Random Assortment - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
DC Fest 2014: Third Day, Tenth Avenue North, The Afters, Finding Favour, Lindsay McCaul, Colton Dixon, Mandisa - Patriot Center (2 PM Show)
• the Deaf Scene, Footwerk, and the Great Socio - Velvet Lounge
• Eric Roberson - Howard Theatre
• Flow Tribe - the Hamilton
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
Hot August Music Festival: Old Crow Medicine Show, Nickel Creek, Dr. Dog, Houndmouth, Bosley, Tab Benoit, Turkuaz, Elm, the Solicitors, Sister Sparrow & the Dirty Birds, Cabinet, Long John Hunter - Oregon Ridge Park [13401 Beaver Dam Road, Cockeysville, MD]
• Hot Blood, the Vansaders, Mickey & Malory, Sister City, and Valet - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Jimmy Buffett & the Coral Reefer Band - Jiffy Lube Live
• the Last Southern Gentlemen Tour featuring Ellis Marsalis and Delfeayo Marsalis - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
Le Pauvre Matelot and Les Mamelles de Tirésias - Wolf Trap (the Barns - 3 PM)
• Lil Boosie - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Lucky Dub - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Martina McBride - Nationals Park [1500 South Capitol St SE, WDC] (NatsLive Free Postgame Concert after Nats-Pirates Game)
• Marty Stuart & His Fabulous Superlatives with opener Angaleena Presley (of the Pistol Annies) - Birchmere
• Matt Wheeler - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Meg's Basement - Axum's Level X Lounge [1934 9th St. NW, WDC]
• Moonshine Society - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Nekrogoblikon, Swashbuckle, and Rainbowdragoneyes - Empire (formerly Jaxx)
• Night Ranger - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Playground Etiquette, the Last Year, Midnight Spin, Overnight Collides, Joint Effort, and the Queens of Noise - Metro Gallery (Baltimore)
• Propaghandhi, Rvivr, and War On Women - Ottobar (Baltimore)
Silopanna Music Festival: the Flaming Lips, Dashboard Confessional, Matt & Kim, Sleeper Agent, Hellogoodbye, Eric Hutchinson, Jimmie's Chicken Shack, Chappo, Twin Forks, Damn Right!, Pasadena, Sweet Leda, Higher Hands, Sun Club, Little Bird, Skribe, the Baby Grand, Brothers Clair, School of Rock - Anne Arundel County Fairgrounds [1450 General's Highway, Annapolis, MD]
• Throwing Shade (as seen on Funny Or Die) - Black Cat (Mainstage)
• Tittsworth & Worthy and James Nasty - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Tori Amos (Unrepentant Geraldines Tour) - DAR Constitution Hall
• United Nations, Frameworks, and Black Clouds - Rock & Roll Hotel
• the Walkaways and Hearts & Spades - Gypsy Sally's


Sunday, 17 August 2014 [link to this day]

4.20 Reggae Fest: Zedicus & Abyssinia Roots, Machet Reggae Band, Anjahla & Ilavibez ft. Tuff Lion, Footwerk I Reggae Revival Selekta Dutty Bookman, & more - Fillmore Silver Spring
• the Arcade Fire - Verizon Center
• Basement, Superheaven, Pity Sex, and Ovlov - Ottobar (Baltimore) - sold out
• the Caribbean and Sansyou - Galaxy Hut
• Cavern, Snakefeast, Black Lung, Queen Wolf, Rhin, and Swamphog - Metro Gallery (Baltimore) (Grimoire Records Showcase II)
• Cheap Trick - Rams Head Live! (Baltimore)
• Dan Navarro and Barnaby Bright - Jammin' Java
• Empire's Battle of the Bands - Round 2 - Empire (formerly Jaxx)
• Foghat - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Frontier(s) (ex-Elliott) - DC9
• Gunwife Gone and Jaggery - Wind-Up Space (Baltimore)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jonny Lang - State Theatre
• Katharine Key, the Lost Civilizations experimental music project, and Utenzil - Black Squirrel [2427 18th St NW, WDC]
• Kill Lincoln, the Last Slice, and Survay Says! - Black Cat (Backstage - Ska Revival Tour)
• KINGs - Jammin' Java (2 PM Afternoon Show)
• Kyle Dunnigan - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• LD-50s, False Pterodactyl, the Butterface Effect, and Infinite Adolescence - Velvet Lounge
• Leslie Casey - Twins Jazz (Two shows)
• Memories of the King (Elvis tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Plebeian Grandstand and Reproacher - Ottobar (Baltimore) (Upstairs)
• Rico Amero - Lubber Run Amphitheater [500 N Abingdon Street, Arlington, VA]
• Sarah Brightman - Wolf Trap (Filene Center)
• Silence the Blind, Dismal Tide, Zekiah, and Feritas - Fat Tuesday's [10673 Braddock Road, Fairfax, VA]
• Trigger Hippy - Birchmere
• Typesetter - Charm City Art Space (Baltimore)


Monday, 18 August 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live: Nothing More, Sleepwave, Guns Out at Sundown, Fatally Yours - Ottobar (Baltimore)
• Black Alley - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Br'er, Hollow Boys, and Go Cozy - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Echo & the Bunnymen - Fillmore Silver Spring
• Ezekiel's Wheels - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Frontier Ruckus - DC9
• Harness Flux and Andrew Aylward + Golden Triangle - Galaxy Hut
• JohnnySwim - the Hamilton
• Moonrise Funk - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Zex, Kontrasekt, Thee Lexington Arrows, and Friendbeast - Sidebar Tavern (Baltimore)


Tuesday, 19 August 2014 [link to this day]

• the Appleseed Collective - Gypsy Sally's
• Austin Mahone Live on Tour with the Vamps, Fifth Harmony, Shawn Mendes - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• the Brothers Yares - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Carlos Núñez - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Crunk Witch, Electric Grandmother, and Catscan! - Velvet Lounge
• Doyle (of the Misfits), Ashylus, Ravagers, Flag of the White Rose, and Enemy Insects - Metro Gallery (Baltimore)
• Flavor Flav & the Flavortronz - Howard Theatre
• GNGR, Tarfu, and Hello Dharma - Black Cat (Backstage)
• Josh Groban - Wolf Trap (Filene Center)
• Moreland & Arbuckle and Scott Kurt & Memphis 59 - the Hamilton
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Paradise Fears, Nick Thomas (of the Spill Canvas), William Beckett, and Just Another Scene - Jammin' Java
• Rod Stewart & Santana - Verizon Center
• the Strypes - 9:30 Club
• Sturgill Simpson - Birchmere


Wednesday, 20 August 2014 [link to this day]

• the Big Time, 7 Minutes in Heaven, the Millennium, and Common Wealth - Ottobar (Baltimore)
• Dakha Brakha - Strathmore (Outdoors & Free!)
• David Sanborn - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Earthless and the Shrine - Rock & Roll Hotel
• Jacco Gardner - DC9
• Josh Groban - Wolf Trap (Filene Center)
• Maxi Priest - Howard Theatre
• Milosh (of Rhye) - the Hamilton
OMG Music Fest featuring YouTube Celebrities Round 2 Crew, Reed Deming, Alyssa Shouse, Grant Landis, Tyler Matl - Fillmore Silver Spring
• Paradise Fears, Nick Thomas (of the Spill Canvas), William Beckett, and Just Another Scene - Jammin' Java
• the Quebe Sisters Band - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Rooney's Shoe, Crab Legs, Assless Chaps, and Canker Blossom - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Willem Dicke - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• X (all original members: Exene Cervenka, John Doe, Billy Zoom, DJ Bonebrake) - Black Cat (Mainstage)


Thursday, 21 August 2014 [link to this day]

• Albert Lee and Cindy Cashdollar - Jammin' Java
• Bruce Cockburn and Jenny Scheinman - Birchmere
• the Cowards Choir and Olivia Mancini & the Mates - Gypsy Sally's
• Dave Weckle acoustic band with Makoto Ozone, Tom Kennedy, & Gary Meek - Howard Theatre
• Flux Capacitor and Definition of One - Empire (formerly Jaxx)
• Free Range Improv - Rams Head Tavern (Annapolis)
• J Alvarez and DJ Suelto - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• the Max Levine Ensemble, LVL UP, and Liam Betson (ex-Titus Andronicus) - Comet Ping Pong
• Mike Stud - Fillmore Silver Spring
• Mr. Scruff - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Navy Band Cruisers - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Nice Breeze - Wonderland Ballroom [1101 Kenyon St NW, WDC]
• Nude Massacre, Lock Robster & the Uni-Dahmer, and Doom Siren - Sidebar Tavern (Baltimore)
Oddball Comedy & Curiosity Festival 2014: Chris Hardwick, Dave Attell, Hannibal Buress, Amy Schumer, Jeff Ross, Bill Burr, Brent Morin, Jermaine Fowler, DJ Trauma - Jiffy Lube Live
• Off!, Bad Antics, and Gay Kiss - Rock & Roll Hotel
• Ramsey Lewis - Blues Alley (Two shows)
• Robyn + Röyksopp - Wolf Trap (Filene Center)
• Sarah Borges Band and Girls Guns & Glory - IOTA Club & Café
• Shabazz Palaces and Clipping - Black Cat (Mainstage)
• Slippery When Wet (Bon Jovi tribute) - Pentagon Row Plaza [1101 South Joyce St, Arlington, VA] (Rock the Row: 7-9 PM)
• Spectrum - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Spider Bags - DC9


Friday, 22 August 2014 [link to this day]

• Air Traffic Controller and the Tragic Thrills - IOTA Club & Café
• Ashes Remain, All Rights Reserved, Black Angel Down, Matt Talley, and Karlie Bartholomew - Baltimore SoundStage
• Bang, Satan's Satyrs, The Pilgrim, and DJ El Suprimo - Metro Gallery (Baltimore)
• Bear in Heaven and Young Magic - Rock & Roll Hotel
• Blair Crimmins & the Hookers - Gypsy Sally's
• Cab Ride Home, Dead Iron, Feritas, and Service of Shadows - Sidebar Tavern (Baltimore) (Face Melting Friday presented by Black Rose Metal Heart)
• California X, Impalers (members of Power Trip, Vaaska, Hatred Surge), Give, Passing Phases, Rust (members of Last Words, No Tomorrow), and Aloners - La Casa [3166 Mount Pleasant St, WDC]
• Cazhmiere - Yards Park [355 Water St SE, WDC] (Rockin' on the Riverfront: 6:30 PM to 8:30 PM)
• the Chuck Brown Band with Scooby and KK - official CD release event for Beautiful Life and Birthday Show for Chuck Brown - Howard Theatre
• David Kitchen Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Dublin 5 (Irish rock) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• Hang-Over Royale - Grist Mill Park [4710 Mt Vernon Memorial Hwy, Alexandria, VA] (Mt. Vernon Nights: 7:30 PM to 8:30 PM)
Impalers (members of Power Trip, Vaaska, Hatred Surge), Give, and Rust (members of Last Words, No Tomorrow) - the Slam Pad aka Rough House [2427 Otis St NE, WDC] MOVED TO LA CASA
• Jah Works, Greenbeets, and Christos - State Theatre
• Jammin' Java's Mid-Atlantic Band Battle #11 - Finals - Jammin' Java
• Kevin Gates and Chevy Woods - Fillmore Silver Spring
• Kim Waters - Birchmere
• Lyle Lovett & His Large Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Mötley Crüe (the Final Tour) and Alice Cooper - Jiffy Lube Live
• Pimpinela - Warner Theatre
• Ramsey Lewis - Blues Alley (Two shows)
• the Reagan Years - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Regal Beagles Yacht Rock Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Roam V - DJ Lisa Frank, Chris Nitti, Sami Y., DJ Nav, Taiga - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Seth Kibel - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Sierra Leone's Refugee All Stars and Harper Simon - Black Cat (Mainstage)
• Thomas McDonald & the Record Collection, Telegraph Wire, and Ol' Blue Eyes - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• the United States Marine Band - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Unwed Sailor - DC9
• Yonder Mountain String Band - Rams Head Live! (Baltimore)


Saturday, 23 August 2014 [link to this day]

• the Alternate Routes and Red Wanting Blue - the Hamilton
• Aviator, Lovechild, Sailor's Mouth, and Absent - Charm City Art Space (Baltimore)
• the Band Concord, William Wild, and Atoka Chase - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Big Star's Third: An Orchestrated Live Performance of the Legendary Album featuring Jody Stephens, Mike Mills, Mitch Easter, Chris Stamey, Skylar Gudasz, Brett Harris, Django Haskins, and more - 9:30 Club
• Bishop Allen - Black Cat (Mainstage)
• Braddock Station Garrison (acoustic) - Axum's Level X Lounge [1934 9th St. NW, WDC]
Chocolate City Rocks!: Thaylobleu and Godisheus - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Chris Monaghan - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• the Clean, Small Apartments, and Expert Alterations - Metro Gallery (Baltimore)
• Covered with Jam, Sol Roots Trio, and Backbeat Underground - Gypsy Sally's
• Empire's Battle of the Bands - Round 2 - Empire (formerly Jaxx)
• Hopeless Otis - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• Insubordination Records End of Summer Soirée (lineup TBA) - Sidebar Tavern (Baltimore)
• J Roddy Walston & the Business and Old Indian - Flying Dog Brewery [4607 Wedgewood Blvd, Frederick, MD]
• Jackson Browne - France-Merrick Performing Arts Center / Hippodrome [12 N Eutaw St, Baltimore, MD]
• Justin Trawick Trio - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Mary Bridget Davies (the star of Broadway's A Night with Janis Joplin) - Birchmere
• Miranda Lambert, Justin Moore, and Thomas Rhett - Jiffy Lube Live
• October 31, Drunken Master, The Day of the Beast, Cladonia Rangiferina, and Metanium - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Party Like It's - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Player featuring original lead singer Peter Beckett & original bassist Ron Moss (aka Ridge Forrester on CBS's The Bold & the Beautiful) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ramsey Lewis - Blues Alley (Two shows)
• Savion Glover - Howard Theatre
• Sing-a-long Sound of Music - Wolf Trap (Filene Center)
• Songs of Water - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Stout, Apparition, Counterfeit, Throwback, Hold Fast, Stitch the Lids, Dead End Lane, Teamster, Prone to Violence, Never Submit, Backhand, Monger - Ottobar (Baltimore) (Baltimore's 1st Hardcore Cares show)
• the Summer Husbands, Rohit Colin Rao, and Chad Drumheller - Velvet Lounge
• the Wannabeatles - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Westmain and Aaron Crawford & the Badcards - IOTA Club & Café
• White Ford Bronco - Rock & Roll Hotel


Sunday, 24 August 2014 [link to this day]

• Boston - Wolf Trap (Filene Center)
• David Wong & Raashi Kulkarni, Paradise, and Dave Yoon - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Dead Gaze - Black Cat (Backstage)
• Dead Women, Yairms, and AlhhlA - Galaxy Hut
• George Clinton & Parliament Funkadelic and Yo Mama's Big Fat Booty Band - 9:30 Club
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jason's School of Music Student Showcase - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Kustom Made - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Peacherine Ragtime Society Orchestra - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Pitches Be Crazy and Catatonic (Mid-Atlantic Harmony Sweeps Champs/National Finalist) - Jammin' Java (12:30 PM Matinee Show)
• Pleasure Curses - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 1:30 PM)
• Ramsey Lewis - Blues Alley (Two shows)
Richard Leigh - Jammin' Java NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Savion Glover - Howard Theatre
• the Sidekicks, Dowsing, Sundials, and the Obsessives - DC9
• Thumpers - Rock & Roll Hotel


Monday, 25 August 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• the Daily Mail, Lights Divide, and Charlemagne - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Frog Eyes and PS I Love You - DC9
• J. Robbins and Ghosts of Sailors at Sea - Galaxy Hut
• Julie Roberts - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Moutheater, Pharaoh, Cavern, Mind/Glow, and Foehammer - Cellar Door [Annandale, VA]
• Savion Glover - Howard Theatre
• the United States Navy Band Country Current - Kennedy Center (Millennium Stage)


Tuesday, 26 August 2014 [link to this day]

• Boston and Crack the Sky - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Chevelle - Fillmore Silver Spring
• Crobot and Foghound - Ottobar (Baltimore)
• Gina Ling Chinese Dance Chamber - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Humble Fire, Swimming, and Real Clothes - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC]
• Larry Graham & Graham Central Station - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Lexie Hayden, Keelan Donovan, and Niki Galvin & Conner Hitchcock - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Lil' John Roberts & Friends - Blues Alley (Two shows)
• Third World - Howard Theatre


Wednesday, 27 August 2014 [link to this day]

• Emily's Army - Ottobar (Baltimore)
• Geneva Renee - Blues Alley (Two shows)
• ilyAIMY - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• Iron Man, Vaporizer, and Corpse Light - Sidebar Tavern (Baltimore)
• JohnnySwim - Rams Head Live! (Baltimore)
• Jr. Cline & the Recliners - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kevin Morby and Steve Gunn - DC9
• Kill Paris, Sumner, and Racecarbed - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Kotebel - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Larry Graham & Graham Central Station - Birchmere
• Lobo Marino, Dan Lipton, and Devin Tuel - Gypsy Sally's (Free - Vinyl Lounge)
• Nice Breeze, Dave Jones, Twin Brother, and Old Earth - Velvet Lounge
• Pacific Northwest Ballet, Band of Horses, and Oregon Ballet Theatre - Wolf Trap (Filene Center)
• Swear & Shake - the Hamilton
• Windhand, Disciples of Christ, and Citadel - Black Cat (Backstage)


Thursday, 28 August 2014 [link to this day]

• 7 Bridges (Eagles tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Band Perry - Wolf Trap (Filene Center)
• Chris Hillman & Herb Pedersen and Carlene Carter - Birchmere
• Chris Thomas King (blues/guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Crocodiles and SISU - Comet Ping Pong
• the Handsome Family and Richard Buckner - IOTA Club & Café
• JFB and Martin Flex with Proxxy & Lantern, 2Rip, Malphunktion, DJ Obscure - U St Music Hall
• Kings of Hollywood - featuring Appetite for Destruction - Fillmore Silver Spring
• Longreef - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• MetroPerforms! 2014 Showcase - Kennedy Center (Millennium Stage)
• No Kiss No Poison and Phantomweight - Velvet Lounge
• the Polyphonic Spree - Black Cat (Mainstage)
• Simone & the Spectrum (EP Release) and Dr. Robinson's Fiasco - Jammin' Java
• Spirits and the Melchizedek Children - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Wild Ponies - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]


Friday, 29 August 2014 [link to this day]

• 13th Annual Page-to-Stage Festival - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Beautiful Swimmers, Steve Summers, and 1632 R DJs (Alamont & Jane Junior) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Big O & Dukes: Summer, Suds, & Strings with the Piedmont Boys and Shenandoah Alley - Jammin' Java
• Bishop's Green, the Set Up, and Wage Slave Underground - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Caz & the Day Laborers and Kickoman - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Chris Thomas King (blues/guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Crocodiles, SISU (members of Dum Dum Girls), Blacksage, Wildhoney, and Natural Velvet - Metro Gallery (Baltimore)
• Crowded Streets (Dave Matthews tribute) - Yards Park [355 Water St SE, WDC] (Rockin' on the Riverfront: 6:30 PM to 8:30 PM)
• David Kitchen Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Dinos Boys, Dirty Fences, and Thee Lexington Arrows - Wind-Up Space (Baltimore)
• Dixie Power Trio - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Drake & Lil Wayne - Jiffy Lube Live
• Fantasia & Joe - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• High 5 - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Jackopierce and Emily Hearn - the Hamilton
• Jeff from Acounting (rock/pop covers) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• John Berry Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kwesi K, Michael Coleman, and Michael Mattice - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Noel Gourdin and Avery*Sunshine - Birchmere
• Phora - Empire (formerly Jaxx)
• Prince Royce - Wolf Trap (Filene Center)
• Project Natale with Carl Cornwell, Bob Butta, Joe & Lou Natale - Twins Jazz (Two shows)
• Seldom Scene - Grist Mill Park [4710 Mt Vernon Memorial Hwy, Alexandria, VA] (Mt. Vernon Nights: 7:30 PM to 8:30 PM)
• Strange Design (Phish tribute) - Fillmore Silver Spring
• Western Star (album release party) - Ottobar (Baltimore)


Saturday, 30 August 2014 [link to this day]

• 13th Annual Page-to-Stage Festival - Kennedy Center (Millennium Stage)
26th Annual DC Blues Festival: Shakura S’Aida, Selwyn Birchwood Band, Eddie Turner, Shirleta Settles and Friends, Hardway Connection, Stacy Brooks Band, and more - Carter Barron Amphitheatre [16th Street and Colorado Avenue NW, Rock Creek Park, WDC]
• Bad Doctors - TBA
• Big Bang Baby - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Bill Kirchen & Too Much Fun and Jason D. Williams - Birchmere
• Chris Thomas King (blues/guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Crack the Sky - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Dirty Bourbon River Show - Gypsy Sally's
• Elikeh and On the Bus - IOTA Club & Café
• Face the Music, Jonathan Sloane Trio, MiraBlues, Keegan Corbey, and Colleen Dyer - Jammin' Java
• Four Star Combo - Potomac Overlook Regional Park [2845 N. Marcey Rd, Arlington, VA] (Summer Concert Series: 7-9 PM)
• the Fresh Beat Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Juan MacLean (DJ set) and Chris Burns - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• M.H. & His Orchestra, the Walking Sticks, and Black Masala - 9:30 Club
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Never Submit, Sovereign, Holdfast, Dysfigure, Monger, and Creep Crusades - Velvet Lounge
• Nitty Gritty Dirt Band with Chatham County Line - Strathmore (Music Center)
• Odonis Odonis - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (Presented by Rabbl)
• Perfect Pussy, Joanna Gruesome, Potty Mouth, and Love of Everything - Rock & Roll Hotel
• Project Natale with Carl Cornwell, Bob Butta, Joe & Lou Natale - Twins Jazz (Two shows)
• Radical Discharge, Black Wine, Blackwolf Beach, and Ratboiler - Metro Gallery (Baltimore)
• the Rat Pack Together Again! - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Rukut and Ache - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Sounougal (Our Boat) - Lisner Auditorium


Sunday, 31 August 2014 [link to this day]

• 30th Annual VSA Playwright Discovery Performance winners - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Avon Lucas Project - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Chris Thomas King (blues/guitar/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Crack the Sky - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Curtis Eller's American Circus - Galaxy Hut
• George Benson and Andreas Varady - Wolf Trap (Filene Center)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jeff Bridges & the Abiders - Birchmere
• Marco Antonio Solis - Patriot Center
• National Symphony Orchestra: Labor Day Weekend Concert - West Lawn of the US Capitol [1 1st Street NW, WDC]
• onewayness and Modulator ESP - WMUC Radio, 3130 South Campus Dining Hall (Upstairs) [College Park, MD] (3 PM to 6 PM)
• Pentacle (Ancient Death over North America 2014 Tour), Fantom Warrior, Sacrificial Blood, and Extermination Angel - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]
• Spoonboy, Bellows, and Eskimeaux - Black Cat (Backstage)
• Tandem North, Save the Arcadian, and Alissa Feudo - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)


Monday, 1 September 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Alarms & Controls and the Effects - Galaxy Hut
• Arsis, Allagaeon, and Exmortus - Empire (formerly Jaxx)


Tuesday, 2 September 2014 [link to this day]

• Aaron Myers - Blues Alley (Two shows)
• Gap Dream and Part Time - Comet Ping Pong
• Kenny Wayne Shepherd - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Spoon and Hamilton Leithauser - Lincoln Theatre - sold out


Wednesday, 3 September 2014 [link to this day]

• Bleachers and Misterwives - 9:30 Club
• Brent Peterson - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• the Features, Public Access TV, and the Grey A - Metro Gallery (Baltimore)
• Janiva Magness - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Nth Power - Jammin' Java
• Pree (record release) and Adron - Black Cat (Backstage)
• Spoon and Hamilton Leithauser - Lincoln Theatre - sold out
• ZZ Top, Jeff Beck, and Gary Clark Jr. - Merriweather Post Pavilion


Thursday, 4 September 2014 [link to this day]

• Back to School Funk Dance Party - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Blackwolf Beach and City Mouse - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Buzzcocks - Black Cat (Mainstage)
• Clipping - Metro Gallery (Baltimore)
• the Cowards Choir and Eliot Bronson - Jammin' Java
• Euge Groove - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Fujiya & Miyagi and Zorch - Rock & Roll Hotel
• Gipsy Kings and Ole' Noys - Wolf Trap (Filene Center)
• the Hold Steady - Canton Waterfront Park [3001 Boston St, Baltimore, MD] (First Thursdays Concerts in the Park - 7 PM to 10 PM)
• the New Mastersounds and Higher Hands - Gypsy Sally's
• Walter Beasley - Blues Alley (Two shows)
• White Lung and Mormon Crosses - DC9
• Windhand, All them witches, Barbelith, and Black Lung - Ottobar (Baltimore)


Friday, 5 September 2014 [link to this day]

• Afro Bop Alliance featuring Paquito D'Rivera - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bastards of Reality (Black Sabbath tribute) and Night Prowler (AC/DC tribute) - Ottobar (Baltimore)
• Cirque Dreams - Jungle Fantasy - Wolf Trap (Filene Center)
• Euge Groove - Birchmere
• Height with Friends & Eze Jackson (double album release party) with DDM, Mickey Free, and Secret Weapon Dave - Metro Gallery (Baltimore)
• Jamie XX - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Jeff From Accounting - Yards Park [355 Water St SE, WDC] (Rockin' on the Riverfront: 6:30 PM to 8:30 PM)
• Lee Foss, Charles Martin, and Mr. Bonkerz - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Love & Theft, Jana Kramer, and Natalie Stovall - Fillmore Silver Spring (WMZQ's Light the Night Concert)
• Manly Deeds - Wind-Up Space (Baltimore)
• Mary Mary - Howard Theatre (Two shows - 7:30 PM & 10 PM)
• Melodime and If Birds Could Fly - Jammin' Java
• the Nighthawks - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Rocco Deluca - Gypsy Sally's
• Ruthie & the Wranglers (americana country) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• Smoke Fairies - DC9 (Early show - 6 PM)
• Unconscious Distubance and Wise Eyes - Velvet Lounge
• Walter Beasley - Blues Alley (Two shows)
• Wings of Apollo (Force EP Release Party) and Albino Rhino - Rock & Roll Hotel


Saturday, 6 September 2014 [link to this day]

• Aerosmith with Slash featuring Myles Kennedy & the Conspirators - Jiffy Lube Live
• Bit Funk and Zimmer - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Bo Jankans & DJ Ragz and Kane Mayfield - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Bob Mould and Cymbals Eat Guitars - 9:30 Club
• Charlie Murphy - Howard Theatre (Two shows - 7 PM & 9:30 PM)
• Cirque Dreams - Jungle Fantasy - Wolf Trap (Filene Center)
• the David Mayfield Parade - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Demi Lovato, Christina Perri, and MKTO - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Ed Sheeran and Rudimental - Merriweather Post Pavilion
• the Features and Public Access TV - Rock & Roll Hotel
• Henry Nam - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Kids' Music: Rainbow Rock Band - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC] (10:30 AM Morning show)
• NRJ - Jammin' Java (Early show - 6 PM)
• Old Victrola (album release) - Wind-Up Space (Baltimore)
• Sean Barna (EP release), Typefighter, and More Humans - the Lot at Atlantic Plumbing [945 Florida Ave NW, WDC]
• Second Wind - Potomac Overlook Regional Park [2845 N. Marcey Rd, Arlington, VA] (Summer Concert Series: 7-9 PM)
• the Seldom Scene & Jonathan Edwards - Birchmere
• Set & Setting - TBA [DC]
• Sonny & the Sunsets - DC9
• Walter Beasley - Blues Alley (Two shows)
• Young Dubliners and Brother - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Zoso (Led Zeppelin tribute) - State Theatre


Sunday, 7 September 2014 [link to this day]

• Asleep at the Wheel and Seth Walker - Birchmere
• Burn the Ballroom - Jammin' Java
• Charlie Murphy - Howard Theatre (Two shows - 7 PM & 9:30 PM)
• Colbie Caillat - Wolf Trap (Filene Center)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Landlady (members of Man Man), Saint Rich, and Goblin Mold - Metro Gallery (Baltimore)
• Money and Lowell - DC9
• Phaze II & Friends featuring Avon Dews and songstress Lady K. - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Terisa Griffin - Blues Alley (Two shows)
• Walter Beasley & Lynne Fiddmont - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 8 September 2014 [link to this day]

• Anne McCue, Patty Reese, and Mary Battiata - Jammin' Java
• Anybody Killa - Empire (formerly Jaxx)
• DJ Shadow & Cut Chemist play Afrika Bambaataa - Fillmore Silver Spring
• Hawkwind, Witch Mountain, and Hedersleben - Metro Gallery (Baltimore)
• R5 - Rams Head Live! (Baltimore)
• Sir Sly & Wolf Gang - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Total Slacker, Paws, and Flashlights - DC9


Tuesday, 9 September 2014 [link to this day]

• August Alsina - Fillmore Silver Spring
• Chris Isaak - Birchmere
• Dead Rider and Holy Fingers - Ottobar (Baltimore)
• DJ Shadow & Cut Chemist play Afrika Bambaataa - Baltimore SoundStage
• Fruition - the Hamilton
• Hoba Hoba Spirit (Morroco) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Mineral and Into It. Over It. - Black Cat (Mainstage)
• Papercuts and Michael Nau (of Cotton Jones) - Metro Gallery (Baltimore)
• Paul Thorn - Rams Head Tavern (Annapolis)
• S. Carey and Califone - Rock & Roll Hotel
• Willie Nelson and Lukas Nelson - 9:30 Club
• the Young - DC9


Wednesday, 10 September 2014 [link to this day]

• Andrea Pais - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• Bill Maher - Warner Theatre
• Black Prairie and Kristin Andreassen - Jammin' Java
• Chet Faker - Ottobar (Baltimore)
• Chris Isaak - Birchmere
• Die Antwoord - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• DigiTour 2014: Jack and Jack - Fillmore Silver Spring
• Elephant Stone - Black Cat (Backstage)
• the Gaslight Anthem, Against Me!, and TwoPointEight - 9:30 Club - sold out
• the Recently Deceased, Robert Fireball Mitchell, and Danny B Harvey - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Sam Harris - Waking Up - Lisner Auditorium
• Tayyib Ali - Empire (formerly Jaxx)
• Terry Bozzio - the Hamilton
• Will Kimbrough and Amy Black - Rams Head Tavern (Annapolis)


Thursday, 11 September 2014 [link to this day]

• Amy Grant and Ellie Holcomb - Birchmere
• Billy Cobham and Spectrum 40 - Howard Theatre
• Cibo Matto (featuring Nels Cline) - Ottobar (Baltimore)
• Cluster (a cappella) - TBA
• the Gaslight Anthem, Against Me!, and TwoPointEight - 9:30 Club
• Mutual Benefit and Soft Cat - Rock & Roll Hotel
• Overkill - Empire (formerly Jaxx)
• Pinback and Tera Melos - Black Cat (Mainstage)
• Reptar and New Madrid - U St Music Hall (Presented by All Things Gold)
• Savoy - Mo Lasers Mo Problems - Fillmore Silver Spring
• Storyman (formerly the Guggenheim Grotto) - Jammin' Java
• Yellowjackets - Blues Alley (Two shows)
• Zoso (Led Zeppelin tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 12 September 2014 [link to this day]

• Ana Popovic - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Antigone Rising - Jammin' Java
• Balance & Composure, Seahaven, and Creepoid - Ottobar (Baltimore)
• Bell X1 - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bill Maher - live taping of HBO Standup Special - Warner Theatre - sold out
• the Crawdaddies (roots rock & zydeco) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• EPMD - Howard Theatre
• Eric Roberson - Baltimore SoundStage
• Frightwig and Jane Lee Hooker - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Grouplove, Portugal The Man, and Typhoon - Merriweather Post Pavilion (Honda Civic Tour)
• Josh Abbott Band - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Katchafire - State Theatre
• Kelly Shepherd and Nomad Stories - Twins Jazz (Two shows)
• Lera Lynn - Strathmore (Mansion)
• Melissa Ferrick and Natalia Zukerman - Birchmere
• the Oranges Band, Palomar, and K9 Millipede - Metro Gallery (Baltimore)
• the Pretty Reckless and Adelitas Way - Fillmore Silver Spring
• Skeletonwitch, Ghoul, and Black Anvil - Empire (formerly Jaxx)
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]
• Vieux Farka Touré - Artisphere (Ballroom)
• Yellowjackets - Blues Alley (Two shows)


Saturday, 13 September 2014 [link to this day]

• Black Cobra and Lo-Pan - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Bloodfeast, Deceased, and Crucifier - Empire (formerly Jaxx)
• Chris Monaghan - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Doug Stanhope - State Theatre
• Enrique Iglesias and Pitbull - Verizon Center
Garfunkel & Oates - Howard Theatre CANCELLED
• Holy Ghost (DJ set) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Kelly Shepherd and Nomad Stories - Twins Jazz (Two shows)
• the Legwarmers - Rams Head Live! (Baltimore)
Live Wire (AC/DC Tribute) - State Theatre Postponed
• the Manhattans - Birchmere
• Paperhaus, the Sea Life, BRNDA, and DJ Outputmessage - Comet Ping Pong
• Parachute and Matt Wertz - 9:30 Club
• Pat McGee - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Sonata Arctica, Delain, and Xandria - Baltimore SoundStage
• Star-Spangled Spectacular: Bicentennial of Our National Anthem - Hosted by John Lithgow, featuring performances by the Baltimore Symphony Orchestra, Kristin Chenoweth, Little Big Town, Pentatonix - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Steve Forbert - Jammin' Java
• Sylvan Esso - Howard Theatre (Moved from the Rock & Roll Hotel)
Sylvan Esso - Rock & Roll Hotel - sold out MOVED TO THE HOWARD THEATRE
• Trampled By Turtles, Trombone Shorty & Orleans Avenue, Iron & Wine, the Devil Makes Three, Guster, and Hurray for the Riff Raff - Merriweather Post Pavilion (Route 29 Revue - 1:30 PM Doors)
• White Denim and Clear Plastic Masks - Ottobar (Baltimore)
• Yellowjackets - Blues Alley (Two shows)


Sunday, 14 September 2014 [link to this day]

• the Blasters and Gas House Gorillas - Gypsy Sally's
• Hawthorne Heights, the Red Jumpsuit Apparatus, New Empire, and Famous Last Words - 9:30 Club (the Hope Revolution Tour)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jack White - Merriweather Post Pavilion
• Jackson Browne - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Life & Times and Deleted Scenes - Rock & Roll Hotel
• Man . . . Or Astro-Man?, the Pack A.D., and Wray - Black Cat (Mainstage)
• Nekrofilth, Cemetery Piss, Jenkem, and DJ Diamond Dustin - Ottobar (Baltimore)
• Pain of Salvation and Vangough - Empire (formerly Jaxx)
• Parker Millsap - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Paul Thorn Band - Birchmere
• Strand of Oaks and Christopher Denny - DC9
• Whirr, Cloakroom, Mind/Glow, and Naked - Metro Gallery (Baltimore)
• Yellowjackets - Blues Alley (Two shows)
• Youn Sun Nah & Ulf Wakenius Duo - Howard Theatre
• Youssou N'Dour - Lisner Auditorium


Monday, 15 September 2014 [link to this day]

• the British Invasion Tour 2014 featuring Gerry & the Pacemakers, Chad & Jeremy, Billy J. Kramer, Mike Pender's Searchers, Denny Laine (of the Moody Blues & Wings) - Birchmere
• Crowbar, Revocation, Havok, Fit For an Autopsy, Armed for Apocalypse, and Passage Between - Ottobar (Baltimore)
• His Golden Messenger - DC9
• Legendary Shack Shakers and Whiskey Shivers - Black Cat (Backstage)
• Punch - TBA
• Ty Segall and Ward - 9:30 Club


Tuesday, 16 September 2014 [link to this day]

• Com Truise and Survive - Ottobar (Baltimore)
• Dub FX - U St Music Hall
• Joshua James - Jammin' Java
• Joyce Manor, the Exquisites, and Mike Bell & the Movies - Rock & Roll Hotel
• Justin Townes Earle and American Aquarium - Birchmere
• OK Go - 9:30 Club
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Puya - Howard Theatre
• Ribab Fusion (Morocco) & Khumariyaan (Pakistan) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Sam Smith - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC] - sold out


Wednesday, 17 September 2014 [link to this day]

• Austronautalis, Sarah Jaffe, and Transit - DC9
• the Drums - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• George Porter Jr. & Runnin' Pardners - the Hamilton
• Glass Animals - Black Cat (Backstage)
• Hyperdub Tour - Kode9, DJ Spinn B2B Taso, Scratcha DVA - U St Music Hall
• Justin Townes Earle and American Aquarium - Birchmere
• Metronomy - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Paolo Nutini - Lincoln Theatre
• Raul Midón - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ruthie Foster - Howard Theatre
• Shane Gamble - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• Steely Dan (Jamalot Ever After Tour) - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Stiff Little Fingers - Baltimore SoundStage
• Suppression, Full of Hell, Noisem, and Triac - Sidebar Tavern (Baltimore)


Thursday, 18 September 2014 [link to this day]

• Asleep at the Wheel - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bahamas - DC9
• Clean Bandit and Lizzo - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
the Dandy Warhols - Black Cat (Mainstage) Moved to 9/21/14 - all tickets honored for the new date.
• Daryl Hall & John Oates - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Fortunate Youth (Fall With Friends Tour), New Kingston, and Ease Up - Jammin' Java
• Friendship Commanders - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Gary Puckett & the Union Gap - Birchmere
• Gooch Palms (Australia) - Wind-Up Space (Baltimore)
• Jane Monheit - Hello Bluebird: the Jazz of Judy Garland - Blues Alley (Two shows)
• Nate Smith & Kinfolk - Strathmore (Mansion)
• Simian Mobile Disco (live) and Protect-U - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Slow Club and Nick Mulvey - Rock & Roll Hotel
• Stromae - 9:30 Club (Late show - 10 PM) - sold out
• Wes Tucker, the Successful Failures, and the Walkaways - Velvet Lounge


Friday, 19 September 2014 [link to this day]

• Big Sandy & His Fly-Rite Boys - IOTA Club & Café
• Dreamstreet (classic rock covers) - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• Eluveitie, Tyr, and Metsatoll - Baltimore SoundStage
• Erasure and Nina - 9:30 Club - sold out
• Greenksy Bluegrass - Rams Head Live! (Baltimore)
• Jane Monheit - Hello Bluebird: the Jazz of Judy Garland - Blues Alley (Two shows)
• Justin Currie (from Del Amitri) and the Mastersons - Jammin' Java (Rescheduled from 5/16/14)
• Little Daylight - DC9 (Early show - 6 PM)
• Lushfarm, Hammer No More the Fingers, Sr. (formerly Thee The The), VLMA, and Balkan Falcon - Metro Gallery (Baltimore)
• Pasadena, Bumpin' Uglies, Billy Lyve, Oz, and Knolly Moles - Fillmore Silver Spring
• Reel Big Fish - Power Plant Live [34 Market Place, Baltimore, MD] (Free!)
• Rubblebucket and Body Language - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Rukut and Clamfight - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Sax Pack: Jeff Kashiwa, Steve Cole, Marcus Anderson, with special guest Marc Antoine - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• the Wailin' Jennys - Birchmere
• Yacht and White Fang - Black Cat (Mainstage)


Saturday, 20 September 2014 [link to this day]

• Aurelian, Virulence, Silence the Blind, and Threatpoint - Guido's Speakeasy [543 N Market St, Frederick, MD] (Guido's Monthly Metal)
• Brad Paisley, Leah Turner, and Charlie Worsham - Jiffy Lube Live
• Casey Cares 12th Annual Rock 'n' Roll Bash Live - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
Chaos in the Universe - Hail the Sun, Stolas, the Venetia Fair, Body Thief, Haunt, the Sound of Sincerity - Sidebar Tavern (Baltimore)
• English Beat - State Theatre
• Enrique Bunbury - Fillmore Silver Spring
• Erasure and Nina - 9:30 Club
• the Floozies (Back On It Tour), Late Night Radio, and Branx - Baltimore SoundStage
• the Growlers and the Garden - Black Cat (Mainstage)
• How To Dress Well - U St Music Hall
• Jane Monheit - Hello Bluebird: the Jazz of Judy Garland - Blues Alley (Two shows)
• Kid Congo & the Pink Monkey Birds - Comet Ping Pong
• Kix - Rams Head Live! (Baltimore)
Life In Color - Merriweather Post Pavilion
• Several Species (Pink Floyd tribute) - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Shahkar Bineshpajooh & Symphony Orchestra - Warner Theatre
• Street Corner Symphony - Jammin' Java
• Turbogeist - Empire (formerly Jaxx)
• the Wailin' Jennys - Birchmere
• Wanda Sykes - Strathmore (Music Center)


Sunday, 21 September 2014 [link to this day]

• Bellydance Evolution: Alice In Wonderland - Birchmere
• Broncho and Low Litas - DC9
Chaos in the Universe - Day 2 - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Dandy Warhols and Turbogeist - Black Cat (Mainstage - Rescheduled from 9/18/14)
• Dishwalla, Nine Days, and Stroke 9 - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Earth and King Dude - Rock & Roll Hotel
• Hard Working Americans featuring Todd Snider & Dave Schools with Tod Sheaffer (of Railroad Earth) - Howard Theatre
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jane Monheit - Hello Bluebird: the Jazz of Judy Garland - Blues Alley (Two shows)
• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Classics Go Pop! - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Leprous - Empire (formerly Jaxx)
• Senses Fail (Let It Unfold You 10-year anniversary tour), No Bragging Rights, and Knuckle Puck - Ottobar (Baltimore)
• Shovels & Rope and John Fullbright - 9:30 Club
• Wishbone Ash - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 22 September 2014 [link to this day]

• the Bros. Landreth and Marc Scibilia - Jammin' Java
• the Cave Singers - DC9
• Grey Gordon, the Fossil Youth, and Sharptooth - Charm City Art Space (Baltimore)
• MO and Holychild - 9:30 Club
• Needtobreathe (Rivers in the Wasteland World Tour) - Fillmore Silver Spring


Tuesday, 23 September 2014 [link to this day]

• Hard Skin, Kicker, and Pure Disgust - TBA
• Coheed & Cambria and Thank You Scientist - Fillmore Silver Spring - sold out
• Deafheaven and No Joy - Ottobar (Baltimore)
• John Hiatt & the Combo - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Nicki Bluhm & the Gramblers and Mother Hips - Baltimore SoundStage
• Sean Rowe (album release) - Jammin' Java
• Slow Magic and Kodak To Graph - DC9
• Tri Minh's Quartet (Vietnam) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Twenty One Pilots - 9:30 Club - sold out
• Why? and Dessa - Black Cat (Mainstage)


Wednesday, 24 September 2014 [link to this day]

• BoDeans and Honor By August - Birchmere
• Brendan James - Jammin' Java
• David Andrew Smith - Georgetown Waterfront [K St, Washington Harbor, DC] (Georgetown Waterfront Summer Concerts: 5:30 PM to 7:30 PM)
• John Hiatt & the Combo - Rams Head Tavern (Annapolis)
• John Mayall and Eli Cook - the Hamilton
• Lydia Loveless - DC9
• Miniature Tigers and the Griswolds - Metro Gallery (Baltimore) (Rescheduled from 8/14/14)
• Shonen Knife, Plurals, and Crimson Wave - Ottobar (Baltimore)
• Slaughter & the Dogs, Ravagers, Enemy Insects, and Nude Massacre - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Twenty One Pilots - 9:30 Club - sold out


Thursday, 25 September 2014 [link to this day]

• Alesana, Megosh, the Funeral Portrait, the Things They Carried, Chivalry's Not Dead, Your Last Descent, and Fall Together - Empire (formerly Jaxx)
• Atlanta Rhythm Section - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Black Keys and Cage the Elephant - Verizon Center
• Ethan Johns - Jammin' Java
• Five Finger Death Punch, Volbeat, Hellyeah, and Nothing More - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• GBH - Ottobar (Baltimore)
• Iggy Azalea - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Lily Allen - 9:30 Club - sold out
• North Mississippi Allstars - State Theatre
• Stick Figure, Pacific Dub, and Hirie - U St Music Hall (Early show - 6 PM)
• Tennis and Pure Bathing Culture - Black Cat (Mainstage)
• Terence Blanchard (trumpet) - Blues Alley (Two shows)
• Tower of Power - Birchmere
• Upstart Fest Tour (lineup TBA) - Sidebar Tavern (Baltimore)


Friday, 26 September 2014 [link to this day]

• Banks - 9:30 Club (Early show - 6:30 PM) - sold out
• Bastard Sapling - Sidebar Tavern (Baltimore)
• BlackHawk & the Outlaws - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Blame Canada (Rush tribute), Zed Dreppelin (Led Zeppelin tribute), and Selling Fairfax By the Pound (Genesis tribute) - Empire (formerly Jaxx)
• Bonobo (DJ Set) and FaltyDL - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Christopher Owens - Black Cat (Mainstage)
• Feed God Cabbage, Tiptoe Disco, and Celtic Panda - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• J Mascis and Purling Hiss - Ottobar (Baltimore)
• Johnny Winter - Birchmere
• Mindy Gledhill - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Pop Goes the City with Party Rock - Rams Head Live! (Baltimore)
• Sami Yusuf - Strathmore (Music Center)
• Snarky Puppy - Fillmore Silver Spring
• Sondre Lerche - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• TBA - Rockville Town Square [200 East Middle Lane, Rockville, MD] (Friday Night Live: 6:30 - 9 PM)
• Terence Blanchard (trumpet) - Blues Alley (Two shows)
Vita & the Woolf, Pleasure Curses, and Champagne Fever - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC] CANCELLED


Saturday, 27 September 2014 [link to this day]

• Anjelah Johnson - Warner Theatre
• Aziz Ansari - Verizon Center
• the BoDeans - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Celebration (CD Release Party) and Ami Dang (EP Reelase Party) - Ottobar (Baltimore)
• Charlie Hunter & Scott Amendola Duo - Jammin' Java
• Cherub, Ghost Beach, and Gibbz - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Empire's Battle of the Bands - Final Round - Empire (formerly Jaxx)
• Jennifer Holliday and Tony Terry - Howard Theatre
• Lane 8 - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Maysa - Birchmere
• My Brightest Diamond - Rock & Roll Hotel
• North Mississippi Allstars - Baltimore SoundStage
• Patti LuPone: COULDA, WOULDA, SHOULDA. . . .Played That Part - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Pomplamoose - Black Cat (Mainstage)
• Real Estate - Flying Dog Brewery [4607 Wedgewood Blvd, Frederick, MD]
• Steven Lin (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Terence Blanchard (trumpet) - Blues Alley (Two shows)


Sunday, 28 September 2014 [link to this day]

• After the Burial, Texas In July, I Declare War, Reflections, and Come the Dawn - Empire (formerly Jaxx)
• Bryan Ferry - Lincoln Theatre - sold out
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jill Barber - Jammin' Java
• Kasabian and Bo Ningen - 9:30 Club
• the NRIs (record release) - Black Cat (Backstage)
• Phaeleh - U St Music Hall
• Ralph Stanley & the Clinch Mt. Boys - Birchmere
• Ron Pope - Howard Theatre
• the Steeldrivers - the Hamilton
• Terence Blanchard (trumpet) - Blues Alley (Two shows)


Monday, 29 September 2014 [link to this day]

• Bryan Ferry - Lincoln Theatre
• Bushwalla - Jammin' Java
• Cher (Dressed to Kill Tour) - Verizon Center
• Chromeo and Wave Racer - 9:30 Club - sold out
• Glenn Tilbrook - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 30 September 2014 [link to this day]

• Asia - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Chromeo and Wave Racer - 9:30 Club
• Glenn Tilbrook (of Squeeze) - Jammin' Java
• Jungle and Beaty Heart - Black Cat (Mainstage)
• Matthew Perryman Jones, Andrew Combs, and Jillian Edwards - the Hamilton
• Odesza, Hayden James, and Ambassadeurs - U St Music Hall


Wednesday, 1 October 2014 [link to this day]

• the Afghan Whigs and Joseph Arthur - 9:30 Club
• Asia - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Dom Flemons Trio and Grace & Tony - the Hamilton
• Doyle Dykes - Jammin' Java
• Dru Hill feat. Sisqo, Nokio, Jazz & Tao - Howard Theatre
• Prong and Curb the Enemy - Empire (formerly Jaxx)
• the Raveonettes and Coves - Black Cat (Mainstage)
• Woman's Hour - DC9


Thursday, 2 October 2014 [link to this day]

• Big Freedia - Howard Theatre
• Bill Cosby - Strathmore (Music Center)
• Black Lips and King Khan & the BBQ Show - Black Cat (Mainstage)
• Charli XCX, Elliphant, and Femme - 9:30 Club
• Freeman and Arc Iris - Rock & Roll Hotel
• GusGus - U St Music Hall (Early show - 6:30 PM)
• John McEuen (Nitty Gritty Dirt Band) - Jammin' Java
• Lori McKenna and Carrie Rodriguez - Birchmere
• Marc Brousard, Mingo Fishtrap, and Andy Suzuki - the Hamilton
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Theory of a Deadman - Rams Head Live! (Baltimore)
• Valerie June - 6th & I


Friday, 3 October 2014 [link to this day]

• Amy Schumer - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Boban & Marko Markovic Orchestra - Lisner Auditorium
• Delta Spirit and Peter Matthew Bauer (of the Walkmen) - 9:30 Club
• the Fabulous Dialtones - Jammin' Java
• Hangtown Dancehall: Eric Brace & Karl Straub with Kelly Willis, Wesley Stace (aka John Wesley Harding), Peter Cooper, and more - Birchmere
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Sons of Bill and Israel Nash - the Hamilton
• Suzy Bogguss - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Toumani Diabate & Sidiki Diabate - Artisphere (Spectrum Theatre)


Saturday, 4 October 2014 [link to this day]

• Al Petteway & Amy White - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Chessie Jam Children's Music Fest: Biz Markie of Yo Gabba Gabba, Justin Roberts, Recess Monkey, Father Goose, Milkshake, Lalabibi - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Cloud Nothings and Tyvek - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Emmet Swimming - State Theatre
• Gardens & Villa - Rock & Roll Hotel
• Jarabe de Palo - Baltimore SoundStage (Rescheduled from 10/10/14)
• Keiko Matsui - Birchmere
• King Tuff - Black Cat (Mainstage)
• the Larry Brown Quintet featuring special guest vocalist Sharon Clark - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Lil Dicky and DJ Omega - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Point Break LIVE - Howard Theatre
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• the Senegal St. Joseph Gospel Choir - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Super bob - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• X Ambassadors, Jamie N Commons, and Madi Diaz - DC9


Sunday, 5 October 2014 [link to this day]

• Asgeir - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Citizen - Ottobar (Baltimore)
• Combichrist, Blood on the Dance Floor, Davey Suicide, and Darksiderz - Baltimore SoundStage
• Jarabe de Palo - Birchmere (In the Flex Stage)
• Jo Dee Messina - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 3 PM all-ages and 7 PM 21+)
• Rachelle Ferrell - Blues Alley (Two shows)
• Rory Block - Jammin' Java
WPOC Sunday in the Country: Jake Owen, Eli Young Band, Chase Rice, Cassadee Pope, the Cadillac 3 - Merriweather Post Pavilion (1 PM Doors) - sold out


Monday, 6 October 2014 [link to this day]

• Blake Mills and yMusic - the Hamilton
• the Doubleclicks - Jammin' Java
• Jenn Grinels - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Lykke Li - 9:30 Club


Tuesday, 7 October 2014 [link to this day]

• Allen Stone, Bad Rabbits, and Bruno Major - 9:30 Club
• Anais Mitchell - the Hamilton
• Betty Who - Fillmore Silver Spring
• Butcher Babies - Baltimore SoundStage
• Electric Six and the Soft White Sixties - Black Cat (Mainstage)
• Hercules & Love Affair - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Macy Gray (The Way Tour 2014) - Birchmere
• Noam Pikelny & Stuart Duncan - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Rüfüs Du Sol and Hermitude - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Red Molly and Mark Erelli - the Hamilton
• Within Temptation and Amaranthe - Rams Head Live! (Baltimore)


Wednesday, 8 October 2014 [link to this day]

• the Airborne Toxic Event - 9:30 Club
• Belgrade Philharmonic Orchestra - Strathmore (Music Center)
• the Duhks - Jammin' Java
• Hollywood Ending and Astro Safari USA - Ottobar (Baltimore)
• the Kooks - Rams Head Live! (Baltimore)
• Mandolin Orange and Michaela Anne - Gypsy Sally's
• the Murray Hill Show - Birchmere
• Sinkane and Helado Negro - DC9


Thursday, 9 October 2014 [link to this day]

• the Bangles - Rams Head Tavern (Annapolis) - sold out
• Frnklero & the Cellabration - Metro Gallery (Baltimore)
• Hollywood Ending and Astro Safari USA - Jammin' Java
Little Mix (the Salute Tour) and Jackson Guthy - Fillmore Silver Spring CANCELLED
• Michael Franks - Birchmere
• Perfume Genius - the Hamilton
• Ray Chen (violin) & Julio Elizalde (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Tim and Eric & Dr. Steve Brule - Lincoln Theatre - sold out


Friday, 10 October 2014 [link to this day]

• Anders Osborne & the Mother Hips - Howard Theatre
• the Black Lillies - the Hamilton
• California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio - Strathmore (Music Center)
• the Fabulous Hubcaps - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
Jarabe de Palo - Baltimore SoundStage MOVED TO 10/4/14
• Kathleen Madigan - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Las Cafeteras - Artisphere (Ballroom)
• Marc Anthony - Patriot Center
• Michael Franks - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Simone Dinnerstein (piano) - Wolf Trap (the Barns)
• Suffocation, Kataklysm, Jungle Rot, Pyrexia, Internal Bleeding, and Abandon Earth - Empire (formerly Jaxx)


Saturday, 11 October 2014 [link to this day]

B.B. King - Strathmore (Music Center) CANCELLED
• Bastille - Patriot Center
• California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Citizen Cope: Clarence Greenwood Recordings 10th Anniversary Tour - Rams Head Live! (Baltimore)
• Dub City Renegades and Session Rockers - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Generationals and Arum Rae - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Iceage and Helm - Metro Gallery (Baltimore)
• Judah & the Lion - Jammin' Java (Early show - 6;30 PM)
• Macy Gray - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mike Epps - Warner Theatre (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• Permafrost, Gloom, Asthma Castle, and Grethor - Guido's Speakeasy [543 N Market St, Frederick, MD] (Guido's Monthly Metal)
• Phil Vassar - Birchmere
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Yelle - 9:30 Club


Sunday, 12 October 2014 [link to this day]

• Butcher Babies and Anti-Mortem - Empire (formerly Jaxx)
• Cassandra Wilson - Howard Theatre (Two shows - 7:30 PM & 10 PM)
• Citizen Cope (with full band) - celebrating the 10th anniversary of the Clarence Greenwood Recordings - 9:30 Club
• the Kingston Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mirah and Death Vessel - Black Cat (Backstage)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• the Whispers - Birchmere


Monday, 13 October 2014 [link to this day]

• Boy & Bear and Run River North - Baltimore SoundStage
• Herb Alpert & Lani Hall - Birchmere
• King Diamond - Fillmore Silver Spring
• Marketa Irglova and Rosi Golan - the Hamilton
• Porter Robinson, Giraffage, and Lemaitre - 9:30 Club


Tuesday, 14 October 2014 [link to this day]

• the Amity Affliction, For the Fallen Dreams, Obey the Brave, Crossfaith, and Exotype - Empire (formerly Jaxx)
• Cymbals Eat Guitars, Slothrust, and Joy Classic - Metro Gallery (Baltimore)
• Ian McLagan (of Faces) (Album Release Concert) - Jammin' Java
• Jake Shimabukuro (2014 Uke Nations Tour) - Birchmere
• New Politics, Bad Suns, and Somekindawonderful - 9:30 Club
• the Orwells and Skaters - Black Cat (Mainstage)


Wednesday, 15 October 2014 [link to this day]

• Authority Zero - Jammin' Java
• Danish String Quartet - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Fat White Family and Jeffrey Lewis - Black Cat (Backstage)
• Frankie Valli & the Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Gaelic Storm - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jake Shimabukuro (2014 Uke Nations Tour) - Birchmere
• the Janoskians - Fillmore Silver Spring
• Jimmy Eat World - Futures 10 Year Anniversary Tour - 9:30 Club (Late show - 10 Pm) - sold out


Thursday, 16 October 2014 [link to this day]

• America and Louis Mosrie - Birchmere
• Black 47 (farewell tour) - Jammin' Java
• Frankie Valli & the Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Hot 8 Brass Band - the Hamilton
• J Mascis and Luluc - Black Cat (Backstage)
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Masters of Illusion - Believe the Impossible - Warner Theatre
• Rupert Boyd (classical guitar) - Strathmore (Mansion)
• St. Paul & the Broken Bones and Jessica Hernandez & the Deltas - 9:30 Club
• the Subdudes Reunion Tour - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Warpaint - Fillmore Silver Spring


Friday, 17 October 2014 [link to this day]

• Bernhoft - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• David Sedaris - Strathmore (Music Center)
• Dr. Ralph Stanley and The Clinch Mountain Boys: Farewell Tour - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Gaelic Storm - Birchmere
• Jay Nash - Jammin' Java (Early show - 7:30 PM)
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Julian Casablancas + the Voidz - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Lez Zeppelin (all-girls Led Zeppelin tribute) - State Theatre
• Little River Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Marco Benevento - Gypsy Sally's
• mewithoutYou (Catch For Us the Foxes 10-year anniversary tour), the Appleseed Cast, and Hop Along - Ottobar (Baltimore)
• the Nick and Knight Tour - Baltimore SoundStage
• Phantogram - Rams Head Live! (Baltimore)
• SNRG presents The Home Away From Home, Homecoming! - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Spin Doctors - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Zola Jesus - Hirshhorn Museum [700 Independence Ave SW, WDC]


Saturday, 18 October 2014 [link to this day]

• Assembly of Dust - Gypsy Sally's
• Felipe Esparza, Martin Amini, Rodrigo Torres, and Marcella Arguello - State Theatre
• Flying Lotus and Thundercat - Lincoln Theatre
• Joe Rogan - Warner Theatre
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Kopecky Family Band - Rock & Roll Hotel
• National Philharmonic: Dvorák's New World Symphony - Strathmore (Music Center)
• Raven's Night 2014 - Sci-Fi Phantasm - Birchmere
• Rufus Wainwright - Rams Head Tavern (Annapolis)
• San Fermin & Courtney Barnett with Mikhael Paskalev - Black Cat (Mainstage)
• Southern Culture on the Skids - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• You Me at Six, Deaf Havana, Stars in Stereo, and Basic Vacation - 9:30 Club (Rescheduled from 5/18/14)


Sunday, 19 October 2014 [link to this day]

• Andy McKee - Birchmere
• Bombay Bicycle Club and Milo Greene - 9:30 Club
• Gregory Porter - Howard Theatre
• Joshua Redman - Blues Alley (Two shows)
• Mike Watt (il songo del marinalo) - Black Cat (Backstage)
• National Philharmonic: Dvorák's New World Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• a Pete Seeger Tribute featuring Cathy Fink & Marcy Marxer, Emma's Revolution, Joe Uehlein & the U-Liners, and Josh White Jr. - the Hamilton
• Tony MacAlpine, Travis Larson Band, and LoNero - Jammin' Java


Monday, 20 October 2014 [link to this day]

• Gregory Porter - Howard Theatre
• Phantogram and Lia Ices - 9:30 Club
• Robert Earl Keen (acoustic) - Birchmere (in the Music Hall)
• White Fence, King Gizzard & the Wizard Lizard, Slow Jerks, and the Mystery Lights - Metro Gallery (Baltimore)


Tuesday, 21 October 2014 [link to this day]

• Art Speigelman's WORDLESS! - Lisner Auditorium
• Moon Taxi (Animal Style Tour) - Fillmore Silver Spring
• Robert Earl Keen (request show) - Birchmere (In the Flex Stage)
• Todd Snider - Baltimore SoundStage
• Twin Peaks and Tweens - Metro Gallery (Baltimore)


Wednesday, 22 October 2014 [link to this day]

• Beats Antique, Shpongle (Simon Posford DJ Set), emancipator, and Lafa Taylor - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Coasts - Jammin' Java
• Lisa Engelken & the Monster Quintet: East Coast Debut of Little Warrior - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Marshall Tucker Band - Birchmere
• Merchandise, Ninos Du Brasil, and Zzones - Black Cat (Backstage)
• Slowdive and Low - 9:30 Club
• Twiztid - Rams Head Live! (Baltimore)


Thursday, 23 October 2014 [link to this day]

• Adrian Belew (from King Crimson) Power Trio - Jammin' Java
• Arch Enemy, Kreator, Huntress, and Starkill - Baltimore SoundStage
• Boyce Avenue - Fillmore Silver Spring
• John Jorgenson Bluegrass Band featuring John Jorgenson, Herb Pedersen, Jon Randall, Mark Fain - with opener Nathan McEuen - Birchmere
• the Moon & Seven Stars: Ronn McFarlane (lute) & Mindy Rosenfeld (flute) - Strathmore (Mansion)
• the Reign of Kindo and Matthew Santos - Ottobar (Baltimore)
• Steep Canyon Rangers and Hackensaw Boys - Rams Head Live! (Baltimore)


Friday, 24 October 2014 [link to this day]

• Bassekou Kouyate & Ngoni Blues - Artisphere (Ballroom)
• Dope Body (Album Release Show), Roomrunner, Smoke Bellow, and Big Mouth - Metro Gallery (Baltimore)
From the Top: Live with host Christpher O'Riley - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)
• Judas Priest (Redeemer of Souls Tour 2014) and Steel Panther - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Keith Sweat - Howard Theatre
• the Milk Carton Kids and Sarah jarosz featuring Alex Hargreaves, Paul Kowert, and Nathaniel Smith - Lincoln Theatre
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• the Ocean Blue - Jammin' Java (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• the Oxymorons - Strathmore (Mansion)
• Steep Canyon Rangers - Birchmere
• Tommy Castro & the Painkillers - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 25 October 2014 [link to this day]

• Angus & Julia Stone - 6th & I
• Dan + Shay: Where It All Began Tour - 9:30 Club (Early show - 6:30 PM)
• Gladys Knight - Warner Theatre
• the Greencards - Jammin' Java
• Mary Black (Last Call Tour) and Roisin O. - Birchmere
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• National Chamber Ensemble: Night of Italian Opera with soprano Yana Eminova and baritone Anton Belov - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Sharon Van Etten and Tiny Ruins - Ottobar (Baltimore)
• Twin Shadow and Movement - Black Cat (Mainstage)
• Vance Joy and Jaymes Young - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Voyage (Journey tribute featuring Hugo) - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)


Sunday, 26 October 2014 [link to this day]

• Anthony McGill (clarinet) & Christopher Shih (piano) - Strathmore (Mansion)
• Beth Hart - Birchmere
• the Damned, T.S.O.L., and the Briefs - Black Cat (Mainstage)
• Django Festival Allstars featuring Dorado Schmitt, Ludovic Beier, and Pierre Blanchard - Howard Theatre
• Najee - Blues Alley (Two shows)
• Robert Earl Keen - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Streetlight Manifesto - Fillmore Silver Spring
What Makes It Great? with Rob Kapilow - Yuliya Gorenman (piano) - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)


Monday, 27 October 2014 [link to this day]

• Anna Nalick and Justin Levinson - Jammin' Java


Tuesday, 28 October 2014 [link to this day]

• Deniro Farrar and Denzel Curry - Empire (formerly Jaxx) (the Bowdown Tour)
Paul Brady - Jammin' Java CANCELLED
• Temples - 9:30 Club
• Todd Rundgren - Birchmere


Wednesday, 29 October 2014 [link to this day]

• Darlingside & Tall Heights - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Empire! Empire! (I Was a Lonely Estate), Warren Franklin & the Founding Fathers, TrunkWeed, and Kissing Fractures - Metro Gallery (Baltimore) (Rescheduled from 8/5/14)
• Los Lobos (performing their Grammy-winning record La Pistola Y El Corazon in its entirety) - Birchmere


Thursday, 30 October 2014 [link to this day]

• Laurie Anderson - Language of the Future - Birchmere
• Pallbearer, Tombs, and Vattnet Viskar - Metro Gallery (Baltimore)
• Preston Reed - Jammin' Java
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]
• Russian Red and Babes - DC9


Friday, 31 October 2014 [link to this day]

• the AntiChrist - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]
• Ballyhoo! & Tribal Seeds and Gonzo with Beyond I Sight - Baltimore SoundStage
• Bela Fleck with Abigail Washburn, Del McCoury, and David Grisman - Lisner Auditorium
• Fleetwood Mac - Verizon Center
• Gerald Albright - Birchmere
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]
• Russian Red and Babes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Samhain, Goatwhore, and Midnight - Howard Theatre


Saturday, 1 November 2014 [link to this day]

• Cécile McLorin Salvant - 6th & I (Presented by WPAS)
• David Benoit - Blues Alley (Two shows)
• Dum Dum Girls, together PANGEA, Cherry Glazerr, Mozes & the Firstborn, AJ Davila & Terror Amor, and Wax Witches - Black Cat (Burger Records Caravan of Stars)
• James Hunter - the Hamilton
• Lewis Watson - Jammin' Java
• Los Straitjackets with special guest vocalist Deke Dickerson - Gypsy Sally's
• National Philharmonic: Mozart's Requiem - Strathmore (Music Center)
• Robin Trower - Howard Theatre
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]
• Sinead O'Connor - Birchmere
Steve Wynn (Dream Syndicate) - Jammin' Java NO LONGER ON VENUE WEB SITE


Sunday, 2 November 2014 [link to this day]

• Acoustic Alchemy - Birchmere
• Darlingside - Jammin' Java
• David Benoit - Blues Alley (Two shows)
• the Glitch Mob, the M Machine, and Chrome Sparks - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• the James Hunter Six - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Lecrae, Andy Mineo, and DJ Promote - Fillmore Silver Spring (the Anomaly Tour)
• Meat Puppets and Cass McCombs - Black Cat
• National Philharmonic: Mozart's Requiem - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Monday, 3 November 2014 [link to this day]

• Onslaught, Artillery, and Striker - Empire (formerly Jaxx)
• Richard Marx (Whatever We Started Tour) - Birchmere


Tuesday, 4 November 2014 [link to this day]

• Acoustic Alchemy - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Doyle Bramhall II - Jammin' Java
• Hozier and James Bay - 9:30 Club - sold out
• James McMurtry (with band) - Birchmere
• Mastodon, Gojira, and Kvelertak - Rams Head Live! (Baltimore)


Wednesday, 5 November 2014 [link to this day]

• Adrian Legg and Peppino D'Agostino - Jammin' Java
• Delbert McClinton - Birchmere
• Doyle Bramhall II - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ex Hex, Speedy Ortiz, Wing Dam, and Hive Bent - Ottobar (Baltimore)
• Gewandhaus Orchestra of Leipzig: Riccardo Chailly (music director), Nikolaj Znaider 9violin) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)
• Jeff Coffin & the Mutet (sax from DMB/Fusion) - Blues Alley (Two shows)
• Kodaline and Birds of Tokyo - 9:30 Club
• Patrick Bruel - Warner Theatre
• Pup - DC9


Thursday, 6 November 2014 [link to this day]

• Broad City Live - 9:30 Club (Rescheduled from 3/6/14) - sold out
• Eric Johnson & Mike Stern: Eclectic Guitars - Birchmere
the Horrors and Moon Duo - Black Cat (Mainstage) CANCELLED
• Ian Anderson: the Best of Jethro Tull - Lincoln Theatre
• Noah Gunderson - the Hamilton
• Radhe Radhe: Rites of Holi - Strathmore (Music Center)


Friday, 7 November 2014 [link to this day]

• Joan Rivers - Strathmore (Music Center)
• London Grammar - 9:30 Club
• Loose Ends - Howard Theatre (Two shows - 8 PM & 11 PM)
• Mike Birbiglia - Thank God for Jokes - Warner Theatre
• Tom Papa (comedian) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tom Paxton with the Don Juans (Jon Vezner & Don Henry) - Birchmere


Saturday, 8 November 2014 [link to this day]

• Academy of Ancient Music - Strathmore (Music Center)
• Beatrice Rana (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Delbert McClinton - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Fitz & the Tantrums - 9:30 Club
• James Vincent McMorrow - Lincoln Theatre
• Kimbra - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Mavericks - State Theatre
• SuicideGirls Blackheart Burlesque Tour - Baltimore SoundStage
• Suzanne Westenhoefer - Birchmere


Sunday, 9 November 2014 [link to this day]

• Aaron Carter - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Alton Brown - Warner Theatre
• Jim Brickman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Three Great B's -- Bach, Beethoven, and Bartok! - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Rusko - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Suzanne Vega - 6th & I


Monday, 10 November 2014 [link to this day]

• Aaron Carter and Erica Ashley - Jammin' Java
• Buddy Guy - Birchmere
• Rachael Yamagata - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 11 November 2014 [link to this day]

• Declan O'Rourke - Jammin' Java
• Orion Weiss (piano) - Salzburg Marionettes - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Rachael Yamagata (10th Anniversary of Happenstance) - Birchmere
• the Rural Alberta Advantage and July Talk - Rock & Roll Hotel


Wednesday, 12 November 2014 [link to this day]

• Blue October - Fillmore Silver Spring


Thursday, 13 November 2014 [link to this day]

• Aaron Behrens & the Midnight Stroll and Ranch Ghost - Rock & Roll Hotel
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• O'Death - DC9
• Yann Tiersen - Baltimore SoundStage


Friday, 14 November 2014 [link to this day]

• Czech Philharmonic: Jean-Yves Thibaudet (piano), Jin Belohlavek (conductor) - Janacek's Taras Bulba, Liszt's Piano Concerto No. 2 in A Major, S. 125, Dvorak's Symphony No. 9, "From the New World", Op. 95 - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Dale Earnhardt Jr. Jr. - 9:30 Club
• David Bromberg Big Band and Honey Child - Birchmere
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Forward (ex-Deathside), Long Knife, and Coke Bust - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Hot Rize - the Hamilton
• Mars 4tet with Max Murray, Donato Soveiro, Frank Russo, & Jeff Antoniuk - Twins Jazz (Two shows)
• Timeflies (After Hours Tour) and Kap Slap - Fillmore Silver Spring


Saturday, 15 November 2014 [link to this day]

• American Festival Pops Orchestra: Lights, Camera, Action! - Music from the Cinema, Television, and Broadway with special guest artist Norma Douglas Zimdahl - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Caribou and Jessy Lanza - Black Cat (Mainstage)
• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Ghost Brothers of Darkland County - Warner Theatre
• Laura Stevenson - Black Cat (Backstage)
• Mars 4tet with Max Murray, Donato Soveiro, Frank Russo, & Jeff Antoniuk - Twins Jazz (Two shows)
• Oleta Adams - Birchmere
• the Texas Chainsaw Horns & Hot Mess Burlesque - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• VOCA PEOPLE - Strathmore (Music Center)
• Wanda Jackson - the Hamilton


Sunday, 16 November 2014 [link to this day]

• Eliane Elias - Blues Alley (Two shows)
• Oleta Adams - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Three Dog Night - Birchmere


Monday, 17 November 2014 [link to this day]

• Ani DiFranco, David Wilcox, and Melissa Ferrick - Lincoln Theatre
• Neil Hamburger - Black Cat (Backstage)


Tuesday, 18 November 2014 [link to this day]

• the Barr Brothers - 6th & I


Wednesday, 19 November 2014 [link to this day]

• alt-J - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Eric Johnson & Mike Stern: Eclectic Guitars - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Greg Brown - Jammin' Java
• We Were Promised Jetpacks - 9:30 Club


Thursday, 20 November 2014 [link to this day]

• Bryan Batt: Batt on a Hot Tin Roof - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM)
• Chris Smither & the Motivators - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Milton Nascimento - Lisner Auditorium
• Sax and the City featuring Marion Meadows & Paul Taylor - Birchmere


Friday, 21 November 2014 [link to this day]

• Larry Brown Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• the New Pornographers (featuring A.C. newman, Neko Case, Dan Bejar) and the Pains of Being Pure at Heart - 9:30 Club
• Oscar Peñas (guitar) - Strathmore (Mansion)
• Paula Poundstone - Birchmere
• Soundconnection & Rhythm6 - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]


Saturday, 22 November 2014 [link to this day]

• Blonde Redhead - Howard Theatre
• Larry Brown Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• Paula Poundstone - Birchmere
• Taylor Williamson of America's Got Talent - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)


Sunday, 23 November 2014 [link to this day]

• Anne-Sophie Mutter (violin) and the Mutter Virtuosi - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)
• Guitar Passions: Sharon Isbin, Stanley Jordan, & Romero Lubambo - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Janis Ian - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mythbusters - Behind the Myths - Warner Theatre (Two shows - 3 PM & 7 PM)
• the Time Jumpers featuring Vince Gill, Dawn Sears, Kenny Sears, and Ranger Doug Green - Birchmere


Monday, 24 November 2014 [link to this day]

• Exodus - Empire (formerly Jaxx)


Tuesday, 25 November 2014 [link to this day]

• St. Lucia (The Night Comes Around Again Tour) - 9:30 Club


Wednesday, 26 November 2014 [link to this day]

• the Brian Setzer Orchestra: Christmas Rocks Extravaganza! - Strathmore (Music Center)


Friday, 28 November 2014 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Bella Gaia - Strathmore (Music Center)
• the Dismemberment Plan - 9:30 Club
• Grainger with Pockets featuring special gueest Meritxell - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Joe Bonamassa - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Maya Beiser (cello) - 6th & I (Presented by WPAS)
• the Nighthawks and Skip Castro Band - State Theatre


Saturday, 29 November 2014 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Black Veil Brides - Fillmore Silver Spring
• the Excentrics (Reunion) - Jammin' Java
• Interpol and Hundred Waters - 9:30 Club
• Joe Bonamassa - DAR Constitution Hall
• Lightwire Theater - Strathmore (Music Center - 3 PM & 8 PM)
• Seraphic Fire Christmas: Carols by Candlelight - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Sunday, 30 November 2014 [link to this day]

• Alex Bugnon - Blues Alley (Two shows)
• Dave Mason's Traffic Jam - Rams Head Tavern (Annapolis)
• George Winston (piano) - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Monday, 1 December 2014 [link to this day]

• Death From Above 1979 - 9:30 Club


Tuesday, 2 December 2014 [link to this day]

• the 1975 - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]


Thursday, 4 December 2014 [link to this day]

• Amy Ray - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Black Keys and St. Vincent - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Herman's Hermits staring Peter Noone - Birchmere


Friday, 5 December 2014 [link to this day]

• Dar Williams (honoring the 20th anniversary of the Honesty Room) - Birchmere
• Herman's Hermits starring Peter Noone - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)


Saturday, 6 December 2014 [link to this day]

• Adrian Belew (from King Crimson) Power Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Dar Williams (honoring the 20th anniversary of the Honesty Room) - Birchmere
• the Kennedys and the Nields - Jammin' Java


Sunday, 7 December 2014 [link to this day]

• Robert Glasper Experiment - Birchmere


Monday, 8 December 2014 [link to this day]

• A Peter White Christmas featuring Peter White, Mindi Abair, and Rick Braun - Birchmere


Tuesday, 9 December 2014 [link to this day]

• Dave Koz & Friends Christmas Tour - Strathmore (Music Center)
• Marshall Tucker Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 10 December 2014 [link to this day]

• Hot Tuna - 6th & I
• Natalie Merchant - Lincoln Theatre (Rescheduled from 7/13/14)
• Peter White's Christmas featuring Mindi Abair & Rick Braun - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)


Thursday, 11 December 2014 [link to this day]

• Cheryl Wheeler & Patty Larkin - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Piano Guys - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]


Friday, 12 December 2014 [link to this day]

• Holiday Celebration with The 5 Browns - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Paula Poundstone - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• the Temptations & the Four Tops - Strathmore (Music Center)


Saturday, 13 December 2014 [link to this day]

• American Festival Pops Orchestra: Holiday Pops: Songs of the Season - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Judy Collins - Birchmere
• Mannheim Steamroller - Strathmore (Music Center - 4 PM & 8 PM)


Sunday, 14 December 2014 [link to this day]

• National Chamber Ensemble: Annual Holiday Concert - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Sweet Honey in the Rock - Birchmere
What Makes It Great? with Rob Kapilow - Curtis 20/21 Ensemble - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)


Friday, 19 December 2014 [link to this day]

• a John Waters Christmas - Baltimore SoundStage
• Peabo Bryson: the Colors of Christmas - Strathmore (Music Center)
Satan's Unholy Abomination Fest 3: Black Witchery, Blood Storm, Dominium, Nuclear Hammer, Holocaust, Hellvetron, Nyogthaeblisz, Muert, and Hiborym, with more TBA (daily lineups TBA) - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD] (NOTE: ShowlistDC does not support racism, but we do try to list every concert in the area, regardless of the bands' points of view or political beliefs. Please read up on the bands playing - here is one place to start - and consider if these are bands you want to support.)


Saturday, 20 December 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center)
• Pieces of a Dream - Birchmere
Satan's Unholy Abomination Fest 3: Black Witchery, Blood Storm, Dominium, Nuclear Hammer, Holocaust, Hellvetron, Nyogthaeblisz, Muert, and Hiborym, with more TBA (daily lineups TBA) - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD] (NOTE: ShowlistDC does not support racism, but we do try to list every concert in the area, regardless of the bands' points of view or political beliefs. Please read up on the bands playing - here is one place to start - and consider if these are bands you want to support.)
• Vienna Boys Choir: Christmas in Vienna - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Sunday, 21 December 2014 [link to this day]

• Debi Smith & the National Men's Chorus: If I Were an Angel Holiday Concert - Birchmere
• Hard Travelers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Vienna Boys Choir: Christmas in Vienna - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA] (4 PM Show)


Monday, 22 December 2014 [link to this day]

• a John Waters Christmas - Birchmere


Friday, 26 December 2014 [link to this day]

• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 27 December 2014 [link to this day]

• Kindred the Family Soul - Baltimore SoundStage


Friday, 2 January 2015 [link to this day]

• Chante Moore - Howard Theatre


Sunday, 4 January 2015 [link to this day]

• Salute to Vienna New Year's Concert - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Monday, 5 January 2015 [link to this day]

• Dark Tranquillity - Empire (formerly Jaxx)


Friday, 9 January 2015 [link to this day]

• Louis Weeks - Strathmore (Mansion)
• the Ying Quartet - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 10 January 2015 [link to this day]

• Delores King Williams: "I Love Being Here With You" - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM - Rescheduled from 1/24/15)
• National Philharmonic: Haydn's Surprise Symphony - Strathmore (Music Center)


Friday, 16 January 2015 [link to this day]

• Gil Shaham (violin) - complete Bach Sonatas and Partitas - Strathmore (Music Center - presented by WPAS)


Sunday, 18 January 2015 [link to this day]

• Step Afrika - Strathmore (Music Center - 4 PM)


Thursday, 22 January 2015 [link to this day]

• Jennifer Koh (violin): Bach & Beyond Part III - Strathmore (Mansion)


Friday, 23 January 2015 [link to this day]

• Budapest Festival Orchestra: Iván Fischer (music director), Pinchas Zukerman (violin), Anna Lucia Richter (soprano), Barbara Kozelj (mezzo-soprano) - Strathmore (Music Center - presented by WPAS)
• Canellakis-Brown Duo - Wolf Trap (the Barns)


Saturday, 24 January 2015 [link to this day]

Delores King Williams: "I Love Being Here With You" - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM) Moved to 1/10/15
• Jasmine Guy and the Avery Sharpe Trio: Raisin' Cane: A Harlem Renaissance Odyssey - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• National Philharmonic: Bach's Brandenburgs - Strathmore (Music Center)


Sunday, 25 January 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Bach's Brandenburgs - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 29 January 2015 [link to this day]

• Vadim Neselovskyi (jazz piano) - Strathmore (Mansion)


Friday, 30 January 2015 [link to this day]

• Ladysmith Black Mambazo - Strathmore (Music Center)


Saturday, 31 January 2015 [link to this day]

• State Symphony Orchestra of México - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Wednesday, 4 February 2015 [link to this day]

• Wynton Marsalis Quintet & Shenandoah Conservatory Symphony Orchestra (Jason Wagner, conductor) - Strathmore (Music Center - presented by WPAS)


Friday, 6 February 2015 [link to this day]

• Savion Glover's STePz - Strathmore (Music Center)


Saturday, 7 February 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Brian Ganz Plays Chopin - Strathmore (Music Center)
• Simon Shaheen, oud & violin - 6th & I (Presented by WPAS)
• Slick Rick & Rakim - Howard Theatre


Sunday, 8 February 2015 [link to this day]

• Cyrille Aimee (jazz vocalist) - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)
• National Philharmonic: 10th Anniversary Concert - Beethoven's Ninth - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Todd Ellison and Friends: the Romance of Broadway - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Thursday, 12 February 2015 [link to this day]

• Spektral Quartet - Strathmore (Mansion)


Saturday, 14 February 2015 [link to this day]

• John Pizzarelli & Jane Monheit - Strathmore (Music Center)
• National Chamber Ensemble: the Thrill of Tchaikovsky - Artisphere (Spectrum Theatre)


Saturday, 21 February 2015 [link to this day]

• Face the Music: Jenny Undercofler, director - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC] (Presented by WPAS)
• Metropolitan Jazz Orchestra: An Evening with Doc Severinsen - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Orchestre de la Suisse Romande - Charles Dutoit (conductor), Nikolai Lugansky (piano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Sunday, 22 February 2015 [link to this day]

• Christopher O'Riley and Pablo Ziegler: Two to Tango - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Hugh Masekela & Vusi Mahlasela - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)
• Imago Theatre: Frogz - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Living the Dream, Singing the Dream: WPAS Men, Women, and Children of the Gospel Choir and Choral Arts Society of Washington - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Monday, 23 February 2015 [link to this day]

• Renée Fleming (soprano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Wednesday, 25 February 2015 [link to this day]

• Tango Buenos Aires: Song of Eva Perón - Strathmore (Music Center)


Thursday, 26 February 2015 [link to this day]

• Jenny Lin (piano) - Strathmore (Mansion)
• Neil deGrasse Tyson - DAR Constitution Hall


Friday, 27 February 2015 [link to this day]

• Tim Whalen Quintet: Music of Bud Powell - Strathmore (Mansion)


Sunday, 1 March 2015 [link to this day]

• Annapolis Symphony Orchestra with Simone Dinnerstein (piano) - Strathmore (Music Center)
• Yo-Yo Ma & the Silk Road Ensemble - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Wednesday, 4 March 2015 [link to this day]

• the Chieftains - Strathmore (Music Center)


Sunday, 8 March 2015 [link to this day]

• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Torment and Triumph -- The Romantic Music of Franz Liszt - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Thursday, 12 March 2015 [link to this day]

• Steven Lin (piano) - Strathmore (Mansion)


Saturday, 14 March 2015 [link to this day]

• András Schiff (piano) - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)
• Cristina Pato (gaita) - 6th & I (Presented by WPAS)
• National Chamber Ensemble: the Three Bs for the Three Greats - Artisphere (Spectrum Theatre)


Sunday, 15 March 2015 [link to this day]

• András Schiff (piano) - Strathmore (Music Center - presented by WPAS)


Monday, 16 March 2015 [link to this day]

• Caladh Nua - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)


Tuesday, 17 March 2015 [link to this day]

• Carlos Núñez with the Sean Culkin Dancers - Strathmore (Music Center)
• Zakir Hussain (tabla) - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)


Thursday, 19 March 2015 [link to this day]

• Trio con Brio Copenhagen - Strathmore (Mansion)


Saturday, 21 March 2015 [link to this day]

• Brooklyn Rider - 6th & I (Presented by WPAS)


Friday, 27 March 2015 [link to this day]

• Audra McDonald - Strathmore (Music Center)
• Cantus - Wolf Trap (the Barns)
• Matt Haimowitz (cello): Bach Listening Room - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)


Saturday, 28 March 2015 [link to this day]

• Jan Lisiecki (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 3 - Strathmore (Music Center)


Sunday, 29 March 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 3 - Strathmore (Music Center - 3 PM)
What Makes It Great? with Rob Kapilow - Peabody Chamber Orchestra - Baird Auditorium [10th & Constitution, WDC] (Presented by WPAS)


Monday, 30 March 2015 [link to this day]

• Raphael Severe (clarinet), Paul Huang (violin), Paul Montag (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)


Tuesday, 31 March 2015 [link to this day]

• Joshua Bell (violin) and Sam Haywood (piano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Wednesday, 1 April 2015 [link to this day]

• Stephen Hough (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)


Tuesday, 7 April 2015 [link to this day]

• the Philadelphia Orchestra - Yannick Nézet-Séguin (conductor), Jan Lisiecki (piano) - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Thursday, 9 April 2015 [link to this day]

• Miranda Cuckson (violin) - Strathmore (Mansion)


Friday, 10 April 2015 [link to this day]

• Chick Corea & Herbie Hancock - Kennedy Center (Concert Hall - Presented by WPAS)


Saturday, 11 April 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Bach's St. John Passion - Strathmore (Music Center)
• Shaolin Warriors - Lisner Auditorium (Presented by WPAS)


Sunday, 12 April 2015 [link to this day]

• Jay Campbell (cello) and Conor Hanick (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - presented by WPAS)
• Todd Ellison and Friends: Classic Broadway - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA] (4 PM Show)


Wednesday, 15 April 2015 [link to this day]

• Engelbert Humperdinck - Strathmore (Music Center)


Thursday, 16 April 2015 [link to this day]

• Israeli Chamber Project - Strathmore (Mansion)


Friday, 17 April 2015 [link to this day]

• Roseanne Cash Band - Strathmore (Music Center)


Thursday, 23 April 2015 [link to this day]

• Lily Neill (harp) & Vessa Norilo (cello) - Strathmore (Mansion)


Friday, 24 April 2015 [link to this day]

• BBC Concert Orchestra - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Sybarite5 - Wolf Trap (the Barns)


Sunday, 26 April 2015 [link to this day]

• Ukulele Orchestra of Great Britain - Strathmore (Music Center)


Saturday, 2 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Jupiter Symphony - Strathmore (Music Center)
• Tom Russell (the Rose of Roscrea album release) - Jammin' Java


Sunday, 3 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Jupiter Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Saturday, 9 May 2015 [link to this day]

• National Chamber Ensemble: Musical Gems of Mexicl - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Shirley MacLaine - Strathmore (Music Center)


Sunday, 10 May 2015 [link to this day]

• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Rachmaninoff and Friends - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]


Thursday, 21 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: (daily lineups TBA) Aeternus, Arcturus, Aura Noir, Bulldozer, Darkened Nocturn Slaughtercult, Demoncy, Dragged into Sunlight, D.R.I., Einherjer, Funebraum, Goatsnake, Impetuous Ritual, Lock Up, Lycanthropy, Master, Melt-Banana, Metal Church, Noisear, Neurosis, Portal, Serpentine Path, Skepticism, Splatterhouse, Suffering Mind, Triptykon, Tsjuder, Twilight of the Gods, Ufomammut, Vallenfyre, Vulcano, Winter, Wolfbrigade - Rams Head Live! (Baltimore)


Friday, 22 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: (daily lineups TBA) Aeternus, Arcturus, Aura Noir, Bulldozer, Darkened Nocturn Slaughtercult, Demoncy, Dragged into Sunlight, D.R.I., Einherjer, Funebraum, Goatsnake, Impetuous Ritual, Lock Up, Lycanthropy, Master, Melt-Banana, Metal Church, Noisear, Neurosis, Portal, Serpentine Path, Skepticism, Splatterhouse, Suffering Mind, Triptykon, Tsjuder, Twilight of the Gods, Ufomammut, Vallenfyre, Vulcano, Winter, Wolfbrigade - Edison Lot, Rams Head Live, Baltimore Soundstage [Baltimore]


Saturday, 23 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: (daily lineups TBA) Aeternus, Arcturus, Aura Noir, Bulldozer, Darkened Nocturn Slaughtercult, Demoncy, Dragged into Sunlight, D.R.I., Einherjer, Funebraum, Goatsnake, Impetuous Ritual, Lock Up, Lycanthropy, Master, Melt-Banana, Metal Church, Noisear, Neurosis, Portal, Serpentine Path, Skepticism, Splatterhouse, Suffering Mind, Triptykon, Tsjuder, Twilight of the Gods, Ufomammut, Vallenfyre, Vulcano, Winter, Wolfbrigade - Edison Lot, Rams Head Live, Baltimore Soundstage [Baltimore]


Sunday, 24 May 2015 [link to this day]

Maryland Deathfest XIII: (daily lineups TBA) Aeternus, Arcturus, Aura Noir, Bulldozer, Darkened Nocturn Slaughtercult, Demoncy, Dragged into Sunlight, D.R.I., Einherjer, Funebraum, Goatsnake, Impetuous Ritual, Lock Up, Lycanthropy, Master, Melt-Banana, Metal Church, Noisear, Neurosis, Portal, Serpentine Path, Skepticism, Splatterhouse, Suffering Mind, Triptykon, Tsjuder, Twilight of the Gods, Ufomammut, Vallenfyre, Vulcano, Winter, Wolfbrigade - Edison Lot, Rams Head Live, Baltimore Soundstage [Baltimore]


Saturday, 30 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Fauré's Requiem - Strathmore (Music Center)


Thursday, 25 June 2015 [link to this day]

• Mormon Tabernacle Choir - Strathmore (Music Center)